GÖKKUŞAĞI ÇOCUKLARI

ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN ÇOCUKLAR İLE YOGA

 

FİLİZ KÖROĞLU

Tarafından hazırlanmıştır.

0044 7986743852

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

ÖZ GEÇMİŞ

1975 Istanbul doğumluyum. 1997 Istanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığını bitirdiğimde gerçekten isteğimin bu olup olmadığını hiç kendime sormadığımı farkettim. 1998 de kendimi Londra da buldum. Hayatı sorgularken, değişik insanlarla tanışma ve farklı bir kültürü tanıma fırsatım oldu. Eşimle tanışmam da o yıllara denk geliyor. 2000 yılında evlenip ,çok sevdiğim Izmir e yerleştik. O sıralar eşimin islerine yardım ediyordum. Analitik yapım beni bilgisayar başına bağlamıştı o yıllarda. 2002 de oğlum Can ve 2005 te kızım Cansu doğdu. Anneliği herşeye tercih ettim. Kendimi sporla, resim yapmakla, kitap okumakla doyurup tüm enerjimle çocuklarımla dolu dolu anılar biriktirdim.
Spiritual konular hep ilgimi çekmişti ,Reiki 1 ve Reiki 2 yi bu merakımla aldım. Katıldığım Montessori , Raggio Emmilio gibi seminerlerle çocuk eğitimine farklı bakış açılarını kesfettim. Yoga da hayatıma bu 30 lu yaşlarımda girdi. Yoga hem bedenimi hem ruhumu besledi...Yolum harika insanlarla kesişti. Yoga eğitmenliğimi Çok değerli Bora Ercan dan, Hariom Yogadan, çocuk yogası eğitmenliğimi de Bir başka değerli Mert Güler ve Derya Altunel den aldım. Kısa bir süre sonra kendimi çocuklarımın anaokulunda çocuk yogası eğitmeni olarak buldum. Çok eğlenirken, eğlendirerek yoga yaptırdım çocuklara....Çok sevdim sevildim. Sanat yönüm ağır bastığı zamanlar boyaları, renkli kartonları kaptık, yaratıcı faliyetlerle süsledik derslerimizi. Otizimli çocuklarla, özel durumları olan çocuklarla çalışma fikri, o yıllarda doğdu kafamda. Okumaya ve araştırmaya başladım. 2016 yılında Londra ya yerleştiğimde yolum bir terapistle kesişti ve onun aracılığıyla özel eğitim gerektiren çocuklarla yoga yapma fırsatı yakaladım. Gerek ailelerden, gerekse terapistlerden aldığım olumlu geri dönüşler beni deneyimlerimi, uygulamalarımı kolay anlaşılır bir dilde yazmama teşvik etti. Ülkemizde bu konuyla ilgili hiç basılı kaynak bulamayışımda deneğimlerimi paylașma isteğimi perçinledi.
Bu çalışmalarım tüm çocuklarla uygulanabildiği gibi özel durumu olan çocuklarla bizzat denenmiştir. Ebeveyinler ve terapistler yönergeleri takip ederek rahatlıkla uygulayabilirler.

Çocukları yoga ile tanıştırmak onlara mutlu ve sağlıklı yaşamanın sırrını vermek gibi geliyor bana. Kendini seven, kendini anlayan, nefesinin farkında doğaya saygılı çocuklarımız bizim geleceğimiz.


TEŞEKKÜRLER

Kendimi arayışımı hep destekleyen hayat arkadaşım Bülent Köroğlu , çok sevildiğimi hep hissettiren ve bu eğitimi almam konusundaki en ısrarlı kişi olan çok sevdiğim yol arkadaşım Emel Atılganer , sabırla yokluğumu bekleyen canım annem Kadriye Yalman ve canım babam Davut Yalman, beni ve çalışmalarımı dinlemek zorunda olan biricik kız kardeşim Oya Ayfer , kendi kendilerine bakabildiklerini bana gösteren en kıymetlilerim sevgili oğlum Can ve meleğim Cansu , bana yogayı daha da sevdiren değerli bilgilerini paylaşan bu eğitimden beni haberdar eden sevgili Ülkü Hocam

Yoga eğitmenlik sürecimi keyifli bir yolculuğa çeviren, birçok hocadan eğitim almamı sağlayan , HARİOM YOGA öğretmenleri Bora Ercan, Hande Öğüt, Irem Greenfield ,Zoltan hoca ve EGE YOGA DERNEĞİ öğretmenleri Gizem Gümüşay, Fatmanur Kayral, Hale hocam ve uyum içinde bu eğitimi tamamladığım ve hepsini çok sevdiğim eğitmen adayı arkadaşlarım, İlk öğrencilerimden yakın dostum ,aynam Neslişah Şatafatoğlu ve derslerimde beni yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarıma , bilgilerini benimle paylaşan ve bana öğrencileriyle birebir çalışma fırsatı sunan terapist arkadaşım Florence Gardam ve Julie   Sayers ,Çocuklarıyla Çalışma fırsatı veren sevgili Elif ve Neena Khan , farkında olduğum olmadığım hayatıma dokunan , yoga ile tanışmama neden olan olay ve kişilere sonsuz teşekkürler ederim.

