5 - 17 Mart - İstanbul

Renkler ve Bahar festivali Holi tüm Dünyada popülerliği kazandı, ancak tam olarak onun gerçek atmosferini Hindistan’da hissedebilirsiniz. Bu günde modern davranış normları unutuluyor. Eğlence ve neşe tüm sosyal, ekonomik ve dini yönlerin sınırlarını siler. Herkes güler ve şakalaşarak üstünüze renkli toz atarlar. Holi festivali çok eski zamanlardan beri kutlanıyor ve uzun zaman beklenen ilk baharın başlangıcını işaret ediyor. Ayrıca, iyiliğin kötülük üzerindeki zaferi ve doğanın uyanışının sembolüdür.

Hindistan’da sabahın erken saatlerinde kadınlar ritüeller ve yemekler hazırlayıp, misafirlerini beklerler. Sonra tüm eğlence sokağa taşınır. Yoldan geçen herhangi birilerine renkli toz ve su dökülebilir, hatta havuza itilebilir. Ve her yerden ‘’Happy Holi!’’, ‘’Holi Hay!’’ diye bağırıyorlar.

Tüm insanlar, hayvanlar, heykeller rengarenk katılımcılara dönüşüyor. Her yerde renkli toz satan Gulala satıcılarını bulabilirsiniz.

Bu seferki turumuz çok renkli olacak, Hindistan’ın tadını doya doya yaşayacağız, alış verişin keyfini çıkaracağız.

 

TUR PROGRAMI :

5 MART

İSTANBUL – DELHİ uçuşu

 

6 MART

Gün 01 – İstanbul / Delhi

Havalimanında karşılama ve otele transfer.

Kahvaltı. Otelde yerleşme.

09.30-10.00 saatlerinde, Tüm Dinler Tapınağı olarak da bilinen Lotus Tapınağına (Bahai’nin dini tapınağı) gideriz. Ardından, beşinci Moğol imparatoru Şah Jihan tarafından yaptırılan Eski Delhi adlı 17. yüzyıl kenti izlenimine sahip olacaksınız. Kızıl Kale ve Jama Mescidi camisi (25 bin kişinin aynı anda dua edebileceği Hindistan’daki en büyük cami) tarafından geçen Eski Delhi’yi gezip görmek. Rehberimiz size Hindistan’ın ve ulusal kahraman Mahatma Gandhi’nin bağımsızlığının öyküsünü anlatacak. Yerel halkın kültürel ve dini yaşamını ile tanışacağınız Birla tapınağını ziyaret edeceğiz. Katolik Kilisesi’ni geçtikten sonra, unutulmaz izlenimler alacağınız Sih tapınağını – Gurudwara’yı ziyaret edeceğiz. Saat 14.00-14.30 gibi öğle yemeği, programın sonunda, Hindistan felsefesini anlatan bir lazer şovu (Sahaj Anand su şovu) ile inanılmaz güzel tapınak kompleksi Akshardham’ı ziyaret edeceğiz. Kompleks, dünyanın en büyük Hindu tapınağı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi (2005 yılında inşa edildi). Ön tarafın yapıldığı pembe taş, Tanrı’nın sevgisini ve içindeki beyaz mermeri sembolize eder – mutlak saflık ve huzur. Otelde geceleme.

 

7 MART

Gün 02 – Delhi / Jaipur (250 km – 5 saat)

Sabah yogası ardından kahvaltı. 09.30-10.00 saatlerinde Yeni Delhi gezi turu. İngiliz Edwin Lutyens tarafından tasarlanan etkileyici Hindistan Geçidi’ne (Birinci Dünya Savaşı’nın bir anıtı), Parlamento binasına ve Başkanlık Sarayı’na gidiyoruz. Sonra Shanti Yolu’nun diplomatik bölgesinden Qutab Minar’a gideceğiz. 72 metrelik Qutab Minaresini ziyaret edeceksiniz. Yakınlarda, zamana dayanan ve 2000 yıl boyunca paslanmayan demir bir sütun var. Daha sonra Ahims Sthal tapınağında, Jainizm diniyle tanışacağız. Bu din sadece Hindistan’da var. Hinduizm’in en yüksek dinine ait olan Chattarpur tapınağı kompleksini ziyaret ederek Delhi’ye yaptığımız geziyi tamamlayacağiz. Burada diğer şeylerin yanı sıra, Delhi’deki görkemli ve en büyük tanrı Hanuman heykelini göreceksiniz. Jaipur’a gitmeden önce, Kahwa’yı (Keşmir Çayı) deneyebileceğiniz ve temiz bir tuvalet kullanabileceğiniz hediyelik eşya dükkanında küçük bir durak olacak.

