ETKİNLİKLER

 • Gurudwara Yoga Ücretsiz Pay Günü


  29 Ağustos 2020 - Online
   
 • Temel Yoga ve Ayurveda Yaşam Sanatı Uzmanlık Programı ( 250 saat)


  Kasım 2020 - Mayıs 2021 İstanbul
   
 • Gurudwara Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı Eylül 2020


  26 Eylül - 22 Aralık 2020 - İstanbul


Yolumuzu aydınlatan kitaplar vardır; bir kitap okursunuz ve sizi uzun süredir meşgul eden, düşüncelere boğan, yol almanızı engelleyen karanlığınızı aydınlatan cümleler içerir. Bazen sadece içindeki bir cümle “İşte bu!” demenize neden olur, bazen de kitabın tamamının sizde yarattığı etki.

Yoga ve farkındalıkla ilgili bazı kitapları ve kitaplardan alıntılar paylaşacağım bir seri düşündüm sizlerle paylaşmak için. Belki bahsedeceğim kitapların çoğunu ya da hepsini okumuşsunuzdur da yazım gözünüze iliştiğinde o altı çizili cümlelerin yeniden hatırlanması gerekir. Belki uzun süredir aklınızda hatta kütüphanenizdedir kitap ama okumaya fırsatınız olmamıştır. Ya da nedense daha önce hiç duymamışsınızdır.

Hepsi mümkün, tüm olasılıklar defalarca hayatımızda kendini gösteren cinsten.

Sizinle ilk paylaşacağım kitap: Tanrılar Okulu. Stefano D’Anna’nın kitabına “bu kitap bir harita ve bir kaçış planıdır” diye önsözüne başladığı yolumuzu aydınlatanlardan. Peki neyin haritası ve neden kaçış planı?

443 sayfayı elbette burada yazmayacağım ama birkaç önemli noktayı tekrar hatırlatacağım; yazarın kendi cümleleri ve bende oluşan yorumlarla. Bazen tek bir cümle, bazen bir paragrafla. Aslında her bir cümle için kitap yazılır ama belki de özet geçmek, hatırlamak ve hatırlatmak adına benim tercihim bu yönde. Umarım size de ışık olur.

İşte ilk cümle geliyor:

Dünya senin düşlediğin gibidir; o bir aynadır. Dışarıda kendi dünyanı bulursun, yarattığın kendi dünyanı.

Kabullenmek ne kadar da zor, mesela Avustralya’daki yangının sebebi olduğunu bilmek!

“Hatırla! Tüm olasılıklar Şimdi’nin içinde bulunur.”

Vazgeçemediğimiz dünün sıkıntılarına dalıp, yarının endişelerinde kaybolmak ve şimdiyi, gerçek yaşamı es geçtiğimizi unutmak!

“Kendini içinde bağışlamak, geçmişi ve içindeki bütün safralarını dönüştürme gücüne sahip olmak demektir.”

Kendimizi her halimizle görebilmek, egonun körlüğünden çıkmak, kabullenmek ve bağışlamak. Belki de insan olarak yapabileceğimiz en zor ama yaptıktan sonra özgürlüğe ulaşacağımız en karmaşık denklem.

“Hiçbir olay ne iyidir ne de kötü. Yalnızca bir fırsattır.”

Duygular ve önyargılardan arınabilmek mümkün, ama acıların içinden geçmek ve fırsatları görebilmek çok da kolay değil.

Çok normal bir insan gibi düşünüyorum ve belki de şimdiye kadar yazdığım yorumlarla direnç gösteriyorum. Bunları düşünürken kitabı karıştırmaya devam ediyorum ve karşıma şu cümle çıkıyor:

“İnsanın kendi elleriyle ördüğü duvardan sınırları, yine insanın gücü vardır.”

Sorular bir yandan üşüşürken, cevaplar geliveriyor böyle. Zaman hızlandı; yıl 2020. Daha da hızlanacağı söyleniyor. O zaman o zamanın hızına ayak uydurmak ama aceleden kaçınmak en iyisi.

“Hiç kimseden hiçbir şey bekleme.”

Hayatı karartan bir şey gerçekten de beklenti. Çoğunlukla hüsran, kızgınlık, yetersizlik, değersizlik ve depresyon sebebi. İnsanın kendi yaptıklarına odaklanması önemli.

Çünkü;

“Sen kendine yatırım yaparsan, yaşam da sana yatırım yapar.”

Başkalarından değil, kendinden iste, üret, yaşa!

“Her şey birbiriyle bağlantılıdır, ayrı hiçbir şey yoktur.”

Yine Avustralya’dan örnek vermek belki en iyisi; ekolojik etkileri hepimize ulaştığında çok daha iyi anlayacak ama geç kaldığımızı da fark edeceğiz; çünkü orman yangınının oluşturduğu gaz bulutları Yeni Zelanda’nın üzerine konuşlandı ve buzullar erimeye başladı. İklim değişimleri zaten hepimizi bağlıyor. Bu kış İstanbul’da soğuklar ocak ayında yeni başladı ve henüz kar yağmadı. Yağmur yağınca mutlu oluyoruz artık.