 

İçindekiler:


  Sf
Önsöz  4
1-Otistik Spektrum Bozukluğu  6
2-Çocuk Yogası Nedir? 14
3- Otizm ve Çocuk Yogası    20
4- Yoga İle Tanışma  22
5- Nefes Çalışmaları    32
6- Isınma    43
7- Asanalar      50
8- Duyusal Entegrasyon ve Beden Farkındalığı  60
Son Söz 68
Kaynakçalar 70


 

ÖNSÖZ

 

GÖKKUŞAĞI ÇOCUKLARI

"Herkes yoga yapabilir" düşüncesiyle herkese yoganın ne olduğunu anlatmaya karar verdim. Küçük çocuklara hatta zihinsel yetersizliklerden etkilenmiş öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara, dislekstik, otistik spektrum bozuklukları olan(OSB), Asperger sendromu (AS) olan çocuklara Yogayı anlatabilmenin yollarını araştırdım. Önce yogayı anlamak, hissetmek yaşamakla başladı yolculuğum. Sonra adı geçen bu özel durumlu çocukları incelerken her bir durumun birbirinden ne kadar farklı olduğunu ,sadece bir değil bir çok renkli resimli yolun olduğunu keşfettim. Birilerinin yolunu aydınlatacağını düşünerek, deneme şansı bulduğum gibi deneme şansı bulamadığım birçok çalışmamı paylaşarak yoganın saymakla bitmeyen faydalarının bu çocuklarada ulaşmasını hedefliyorum…

Yoga, yaş sınırlaması olmayan , hem çocukların hem de her yaşta yetişkinin uygulayabileceği bir sistemdir. Yoga teknikleri sayesinde birey bedeni ve zihniyle bağ kurar ve ruhunu keşfeder. Kişisel gelişim ve spirituel evrim için mükemmel bir araçtır.

Yoganın sağlıklı gelişim gösteren insanlar için faydaları oldukça iyi belgelenmiştir. Yeni olmakla birlikte Yoga, bugün pek çok ülkede Otizm, Cerebral Palsy (Beyin Felci), Hidrosefali, Down Sendromu ve öğrenme güçlüğü gibi zihinsel yetersizlikten etkilenmiş çocuklarda ayrıca duyusal ve uyumsal problemlerin tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Yoga’nın özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarda uygulanması, sağlıklı bireylerde olduğu kadar hatta belki daha da fazla faydalar sunmaktadır. Duyusal algılamalarında yükselme, konuşma becerilerinde gelişme ve solunum kapasitelerinde artma bu faydaların sadece bir kaçıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı olmak demek; fiziksel-zihinsel-soysal-ruhsal olarak tam ahenk halinde olmak demektir. Yoga da sağlığa tam bu dört konuda yaklaşır zaten. Yoga çocuklarımıza fiziksel açıdan tam sağlık sağlar. Uygulanan teknikler iç salgı bezlerini uyarıken , hormon bezlerinin dengeli çalışmalarını sağlar ve bedenin içindeki bütün organlar masaj etkisi almış olur. En önemli etkisi de esneklik anlamındadır. Çocukların bedenleri esnedikçe ve dengelendikçe gerginlikler çözülmekte ve bu doğal olarak davranışlarına ve yaşam kalitesine de yansımaktadır. Esneklik aynı zamanda yaptıkları diğer sporlarda da daha güçlü ve dengeli olmalarını sağlamaktadır. Yoga çocuklarımızda stresle ilgili birçok rahatsızlığı tedavi ederken aynı zamanda, erken yaşta başlanan yoga astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite, öğrenim güçlükleri gibi tıbbi durumlar içinde engelleyicidir

Yoga çocuğun kendisiyle ve çevresiyle uyum içinde var olabilmesine hizmet eder. Yoga , odaklanmayı sağlar, ardaşık düşünme yeteneğini , yaratıcılığı arttırır ve hayal gücünü geliştirir. Daha da önemlisi , yoga yaparken çocuklar mutlu olurlar.

Namaste

"Bir mum başka bir mumu yakarak kendi alevinden hiç birşey kaybetmez."


Otizm Vakfı'na bağış amacı ile e-book olarak satışa sunulmuştur. 

Satın almak için : https://www.publitory.com/e_books/947

 

Go to top