Öğleden sonra Jaipur’a transfer. 16.00-16.30 saatinde öğle yemeği, varışta otelde check-in ve dinlenme. Otelde geceleme.

 

8 MART

Gün 3. Jaipur

Jaipur, düzenli dikdörtgen planlı ilk Hindistan şehridir. Yapımında kullanılan taşın sıradışı pembe rengi nedeniyle adlandırılan pembe şehir, 1727 yılında devletin yeni başkenti olarak Maharaja Dhundhara Sawai Jai Singh II tarafından kuruldu. Şimdi Hindistan’ın bu bölümünü 1000 yıldan daha fazla kontrol eden bir grup askeri klanın (Rajputs) doğduğu Rajasthan eyaletinin başkentidir. Genç Bengalli mimar Vidhiadhara Bhattacharya’nın projesi, çeyreklerin dikdörtgen düzenini içeren antik Hint mimarisinin kanonlarına uygun olarak geliştirildi. Şehri, düşman birliklerinden ve vahşi hayvanlardan koruyan bir duvarla çevrili olan tüm Jaipur, dokuz dikdörtgen sektöre bölünmüştür. Şehir, renkli çarşılarıyla sizi hayrete düşürecek. Şehir kuyumculuk ve tekstil işleriyle ünlüdür.

 

Sabah yogası ve 07.00 – 07.30 saatleri arasında kahvaltının ardından, Rajputs’ın eski başkenti Jaipur’un eteklerine – Ambere gideceğiz. Filler veya bir jeep üzerinde Amber Kalesi’ne tırmalanacağız. Ardından Şehir Sarayını (Rajput hanedanının temsilcilerinin yaşadığı) ziyaret eden bir pembe şehir turu ve 1728’de Maharajas tarafından inşa edilen muhteşem bir astronomik gözlemevi olan Jantar Mantar yaşıyor. Doğal formda farklı taş türleriyle tanışacağınız bir mücevher fabrikasını ve kesim işlemlerini ve tekstil fabrikasını ziyaret ederek, fotoğraf çekimi için saree giyebileceğiz. 14.00-14.30 saatlerinde öğle yemeğinde bir gezi turu sırasında yapay bir gölün sularına batmış olan sarayı göreceksiniz – Jal Mahal, Rüzgarlar Sarayı – Hawa Mahal ve Elbert Salonu. Akşamları, 1985 yılında akşam hizmetine katılımla birlikte mermerden inşa edilen Lakshmi Narayan tapınağını ziyaret edeceğiz. Ayrıca Jagat Joshi Tapınağı, Hanuman Harm Hole’yi ziyaret edeceğiz. Otelde geceleme.

Ek ödeme ile – Yerel dansın ve eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz etnik Choky Dhani köyüne bir gezi.

 

 

9 MART

Gün 4. Jaipur – Abhaneri – Fatehpur Sikri – Agra (235 km – 4 saat)

Sabah yogası ve kahvaltısından sonra 08.30-09.00 Agra’ya transfer. Yoldayken Abkhaneri’yi ziyaret edeceğiz. 9. yüzyılda dünyanın en derin ve en eski basamağının inşa edildiği yer (Chand Baori). Öğleden sonra 12.30-13.00 saatlerinde, 16. yüzyılda İmparator Akbar’ın yaptırdığı Fatehpur Sikri’yi ziyaret edeceğiz. Şehir inşaatın bitiminden önce terk edildi ve şimdi tam olarak 300 yıldan daha eski olduğu gibi kaldı. Şehrin yaşam alanları ve camileri var, bu şehir kurulduğu sırada Londra’dan daha büyüktü.

Agra’ya varış, otelde konaklama ve dinlenme. Alışveriş. Otelde geceleme.

 

 

10 MART

Gün 05, Agra

Sabah yogası ve kahvaltı. 08.00-08.30 saatleri arasında Taj Mahal’i ziyaret edeceğiz (cuma günleri kapalı). Taj Mahal’ın İnşaatı 22 yıl sürdü ve 20.000 kişi tarafından yapıldı, 200 mil boyunca beyaz mermer çıkarıldı ve 1.000 fil ordusu tarafından şantiyeye gönderildi. Moğol İmparatoru Şah Jahan tarafından 17. yüzyılın ortalarında eşi Mumtaz Mahal’a sevginin bir işareti olarak inşa edilen Taj Mahal, haklı olarak dünyanın 7 harikasından biridir. Bu mimari şaheser sizi büyüleyecek.

Moğol imparatorlarının 300 yılı aşkın bir süredir ikamet ve savunma yapısı olan güzel bir mimari anıt olan Kırmızı Kale Agra’yı ziyaret edeceğiz.

