ETKİNLİKLER

 • 200 Saat Temel Yoga Eğitmenlik Eğitimi


  14 Haziran-7 Temmuz 2020 - Antalya
   
 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  25 Ocak 2020 - İstanbul
   
 • Hindistan Yoga Turu Holi Festivali


  5 - 17 Mart - İstanbul


Yolumuzu aydınlatan kitaplar vardır; bir kitap okursunuz ve sizi uzun süredir meşgul eden, düşüncelere boğan, yol almanızı engelleyen karanlığınızı aydınlatan cümleler içerir. Bazen sadece içindeki bir cümle “İşte bu!” demenize neden olur, bazen de kitabın tamamının sizde yarattığı etki.

Yoga ve farkındalıkla ilgili bazı kitapları ve kitaplardan alıntılar paylaşacağım bir seri düşündüm sizlerle paylaşmak için. Belki bahsedeceğim kitapların çoğunu ya da hepsini okumuşsunuzdur da yazım gözünüze iliştiğinde o altı çizili cümlelerin yeniden hatırlanması gerekir. Belki uzun süredir aklınızda hatta kütüphanenizdedir kitap ama okumaya fırsatınız olmamıştır. Ya da nedense daha önce hiç duymamışsınızdır.

Hepsi mümkün, tüm olasılıklar defalarca hayatımızda kendini gösteren cinsten.

Sizinle ilk paylaşacağım kitap: Tanrılar Okulu. Stefano D’Anna’nın kitabına “bu kitap bir harita ve bir kaçış planıdır” diye önsözüne başladığı yolumuzu aydınlatanlardan. Peki neyin haritası ve neden kaçış planı?

443 sayfayı elbette burada yazmayacağım ama birkaç önemli noktayı tekrar hatırlatacağım; yazarın kendi cümleleri ve bende oluşan yorumlarla. Bazen tek bir cümle, bazen bir paragrafla. Aslında her bir cümle için kitap yazılır ama belki de özet geçmek, hatırlamak ve hatırlatmak adına benim tercihim bu yönde. Umarım size de ışık olur.

İşte ilk cümle geliyor:

Dünya senin düşlediğin gibidir; o bir aynadır. Dışarıda kendi dünyanı bulursun, yarattığın kendi dünyanı.

Kabullenmek ne kadar da zor, mesela Avustralya’daki yangının sebebi olduğunu bilmek!

“Hatırla! Tüm olasılıklar Şimdi’nin içinde bulunur.”

Vazgeçemediğimiz dünün sıkıntılarına dalıp, yarının endişelerinde kaybolmak ve şimdiyi, gerçek yaşamı es geçtiğimizi unutmak!

“Kendini içinde bağışlamak, geçmişi ve içindeki bütün safralarını dönüştürme gücüne sahip olmak demektir.”

Kendimizi her halimizle görebilmek, egonun körlüğünden çıkmak, kabullenmek ve bağışlamak. Belki de insan olarak yapabileceğimiz en zor ama yaptıktan sonra özgürlüğe ulaşacağımız en karmaşık denklem.

“Hiçbir olay ne iyidir ne de kötü. Yalnızca bir fırsattır.”

Duygular ve önyargılardan arınabilmek mümkün, ama acıların içinden geçmek ve fırsatları görebilmek çok da kolay değil.

Çok normal bir insan gibi düşünüyorum ve belki de şimdiye kadar yazdığım yorumlarla direnç gösteriyorum. Bunları düşünürken kitabı karıştırmaya devam ediyorum ve karşıma şu cümle çıkıyor:

“İnsanın kendi elleriyle ördüğü duvardan sınırları, yine insanın gücü vardır.”

Sorular bir yandan üşüşürken, cevaplar geliveriyor böyle. Zaman hızlandı; yıl 2020. Daha da hızlanacağı söyleniyor. O zaman o zamanın hızına ayak uydurmak ama aceleden kaçınmak en iyisi.

“Hiç kimseden hiçbir şey bekleme.”

Hayatı karartan bir şey gerçekten de beklenti. Çoğunlukla hüsran, kızgınlık, yetersizlik, değersizlik ve depresyon sebebi. İnsanın kendi yaptıklarına odaklanması önemli.

Çünkü;

“Sen kendine yatırım yaparsan, yaşam da sana yatırım yapar.”

Başkalarından değil, kendinden iste, üret, yaşa!

“Her şey birbiriyle bağlantılıdır, ayrı hiçbir şey yoktur.”

Yine Avustralya’dan örnek vermek belki en iyisi; ekolojik etkileri hepimize ulaştığında çok daha iyi anlayacak ama geç kaldığımızı da fark edeceğiz; çünkü orman yangınının oluşturduğu gaz bulutları Yeni Zelanda’nın üzerine konuşlandı ve buzullar erimeye başladı. İklim değişimleri zaten hepimizi bağlıyor. Bu kış İstanbul’da soğuklar ocak ayında yeni başladı ve henüz kar yağmadı. Yağmur yağınca mutlu oluyoruz artık.