“Oluşundaki en ufak bir değişim, olaylar dünyasında dağları yeniden oynatır.”

O halde nerede temizlenmek, hafiflemek, sadeleşmek gerektiğini fark etmeli ve bir yerlerden başlamalı ama mutlaka başlamalı…

“İnsan anladığıyla sınırlıdır.”

Sınırları genişletme zamanı! Vizyonumuzu geliştirmeli, daha çok okumalı, dinlemeli, izlemeli ve harekete geçmeli.

“Olumlu bir ruh halinde kalmaya bak, aptallık ederek kendini fazla ciddiye alma. Kendinle dalga geçmeyi dene. Bu her türlü takıntıya ve kendini özdeşleştirmeye karşı güçlü bir panzehirdir.”

Ne çok ciddiye alıyoruz kendimizi. Prensipler, büyük büyük laflar, negatif düşünceler, korkular. Zehirliyoruz ve bunu kendimiz kendimize yapıyoruz. Artık özgürleşme zamanı, tadını çıkarmanın.

“Özgür demek, korkulardan, şüphelerden, endişelerden ve olumsuz duygulardan özgür olmak anlamına gelir.”

“Ama” lardan, haklı olma çabalarından, önyargılardan kurtulma… Yazarak mı, konuşarak mı, düşünerek mi? Bir şekilde nasıl davrandığımızı keşfederek başlamalı ki, mahkumiyetimizin sınırlarını anlamalı.

“Kendini sevmek en yüce sanattır.”

Çünkü kendini sevmeyen başkalarını da sevemez, sadece “mış” gibi yapar. Her halinle, kusurunla, eksiğinle, yanlışınla…

“Hiçbir şey değişmez, değişemez…Sadece sen değişebilirsin.”

Başkalarından şikayet etmeyi bırak, değişmelerini bekleme…Sen değiş!

Küçücük bir özet oldu kitaptan. Sadece birkaç hatırlatma. Belki de en ihtiyacımız olanlar ve tam zamanında karşımıza çıkanlar.

Bazılarınız yorumlarım hakkında farklı düşünebilir ama en azından bu cümleleri tekrar okuma şansınız oldu.

Düşle düşle düşle…

Asla düşlemekten vazgeçme.

Gerçeklik arkasından gelecektir.”

Yazarın kitaptaki son sözleri…

Fark ederek, fark ettiklerin hakkında çalışarak ve düşleyerek geçsin 2020.

SİTEDE ARA

ASANA

Surya Namaskar


Surya Namaskar, Vedik Çağ’ın aydınlanmış bilgeleri tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. 

 

Lotus Duruşu – Padmasana


Yoga denince akla lotus duruşu gelir, Sanskritçe adıyla Padmasana.  Lotus çiçeğinden (nilüfer) almıştır adını. Sanskrit dilinde Padma; Lotus yani Nilüfer Çiçeği, asana da duruş demektir.

 

Adho Mukha Svanasana


Biz Türkler ilginç insanlarız, aklımıza parlak ve sivri fikirler en olmadık anlarda gelir.

MEDİTASYON

22 Eylül Gün Dönümü İçin Manasa Puja… İçimizdeki Denge ve Bütünlük Zamanı…


22 Eylül gece ve gündüzün eşitlendiği gün.

 

Zihnin Endişe Hali -2


Patanjali zihni tanımlarken onu meşgul eden aktivitelerden yararlanıyor diye yazıp vikalpa ve viparyaya kavramlarına odaklanmıştım. Zihinde hayal gücü, kuruntu ve kurgular hakimse vikalpa demiştim ve zihin olayları kendine göre yorumluyorsa viparyaya diye yazmıştım.

 

Zihnin Endişe Hali-1


Covid’le birlikte başladı bu belirsizlik halleri… Belirsizlik, korku ve endişeyi tetikliyor. Hepimiz ilginç bir süreçten geçiyoruz ve bu sürecin ne kadar süreceği belli değil. Ucu açık…

NEFES

ARŞİVDEN- Yoga ve Nefes


Vücudumuzun yeterli oksijen almasının ne derece önemli olduğunu ve vücuda alınan oksijenin önemli bir bölümünün beyin tarafından kullanıldığını pek çoğumuz biliriz fakat nefesimizi doğru kullanıp kullanmadığımızı biliyor muyuz?

 

Doğru Nefes Alıyor muyuz?


Yakın zamanda çok sinirlendiğim bir anda, 3 yaşındaki oğlum yüzümü ellerinin arasına alarak “Anne sakin ol, nefes al nefes, şimdi geçecek!” diyerek beni sakinleştirmeye çalışmıştı.

 

Yoga ve Pranayama


Pranayama, nefesin bilinçli farkındalığıdır. Hem enerji veren hem de vücudu rahatlatan yaşam gücüdür. Sanskritçe de prana “Yaşam gücü’’ anlamına gelir. Pranayama terimi iki sözcükten oluşur; “Prana’’ ve “Yama’’.

ABONELİK

  

 

İLETİŞİM

Go to top