Ayurveda ile ilgili ne okusanız size imkansız mı geliyor? Haklısınız, zaman zaman yaşadığımız hayatın içinde Ayurvedik beslenme kurallarına uymak kolay olmayabilir. Ama küçük şeyler yaparak da Ayurveda’yı hayatınıza geçirebilirsiniz.

  • Çiğneyin! Ayurveda yemeğinizi için der. Sindirim ağzınızda başlar, dişler yemeğinizi çiğnemeniz ve sindirim için tükürük ile birleşerek yemeğinizi kolay sindirecek hale getirir. Her lokmanızı 25-30 kez çiğniyor musunuz?
  • Oturarak yemek yemelisiniz; Ayurveda hareket halinde yemek yemenin ölüme bile neden olacağını söyler. Her lokmanızı farkındalıkla ve çiğneyerek yemek için oturarak yemek yemeye çalışın.
  • Yemek sırasında su içerseniz ılık suyu minik yudumlarla için.
  • Erken kalkın! Her gün! Sabahın erken saatlerinde ki sessizliği bedeninize ve zihninize sindirmeniz için meditasyon/ nefes/ yoga ve hatta yürüyüş yapın.
  • Erken yatın! Yoksa sabah kalkamazsınız 😊 sadece Ayurveda değil bilim insanları da yapılan araştırmalar sonucu uyku kalitesinin beynimize ve bedenimize olan yararları üzerine yazıyorlar. En geç 23.00 de yatılması tavsiye ediliyor. Uyku kalitesi sadece bedeninizi değil ruh halinizi de etkiler.
  • Akşam yemeğiniz erken ve hafif olsun. Yatmadan önce sindirilmiş yemek sabah sizin daha dinç olmanızı sağlayacak ve toksin birkimini azaltacaktır. Sindiremediğiniz her yemek bedeninize toksin olarak geri döner.
  • Ana yemeğiniz öğlen yemeği olsun. Ayurveda sindirim sisteminin en aktif zamanının öğlen olduğunu söyler. Asıl yemeğiniz, bedeninizi besleyecek ve canlandıracak bu yemeği özenle seçin; tam gıdalar ve mevsiminde olan sebzeler. Eğer et tüketiyorsanız mutlaka öğlen yemeğinde tüketin.
  • Yürüyün! Her gün günlük rituelinize yürüyüş ekleyin. Bu bir yerden başka yere gitmek de olabilir, yeşillik alanda olabilir (en ideali elbette). Merdivenleri çıkın, hareket edin. Bunun Ayurveda ile ne ilgisi var diyebilirsiniz- anlatayım; hareket halinde olmak insanın doğal yaşamında var olan bir durum ancak artık gittikçe sandalye/ koltuk bağımlısı oluyoruz. Ellerde cihazlar, TV önünde oturmak. Araba ile bir yerden bir yere gitmek, bütün gün ofis de bilgisayar önünde oturmak... Kan dolaşımınız için iyi değil, beyninizin ve bedeninizin her organının dolaşan temiz kana ihtiyacı var. Hareket halinde olun, eğer spor yapmıyorsanız başlayın.
  • Bedene zarar verecek karışımlardan kaçının: meyve ile tahıl ya da süt ürünleri karıştırmayın. Yumurta ve et ürünlerini süt ürünleri ile karıştırmayın.
  • Hayatdan zevk alın! En önemli maddeyi en sona koydum 😊 Bunu yapabilmek için var olduğunuz yerde ve anda olun. Örneğin elinizde telefonla ya da bir şey izleyerek yemek yiyorsanız ne yediğinizi bilmiyorsunuz demektir. Yoga yaparken akşama nereye gidileceğini düşünüyorsanız yoga yapmıyorsunuz demektir. Birisi ile konuşurken mesaj da yazıyorsanız iki kişiyi aldatıyor ve kendinizi mutsuz ediyorsunuz demektir. Var olduğunuz yer ve an sizi mutlu etmiyorsa (ofis ortamı, bilgisayar başında olmak, sevmediğiniz iş, sizi mutsuz eden iş arkadaşları...) değiştirin! Çünkü mutlu ve verimli yaşayabilmek için yapabileceğinizin en iyisini yapmıyorsanız mutsuz ve hasta olursunuz.

 

Ayurvedik, sağlıklı ve mutlu günlere....

SİTEDE ARA

Go to top