Panchakarma Hint arınma sistemidir.

Bügünlerde Yoga ile beraber Ayurveda’nın eşsiz şifa tekniklerine tanıklık ediyoruz. Panchakarma bedeni temizleyen, zihin ve ruhu gençleştiren eski bir Hint temizlik sistemidir. Sanskrit dilinden ‘Pancha’ beş, ‘Karma’ eylem anlamına gelir, yani ‘beş eylem’ demektir. Bu eylemler (prosedürler) yoluyla beden, zihin ve bilinç temizlenir.

Panchakarma arınma sistemi toksinlerden kurtulmak için, bedende toksinlerden dolayı oluşan fizyolojik işlev bozukluklarının gelişimini önlemek için, bağışıklığın direncini arttırmak için yapılıyor. Ayrıca, bu sistem hücresel düzeyde tüm vücudu toksinlerden temizler. İnsan vücudunun kendini onarma ve iyileştirme gücü vardır. Fakat vücutta biriken toksinler sağlığa çok büyük etki yapar, bu yüzden her sene vücudun ihtiyacı olan derinlenmesine bir temizlik yapılması gerekir. Panchakarma’nın özü bizim doğamıza ve sağlığımıza sağlık katan, hayat veren bir kaynaktır.

 

PANCHAKARMA’NIN ANA PROSEDÜRLERİ:

VAMAN – Bu prosedürden önce tüm bedene vücut masajı ve buhar banyosu yapılır. Vaman prosedürü Kapha Dosha’nın dengesizliğinden oluşan hastalıklarda yapılır, bunlar akciğer hastalıkları, boğaz ve çeşitli cilt hastalıklarıdır.

VİRECHAN – Aşırı Pitta Dosha dengesizliğinden kurtulmak için yapılan bir prosedürdir. Bu prosedür dermatit, mide ekşimesi, sarılık gibi hastalıklara yapılır.

VASTİ iki türüdür; SNEHA VASTİ ve KASHAYA VASTİ.

Sneha Vasti, Vata Dosha bozukluklarıyla mücadele eder. Kabızlık, nörolojik sorunlar, romatizma hastalıklarında yağlı lavman yapılır. Bu prosedürden sonra kalın bağırsaktan toksinler temizlenir, bağışıklık sistemi daha da güçlü olur.

Kashaya Vasti, Sneha Vasti’den sonra yapılır. Bu prosedür belirli bir kişi için uyarlanmış lavman prosedürüdir. (İçeriği çeşitli bitkilerden olabilir)

NASYA –Bu prosedür burun, boğaz ve başı temizlenmek için tasarlanmıştır. Bu prosedürle aynı zamanda alerji, ağır soğuk algınlığı ve baş ağrılarında uygulanır. Burnu temizler ve nefes almayı kolaylaştırır.

RAKTA MOKSHA – Kan temizleme prosedürüdür. Çeşitli cilt hastalıkları, döküntü, egzama, akne, leucoderma, kronik çiek hastalığı ve uyuz gibi hastalıklarda özellikle Rakta Moksha önerilir. Dalak ve karaciğer büyümesinde de etkili olur.

Böylece, üç doshanın uyum ve dengesi için,  hastalıklara göre arınma metodları seçilir ve uygulanır.

 

Ayurveda’nın diğer prosedürleri:

ABHYANGA – Klasik Ayurveda masajı

SHİRODHARA – İnce akışla yağın baştan sızma prosedürü

 

Ayurveda hakkında daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz: https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2013/05/15/ayurveda/

Kasım ayındaki yoga detoks programımız hakkında bilgi için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SİTEDE ARA

Go to top