Yazdır
Kategori: Sağlık & Tıp & Bilim

Rick Hanson’ın Plastisite hakkındaki görüşleri ise şöyle; çok kolay ve basit görünmesine rağmen onu çalışır duruma getirmek için adanmak, odaklanmak ve kararlı olmak gerekir. Odaklandığınız konu, ne düşündüğünüz, ne hissettiğiniz, ne istediğiniz, nasıl davrandığınız ve nasıl reaksiyon gösterdiğiniz beyninizi şekillendirir. “Zihniniz değişirse beyin değişir ve beyin değişirse zihniniz değişir”

Başarı için aşağıdaki şartlar gerçekleşmeli;

-Çalışan bölgelere daha çok kan dolaşımı gider çünkü daha çok oksijene ve glukoza ihtiyaçları vardır

-Nöronların içindeki genler ya daha aktif ya da daha pasiftir. Örneğin düzenli olarak dinlenen insanlar, stresi sakinleştiren genlerini geliştirirler ve strese karşı daha dayanıklı olurlar.

-Nöron bağlantıları pasif olan bağlar git gide büzüşür ve yok olurlar. Bu işleyen demir ışıldar demektir ve “kullan ya da at”

-Birlikte hareket eden nöronlar, birbirlerine daha çok bağlanırlar. Bu da; nöronları daha hassas olmasını, yeni nöronların oluşmasını ve daha kalın – güçlü bağlar oluşmasını sağlar.

Nöroplastisite fizik bedenle yaptığınız egzersizlere benzer şekilde çalışır. Bir kerelik zumba sınıfı ya da 10 dakikalık koşu egzersizi bedeninizde bir fark yaratmaz. Bununla birlikte bu egzersizleri tutarlı bir şekilde sürekli hale getirirseniz, bir süre sonra bedeninizde kalıcı farklılıklar yarattıklarını görebilirsiniz.

Bu yüzden Nöroplastisitenin çalışması kişisel disiplininize ve kendinizi yeniden yaratma bilincinize bağlıdır.

 

Nöroplastisitenin Kundalini Yoga, Meditayon ve Kundalini Yoga Terapi ile ilgisi

Bu konuda herhangi bir araştırma veya makale yok. Ancak benim çok ilgimi çekti. Çünkü biz Kundalini Yoga, Meditayon ve Kundalini Yoga Terapi’de ısrarla disiplini, tekrar eden meditasyonları, olumlamaları, vizyonlamaları ve kararlılığı cesaretlendiririz. Örneğin bir meditasyonun 11 gün – 40 gün – 90 gün – 120 gün veya 1000 gün yapılması gerekir. Bunun sebepleri;

40 gün: Bir alışkanlığı değiştirir

90 gün: Değişen alışkanlığı teyit eder

120 gün: Yepyeni bir mizacınız olur.

1000 gün: Yeni mizacınız konusunda master olursunuz.

Yani plastisitede olduğu gibi bir disiplin ve süreklilik gerekmektedir.

Yine benzer şekilde vizyonlama yapılır çünkü ne kadar iyi hayal kurarsanız beyin onu gerçek sanır ve bu konuda algısı – seçiciliği değişir, hayalinizle ilgili fırsatları görmeye başlarsınız. Böylece sizin için bu hayali gerçekleştirmek üzere harekete geçer.

Olumlamalar da benzer şekilde çalışır. Sürekli kendinize “Ben sağlıklıyım” mesajı vermek beynin – bilincin sağlığa odaklanmasını ve bedenin sağlık konusunda ısrarlı ve kararlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Özellikle Kundalini Yoga Terapi’de şifalandırmak üzere verdiğimiz meditasyonların – egzersizlerin – olumlama ve vizyonlamaların mutlaka sürekli olması konusunda danışanları uyarırız. Verilen şifa çalışmasını bir gün dahi atlasanız / unutsanız birinci günden tekrar başlanır. Biz bunun açıklamasını şöyle yapıyoruz “Bir zincirin halkalarını birbirine bağlar gibi yepyeni bir oluşum yaratıyoruz. Bir gün unutursanız/yapmazsanız o günün zincir halkası olmaz ve zincir oluşmaz. Bu açıklama ile plastisitedeki nöronlar arasında bir şeyi sürekli yaparak bağ kurmak ve bu şekilde yeni bir bağ oluşturmak, bana Kundalini Yogada yaptığımız çalışmalarla bir benzerlik olduğunu düşündürdü.

Bilimin kabul ettiği bu gerçeklik ise Kundalini Yogaya, Meditasyona ve Kundalini Yoga Terapiye olan inancımı bir kere daha pekiştirdi.

Aşkla ve Işıkla

 

 

Kaynaklar ve alıntılar:

Dr. Sarah McKay’in (Nörolog – Sinir Bilimci ve The Neuroscience Academy kurucusu).

Makaleler: Brain hack’ to enhance memory, spark creativity and regulate emotion: ‘Indulge Your Neurobiology’.

Neuroplasticity: can you rewire your brain?

Dr. Michael Merzenich - BrainHQ and the author of Soft-Wired: How the New Science of Brain Plasticity Can Change Your Life. 

Norman Doidge- Norman Doidge, M.D., is a psychiatrist, psychoanalyst, researcher

Debbi Hampton- İntihara teşebbüsten sonra beyin hasarı geçirip Nöroplastisite yoluyla iyileşen ve deneyimlerini yazan bir blogger

Makale: Using your body to change your brain

Your Plastic Brain: The Good, The Bad, and The Ugly

You’re Not Stuck With The Brain You Were Born With

Rick Hanson – PhD - Just One Thing: Developing a Buddha Brain One Simple Practice at a Time

 

Nöroplastisite - 1 için tıklayınız.

Nöroplastisite - 2 için tıklayınız.