Geçen hafta tipik Vata hastalıklarından bahsetmiştik. Bu hafta Pitta Hastalıkları ile devam ediyoruz.

Pitta ikinci doşa yani beden tipidir. Ateş ve su elementlerinden oluşur. Pitta beden tipine sahip kişiler ortalama boya ve yapıya sahiptirler. İyi bir dolaşımları, parlak, sıcak ve yağlı ciltleri vardır. Elleri ayakları sıcaktır. İştahları ve su ihtiyaçları fazladır. Boşaltımları iyidir fakat genelde yumuşaktır. En fazla sıcak ve güneşte kalmaktan şikayet ederler. Psikolojik olarak agresif, dinamik, yaptıkları işe aşırı odaklanan ve kararlı insanlardır. Duygusal olarak kendilerini iyi ifade ederler ve güçlü fikirleri vardır. Kızmaya eğilimlidirler.

Pittanın bedendeki tahtı ince barsaktır. Yaşamın orta kısımını temsil eder yani genç ve orta yaşlı dönemimize tekabül eder. Pittalar kendilerine, yaşamlarına ve hastalıklarına sahip çıkmakta çok başarılıdırlar. Fiziksel özellikleri yağlı, sıcak, hafif, hareketli ve akıcıdır. Bu özelliklerin fazlası dengelerini bozar.

Tipik Pitta Hastalıkları

Sıcaklama, kavrulma, yanma, öfke, geğirme, göğüste yanma duygusu, bedende ve omuzlarda yanma duygusu, yüksek ateş, aşırı terleme, pis vücut kokusu, bedende kırıklık hissi, kan akışının yavaşlaması, kas zayıflığı, deride yanma duygusu, çatlama, kaşınma, kurdeşen, kırmızı kabarcıklar, kanamaya eğilim, ciltte hafif sarımsı yeşilimsi renk, sarılık, mavi sivilce, deri üzerinde enfeksiyon, ağızda buruk tat, ağızdan kan kokusunun gelmesi, kötü ağız kokusu, aşırı susuzluk, tatminsizlik, ağız, yutak, bağdokusu, rektum ve penis iltihabı, bedendeki her türlü yangı, enfeksiyonel durum, kanama, bayılma, gözlerin, idrarın, dışkının yeşilimsi sarı rengi.

Eğer ateş elementi irite olmuşsa cilt döküntüleri, yanma hissi, ülser, ateş, iltihaplanma, kolit, konjektivite, boğaz ağrıları, çabuk değişen ruh hali, kızgınlık ve kıskançlık gibi durumlar ortaya çıkar. Pittadaki su elementi nedeniyle sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyarlar. En uç durumda, yanlış beslenme ve yaşam tarzının sonucunda böbrekler iflas eder ve pittanın normal canlılığı cilasını yitirir.

Pittayı dengelemek için:

1- Serinkanlı olun.

2- Aşırı sıcak, buhar ve nemden kaçının.

3- Aşırı yağlı,kızarmış yiyecekler, kafein, tuz, kırmızı et, alkol ve acı baharatlardan kaçının.

4- Taze meyva ve sebzeye ağırlık verin.

5- Süt, taze peynir ve hububat yiyin. (intolerans ya da alerji yoksa)

6- Bol temiz hava alın.

7- Yemeklerinizde tatlı, buruk ve kekremsi tatlara ağırlık verin.

8- Duygularınıza güvenin ve onları kendinize ve etrafınızdaki insanlara destek olacak şekilde ifade edin.

Pittalar için serinkanlı olmak ve serin ortamlarda bulunmak çok önemli. Sıcak yaz günlerinde gölge bir yer bulup serinleyin. Aktif beyninizi sıcaktan korumak için şapka giyin. Duştan çıkmadan önce serin suyla çalkalanın. Sıcak su banyoları, acı kırmızı biber ve fazla güneş pittayı tetikleyen unsurlar. Domates ve papaya dışında tüm tatlı ve olmuş meyveler pittaya iyi gelir.

 

Kapha beden tipi de üçüncü doşadır. Kapha, toprak ve su elementlerinden oluşur. Kapha beden tipine sahip kişiler genelde ortalamanın altında uzunlukta olurlar ama nadiren uzun boylu kaphalar da bulunur. Bedenleri büyük, kilo ve su depolamaya müsait olur. Dolaşımları zayıf, ciltleri kalın ve nemlidir. İştahları her zaman açık fakat metabolizmaları çok yavaş ve boşaltımları çok tembeldir. En fazla rutubet ve soğuktan şikayetçidirler. Güçlü bir bünyeleri vardır ve çok dayanıklıdırlar. Psikolojik olarak duygusal bir yapı gösterirler, başkalarına duydukları duygular güçlü ve süreklidir. Sakin, memnun, sadık ve istikrarlıdırlar. Affedici bir yapıları vardır, çok iyi anne olurlar.Yakalanabileceği kötü durum içinden zor çıkılır bir hareketsizlik ve atalet halidir, ayrıca herşeye ve herkese sahip olmak gibi bir dürtünün de kolayca tuzağına düşebilirler. Yani eski günlerdeki isimleriyle açgözlülük, şehvet ve aşırı bağımlılık gibi özellikler gösterebilirler. Yemek ve güvence kaphalar için çok önemlidir. Hafifleme ve birşeyleri bırakma egzersizi en fazla yapmaları gereken şeydir.

Kaphanın vücuttaki yeri göğüs ve ciğerlerdir. Vücudun mukus üretimiyle ilintilidir. Mukusun bedene yeterli akıcılığı sağladığı miktar iyi fakat fazlası rahatsızlık verir. Sinüs ve ciğerlerin doluluğu ve nefes yollarının tıkanıklığı mukus fazlalığından doğar. Soğukalgınlığı sırasında kapha diyeti uygulamak mukusu azaltır.

Devam edecek 

İlk bölüm için tıklayınız.

SİTEDE ARA

Go to top