Kadim Hint tıbbı Ayurveda ya da Yaşam Bilimi / Bilgisi ‘ne göre evrendeki 5 elementin farklı kombinasyonlarından oluşan 3 tane insan ya da canlı tipi var.

Bu tipler içlerinde farklı elementleri farklı miktarlarda bulundurur. Bunlardan ilki Vata hava ve eter elementinin kombinasyonudur. Farklı beden tiplerine sahip olan canlılar sahip oldukları beden tiplerinin içerdiği elementlerin doğal özelliklerini gösterirler.

Vata beden tipine sahip kişiler ya ortalamanın üstünde uzun ya da ortalamanın altında kısadırlar. İyi işleyen bir zihinleri vardır, hemen adapte olabilirler ve yaratıcılıkları güçlüdür. Vatanın vücuttaki yeri kalın barsak/kolondur. Yaşamın yaşlılık dönemine tekabül eder.

Dolaşım sistemi bozukluğu, cilt kuruluğu, damarlarının cilde yakın olması ve ince yağ tabakasına sahip olmak gibi sorunları vardır. En fazla rüzgara maruz kalmaktan, kuru ve soğuk havadan yakınırlar. En fazla sorun yaşadıkları mevsim sonbahardır. O yüzden beslenmeye en fazla dikkat etmeleri gereken zaman sonbahardır. Belli bir günlük rutini izlemek vata için çok yararlıdır; aynı saatte yatıp kalkmak, yemek yemek barsakların da aynı saatte çalışmasını ve düzenli boşaltımı sağlar.

Psikolojik olarak genelde sinirli, dinlenemeyen, kendilerini iyi ifade eden, duygusal olarak hassas, korku ve anksiyeteye yakalanan ruh durumlarıyla kolay değişen bir tip çizerler.

Tipik Vata Hastalıkları

Tırnakların kırılması, ayakların çatlaması, ayak ağrısı, ayakların uyuşması, taban düşmesi, yumru ayak, sert ayak bileği, baldırlarda kramp, siyatik, dizin içe veya dışa bükülmesi, uyluk sertliği, kalça ağrısı, belden aşağısının felç olması, rektum kayması, barsağı sık sık boşaltma isteği, erbezi hastalığı, penisin ereksiyonda kalması, kasık gerilmesi, alt karın ağrısı, ishal, barsakların yutma hareketlerini arttırması, topallamak, kamburluk, cücelik, kuyruk sokumu eklemlerinde katılık, sırt katılığı, göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, yavaş kalp atışı, taşikardi, göğüste sürtünme ağrısı, azalmış göğüs dolaşımı, göğüste bıçak saplanıyormuş gibi ağrı, kolun incelmesi, boyun katılığı, boyun tutulması, kısık ses, eklem ağrısı, dudak, diş, göz ağrısı, gevşek diş, konuşma bozukluğu, yavaş konuşma, ağızda kekremsi tat, kuru ağız, tat alma duyusunun yitimi, koku duygusuzluğu, kulak ağrısı ve çınlaması, sağırlık, işitme kaybı, organ kayması, entropi, katarakt, gözlerde çimdikleyen ağrı, çökmüş göz çukurları, şakak kemiğinde ağrı, alında ağrı, göz kapaklarının düşmesi, baş ağrısı, kepek, yüz felci, tek kol veya tek bacak felci, vücutta tek taraflı felç, kasılma nöbetleri, bayılma, baş dönmesi, titreme, esneme, hıçkırık, kuvvetsizlik, bilinç bozukluğu, kuruluk, katılık, uykusuzluk, kırmızı görünüş, zihinsel tutarsızlık.

 

Genelde sonbahar ve kışın yaşanan vata bozuklukları kendilerini aşırı gaz, şişkinlik, tikler, ağrıyan eklemler, cilt ve saç kuruluğu, çabuk kırılan tırnaklar, sinir bozuklukları, kabızlık, zihinsel karışıklık ve kaos olarak gösterirler. Bu zihinsel rahatsızlıklar genelde korku, anksiyete veya hafıza kaybına dayalı sorunlardır.

 

Vatayı dengelemek için :

  • Kendinizi sıcak tutun.
  • İçi ısıtan yemek ve baharatları yiyin.
  • Aşırı soğuk hava, yiyecek ve içiceklerden kaçının.
  • Yediğiniz pişmemiş yiyecekleri minimumda tutun, özellikle elma ve lahanadan kaçının.
  • Fasülye türlerini çok yemeyin.
  • Yemeğinizin sıcak ve sulu olmasına dikkat edin. Özellikle çorba, sıcak içecekler ve az yağlı pilav çeşitleri ideal.
  • Tatlı, ekşi ve tuzlu yemekleri seçmeye dikkat edin.
  • Düzenli bir hayat edinin.
  • Kendinize olabildiğince güvenli, sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratın.

Vata tiplerinin en önemli sorunu kolay kolay gevşeyememeleridir. Bu yüzden sinir   sistemleri yorgundur. Bol bol parasempatik sinir sistemi egzersizleri, gevşemeler, sauna, masaj ve rahatlama terapilerine ihtiyaç duyarlar.

 

Devam edecek 

SİTEDE ARA

Go to top