“Oluşundaki en ufak bir değişim, olaylar dünyasında dağları yeniden oynatır.”

O halde nerede temizlenmek, hafiflemek, sadeleşmek gerektiğini fark etmeli ve bir yerlerden başlamalı ama mutlaka başlamalı…

“İnsan anladığıyla sınırlıdır.”

Sınırları genişletme zamanı! Vizyonumuzu geliştirmeli, daha çok okumalı, dinlemeli, izlemeli ve harekete geçmeli.

“Olumlu bir ruh halinde kalmaya bak, aptallık ederek kendini fazla ciddiye alma. Kendinle dalga geçmeyi dene. Bu her türlü takıntıya ve kendini özdeşleştirmeye karşı güçlü bir panzehirdir.”

Ne çok ciddiye alıyoruz kendimizi. Prensipler, büyük büyük laflar, negatif düşünceler, korkular. Zehirliyoruz ve bunu kendimiz kendimize yapıyoruz. Artık özgürleşme zamanı, tadını çıkarmanın.

“Özgür demek, korkulardan, şüphelerden, endişelerden ve olumsuz duygulardan özgür olmak anlamına gelir.”

“Ama” lardan, haklı olma çabalarından, önyargılardan kurtulma… Yazarak mı, konuşarak mı, düşünerek mi? Bir şekilde nasıl davrandığımızı keşfederek başlamalı ki, mahkumiyetimizin sınırlarını anlamalı.

“Kendini sevmek en yüce sanattır.”

Çünkü kendini sevmeyen başkalarını da sevemez, sadece “mış” gibi yapar. Her halinle, kusurunla, eksiğinle, yanlışınla…

“Hiçbir şey değişmez, değişemez…Sadece sen değişebilirsin.”

Başkalarından şikayet etmeyi bırak, değişmelerini bekleme…Sen değiş!

Küçücük bir özet oldu kitaptan. Sadece birkaç hatırlatma. Belki de en ihtiyacımız olanlar ve tam zamanında karşımıza çıkanlar.

Bazılarınız yorumlarım hakkında farklı düşünebilir ama en azından bu cümleleri tekrar okuma şansınız oldu.

Düşle düşle düşle…

Asla düşlemekten vazgeçme.

Gerçeklik arkasından gelecektir.”

Yazarın kitaptaki son sözleri…

Fark ederek, fark ettiklerin hakkında çalışarak ve düşleyerek geçsin 2020.

SİTEDE ARA

ASANA

Surya Namaskar


Surya Namaskar, Vedik Çağ’ın aydınlanmış bilgeleri tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. 

 

Lotus Duruşu – Padmasana


Yoga denince akla lotus duruşu gelir, Sanskritçe adıyla Padmasana.  Lotus çiçeğinden (nilüfer) almıştır adını. Sanskrit dilinde Padma; Lotus yani Nilüfer Çiçeği, asana da duruş demektir.

 

Adho Mukha Svanasana


Biz Türkler ilginç insanlarız, aklımıza parlak ve sivri fikirler en olmadık anlarda gelir.

MEDİTASYON

Günlük Hayatın İçinde Meditasyon


Biliyorum, günümüz modern hayatının içinde ‘meditasyon’ dendiğinde akla birçok görsel geliyor ve o imgelere öyle bir yapışıyoruz ki, meditasyonun kendi özünden uzaklaşmamız da tam burada başlıyor.

 

Trataka Meditasyonu


Gözler ruhun aynasıdır…

 

Meditasyon


Büyük bir usta deniz kıyısında, kumsalda oturuyordu. Ve hakikati arayan bir adam ona geldi, ayaklarına dokundu ve “Şayet sizi rahatsız etmiyorsam hakikati bulmama yardım edecek ne önerirseniz yapmak isterim” dedi.

NEFES

Yoga ve Pranayama


Pranayama, nefesin bilinçli farkındalığıdır. Hem enerji veren hem de vücudu rahatlatan yaşam gücüdür. Sanskritçe de prana “Yaşam gücü’’ anlamına gelir. Pranayama terimi iki sözcükten oluşur; “Prana’’ ve “Yama’’.

 

Yoga ve Nefes


Vücudumuzun yeterli oksijen almasının ne derece önemli olduğunu ve vücuda alınan oksijenin önemli bir bölümünün beyin tarafından kullanıldığını pek çoğumuz biliriz fakat nefesimizi doğru kullanıp kullanmadığımızı biliyor muyuz?

 

Sitali ve Sitkari Nefesi


Yaz sıcaklarından bunaldıysan, öfkeliysen, menopozun etkilelerinden olan ani vücut ısısı yükselmeleri yaşıyorsan bu pranayama tam sana göre.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top