Sıradan bir tuğla kalesiydi. 400 yıl sonra Delhi Saltanatının ilk hükümdarı Sikandar Lodi, Agra’ya taşındı ve onu bu kaleden yönetti. Daha sonra, kale Moğollara ve Büyük Akbar’a gitti, eski kaleyi yıktı ve yeni bir kale inşa etmeye başladı. Burada Büyük Moğolların dört neslinin hikayesi, acımasız savaşların, çarpıcı aşkın, iktidar mücadelesinin ve büyük İmparatorluğun çöküşünün hikayesi var. Mermer taşlarının karmaşık işçiliği ile tanıyacağınız mermer fabrikasını ziyaret edeceğiz. 14.00 – 14.30 saatinde öğle yemeği.

Ayrıca, Hindistan’ın en ünlü ve saygın Müslüman yöneticilerinden biri olan bilim ve sanatın patronu Büyük Akbar Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. Babür döneminin mimari şaheseridir. Agra ve Itmad-ud-Daula şehrinin Sikandra, Babür mimarisi “Küçük Taj” için bir anıt olan yerlere gideceğiz.

Ek ödeme ile – Akşam şovu Mohabbatte Taj, İmparator Shajahan ve sevgili karısı Mumtaz Mahal’ın romantik aşk hikayesini anlatıyor.

 

 

11 MART

Gün 06 – Agra / Gwalior (Tren: 08.02 – 09.45) Gwalior / Orchha (200 km – 4,5 saat)

Sabah yogası ve kahvaltıdan sonra sabahın erken saatlerinde Gwalior’a hareket etmek için tren istasyonuna transfer. Gwalior’a varış ve Gwalior şehrinde akşama yola çıkış. Orchha kasabasını ziyaret edeceğiz. Orchha 5.000 nüfusa sahip küçük bir kasaba, burası sanki 16. yüzyılda kaybolmuş gibi ve sanki zaman hala duruyormuş gibi görünüyor. Betwa nehrinin kıyısında bulunan bu bölge, Bundelhand bölgesinin başkentiydi. Saraylar etkileyici ve mükemmel bir şekilde korunmuş. Orchha ayrıca 17. yüzyıla kadar uzanan çok sayıda görkemli tapınağa sahiptir. Hala aktifler ve binlerce kişiler tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyorlar. 14.00 – 14.30 saat arası öğle yemeği Orchha’ya varışta – otelde check-in. Otelde geceleme.

 

12 MART

Gün 7. Orchha / Khajuraho (180 km – 4,5 saat)

Sabah yogası ve kahvaltıdan sonra Orchha kasabasında gezi. Orchi’yi ziyaret ettikten sonra Khajuraho’ya transfer. Khajuraho’ya vardığınızda otelde geceleme.

 

 

13 MART

Gün 8. Khajuraho / Varanasi (2100 – 1130 saatleri arasında tren)

Sabah yogası ve kahvaltıdan sonra 07:30-08:00’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Khajuraho tapınaklarına gideceğiz. Şehir, 950-1050 yılları arasında Chandela hanedanının başkentiydi. Khajuraho, Kuzey Hindistan tipinde geniş bir tapınak kompleksidir, başlangıçta kompleksin 85 tapınağı vardı ve bugün yaklaşık 22 tapınak kaldı. Bu tapınaklar, Kama Sutras’tan sahneleri gösteren zarif heykelleriyle ve aynı zamanda inanılmaz sayıda hayvan, savaş sahnesi, güzel perilerin imgeleriyle ve aşk çiftleriyle doludur. Matangeshvara tapınağında ilahi hizmetlerin hala değişmemiş bin yıllık geleneğe göre yapıldığı belirtilmelidir. Kama Sutra ile ilgili kitap / şekil / kart alımı için küçük bir durak. 12.00-12.30 saatinde öğle yemeği.

Turdan sonra Jansi’ye gideceğiz. Jansy’ye vardığımızda Varanasi’ye giden trene bineceğiz. Trende bir gece.

 

14 MART

Gün 9. Varanasi (250 km – 6 saat)

Varanasi’ye geliş. Otele giriş. Ghats üzerinde yürümek için serbest bir gün. Akşamları Hinduizm’in özel bir törenine katılım – akşam aartisi. Bu kutsal Ganj Nehri’nin kıyısındaki renkli bir tören. Otelde geceleme.

