Geçen haftalarda Vata ve Pitta beden tipleri ve hastalıklarından bahsetmiştik. Bu hafta Kapha ile devam ediyoruz.

Kapha beden tipi de üçüncü doşadır. Kapha, toprak ve su elementlerinden oluşur. Kapha beden tipine sahip kişiler genelde ortalamanın altında uzunlukta olurlar ama nadiren uzun boylu kaphalar da bulunur. Bedenleri büyük, kilo ve su depolamaya müsait olur. Dolaşımları zayıf, ciltleri kalın ve nemlidir. İştahları her zaman açık fakat metabolizmaları çok yavaş ve boşaltımları çok tembeldir. En fazla rutubet ve soğuktan şikayetçidirler. Güçlü bir bünyeleri vardır ve çok dayanıklıdırlar. Psikolojik olarak duygusal bir yapı gösterirler, başkalarına duydukları duygular güçlü ve süreklidir. Sakin, memnun, sadık ve istikrarlıdırlar. Affedici bir yapıları vardır, çok iyi anne olurlar.Yakalanabileceği kötü durum içinden zor çıkılır bir hareketsizlik ve atalet halidir, ayrıca herşeye ve herkese sahip olmak gibi bir dürtünün de kolayca tuzağına düşebilirler. Yani eski günlerdeki isimleriyle açgözlülük, şehvet ve aşırı bağımlılık gibi özellikler gösterebilirler. Yemek ve güvence kaphalar için çok önemlidir. Hafifleme ve birşeyleri bırakma egzersizi en fazla yapmaları gereken şeydir.

Kaphanın vücuttaki yeri göğüs ve ciğerlerdir. Vücudun mukus üretimiyle ilintilidir. Mukusun bedene yeterli akıcılığı sağladığı miktar iyi fakat fazlası rahatsızlık verir. Sinüs ve ciğerlerin doluluğu ve nefes yollarının tıkanıklığı mukus fazlalığından doğar. Soğukalgınlığı sırasında kapha diyeti uygulamak mukusu azaltır.

Tipik Kapha Hastalıkları

Yeme bozukluğu, uyku sersemliği, aşırı uyku, ürkeklik, ağırlık, tembellik, atalet, ağızda tatlılık, salya akıtmak, aşırı mukoza, mukus üretimi, aşırı beden artığı, güç kaybı, sindirim güçlüğü, kalp etrafında, akciğerlerde ve boğazda normalden fazla mukus, soğukalgınlığı, üst solunum yollarında tıkanıklık, burun ve boğaz üşütmesinden kaynaklı mukozal artış, damar sertliği, şişmanlık, guatr, sindirimde azalma, kurdeşen, solgunluk.

Kaphayı dengelemek için;

  • Bol bol hareket edin.
  • Yağ ve yağda kızarmış yiyecek tüketiminizi minimuma indirin.
  • Buzlu yiyecek ve içecekler, tatlı, şeker ve aşırı ekmekten kaçının.
  • Sıcak, hafif ve kuru yemekler seçin.
  • Günde 4 bardaktan fazla sıvı içmeyin.
  • Acı, buruk ve kekremsi tatlara ağırlık verin.
  • Bol bol taze meyve ve sebze yiyin.
  • Kompleks karbonhidrat tüketin.
  • Hayatınızda heyecan ve mücadeleye yer verin.

Kapha beden tipi insanlarının kolay kolay stimüle olamama sorunu vardır ama bir kez sitimüle olup birşey yapmak için yola koyulurlarsa uzun soluklu enerjileri onlara başarılar sağlar. Nasıl dinlenileceğini en iyi bilen beden tipi kaphadır. Bu iyi bir yön olmasına karşın kaphaların fırsat buldukça yaptıkları öğle yemeği sonrası şekerlemeleri bedenlerindeki hareketsizliği arttırır. Uyumadan dinlenmeliler. Düzenli egzersiz kaphalar için vazgeçilmez bir unsurdur. Bedenlerindeki atıl enerjiyi hareketlendirir.

En çok sorulan soru beden tiplerine yönelik beslenme ve yaşam tarzına uymanın ne kadar önemli olduğudur. Buna ne kadar harfi harfine uymak sizin seçiminizdir. Benim önerim herşeyi birden bire hayatınıza geçirmeye çalışmaktansa sizin için en önemli bir kaç unsurdan başlayıp onların sonuçlarını deneylemek ve diğerlerini de yavaş yavaş hayata geçirmenizdir. Bu yaşam tarzının iyi sonuçlarını ve faydasını görmek sizi keyiflendirecek ve bu önerilere daha fazla uymak isteyeceksiniz.

İlk bölüm için tıklayınız.
İkinci bölüm için tıklayınız.

SİTEDE ARA

Go to top