 

15 MART

Gün 10. Varanasi / Delhi (18.30 – 09.30 saatleri arasında tren)

05.00-05.30 sabahı kutsal Ganj Nehrine ineceğiz. Güneşin doğuşunu izlerken Ganj’da bir tekne gezisinin tadını çıkaracağız. Bu şehirde, yüzden fazla ghat var. Ölülerin cesetlerini yaktıkları ve külleri nehrin sularına gönderdikleri özel ghatlar var. Ayrıca, Pandit Madan Mohan Malaviya tarafından tasarlanan Birla hanedanı tarafından yaptırılan dış mekanda Viswanath tapınağını (yabancılar için giriş yok) göreceksiniz. Tanrıçaların ve tanrıların heykelleri yerine Hint Yarımadası’nın büyük bir haritası olduğu için ünlü olan Bharat Mata Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz.

Sonra şehir Gezisi Turu. Benares Hindu Üniversitesi – 1916’da Madan Mohan Malviey tarafından kurulan Hindistan’daki en iyi yüksek öğretim kurumlarından biri. 5.5 km²’lik bir alanı kapsayan ana kampüs, Varanasi Kashi Naresh Rajas tarafından bağışlanan arazide inşa edildi.

Otele dönüş. Kahvaltı. Kahvaltıdan sonra, 25 asır önce, Buddha’nın ilk aydınlanma öğretisini tanıttığı Sarnath’ı ziyaret edeceğiz. Öğle yemeği 14.00-14.30 saatlerinde. Daha sonra Varanasi’den Delhi’ye gitmek için trene bineceğiz.Trende bir gece.

 

16 MART

Gün 11. Delhi

Delhi’ye varışta saat 09.30’da otele transfer. Serbest gün. Otelde geceleme.

 

17 MART

Gün 12. Delhi / İstanbul (Uçuş)

Otelde kahvaltı. Kahvaltıdan sonra İstanbul’a dönüş için havaalanına transfer.

 

TUR ÜCRETİ :

İki kişilik oda’da

Ön ödemeyi 15 Ocağa kadar yapanlar için fiyat:

5 kişilik grup toplandığında tur fiyatı – 1050 $

6-10 kişilık grup toplandığında tur fiyatı – 990 $

10 + kişilik grup toplandığında tur fiyatı – 970 $

 

 

Ocak’tan sonra ödeme yaparsanız:

5 kişilik grup toplandığında tur fiyatı – 1150 $

6-10 kişilık grup toplandığında tur fiyatı – 1090 $

10 + kişilik grup toplandığında tur fiyatı – 1070 $

 

Tek kişilik oda için ek ücret 155 $

İlave yatak, kişi başı 178 $

Müze giriş biletleri için ekstra ücret kişi başı 95 $

 

ÜCRETE DAHİL :

HATHA YOGA

Tüm gezi boyunca hergün yoga uygulaması

 

OTELLER

10 gece (12 gecenin 2 gecesi trende), 13 gün konaklama iki kişilik oda’da, kahvaltı

 

SEYAHAT

Bir fille / jeep’le Amber Fort, Jaipur

Tüm otobüs transferleri

2 Tren

TÜM VERGİLER

REHBER HİZMETLERİ

Tüm seyahatımız boyunca rusça konuşan rehberimiz. (Türkçe çeviri benim tarafımdan yapılacaktır)

 

TRANSPORT

Havalimanından otele transfer

Tüm seyahat boyunca klimalı otobüs, programın gezilerinde

5 kişi toplandığında (8 kişilik) AC Tempo seyahat

10 + kişi toplandığında (12 kişilik) AC Tempo seyahat

 

EK ÜCRET : (Tur fiyatına dahil olmayan)

Müze giriş biletleri 95 $

Choky Dhani köyü 75 $

Kişiser harcamalar ve giderler – bahşişler, çamaşırhane, içecekler, öğle ve akşam yemekleri, telefon görüşmeleri, giysiler vs. Tüm seyahatımız boyunca yemek masrafları yaklaşık 100-150 $ civarındadır (kişisel tercihlerinize göre değişir)

İstanbul – Delhi, Delhi – İstanbul uçak bileti

Vize (Tüm tur katılımcıları vizesini kendileri bağımsız olarak alacaktır).

 

Ön kayıt için 500$ tüm otel rezervasyonları ve tren biletleri için ön ödeme yapılması gerekiyor. Kalan tur ücreti üçüştan önce ödenebilir.

UÇUŞ BİLETİNİ EN ERKEN ZAMANDA ALIYORUZ!

 

Yanınıza alınması gerekenler :

1.Yoga matı

2.Yoga kiyafeti

 

Diğer alınacak listeyi burdan okuyabilirsiniz :

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2014/11/22/hindistana-gidiyorum-yanima-ne-almaliyim/

 

Her zaman seyahat edeceğimiz için Hindistan’da farklı durumlarla karşılaşabiliriz. Programda ufak değişiklikler olabilir.

 

Kayıt için : 0544 710 18 88 telefon numarasından ulaşabilirsiniz

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Go to top