Yoga ve meditasyon eğitmeni, girişimci ve yönetici Erkin Bek’in kaleme aldığı, varoluş teması üzerine kısa şiirlerden oluşan bir kitap, All Here çıktı.

Kitap, ‘benlik’ bilincini mutlak bir varoluşsal konu olarak işlerken; içsel tatmine ulaşmayı ise hayatın varış noktası olarak ele alan otuz dört şiirden oluşuyor.

Yoga ve meditasyon alanında yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde Bek, kişisel tatmine, varoluşumuz hakkında net bir bilince sahip olduğumuz zaman ulaşabileceğimize inanıyor. Bu düşünceden yola çıkarak yazdığı kitapta, meditasyon konusu vurgulanıyor ve her bir şiir okuması, bir meditasyon eylemi olacak şekilde tasarlanıyor.

 

21. yüzyılın zorlu hayat şartlarıyla mücadele ederken Bek, uzun bir süredir, hem fiziksel hem de içsel bir denge kurabilmenin yollarını araştırırken, varoluşun gizemini, kişisel gelişim ve profesyonel başarıya giden yolları sorguluyor. Bu hassas dengede mutluluk ve kişisel tatminin esas olduğunu savunan Bek’in şiirleri, kendi içsel yolculuğuna ışık tutuyor.

From Belief to Self Fulfillment

Life crashes Belief

Except One

Experience -
Fulfillment of Self

Within Inner
Let empty touch fullness

Inner nothing
Grow into Everything

Evade not
Your unique inner temple

Reaching fullness
No place for belief
You have all

Falling empty
Giving in to belief
To pervade
Inner cavity, lack of self

Or you opt for

One faith
One experience

Of full
Omnipotent

Even if enigmatic

Self

 

Yazar Hakkında:

Erkin Bek, yoga ve meditasyonun kişisel ve profesyonel yaşamına çok önemli bir etkisi olduğunu keşfetmiş bir yazar ve iş adamı. Yedi sene boyunca Batılı eğitmenlerden yoga eğitimi alan Bek, 2008 yılında Hintli öğretmen Rajesh Singh ve yoganın ana akımlarından biri olan Raja Yoga ile tanıştı.

Gerçekleştirdiği sohbetler doğrultusunda Bek, fiziksel çalışmaların meditasyona bir hazırlık olduğunu ve meditasyonun ise kişinin kendi içsel tatminine doğru giden bir yol olduğunun farkına vardı. Bek yoga ve meditasyon çalışmalarını çapa benzetmesiyle değerlendiriyor:

“Bu çalışmalar size bir temel sağlıyor, ve her ne olursa olsun, bu temele sonsuz kez dönmek mümkün. O sizin içsel vahanız, güvenilir limanınız, ve memnuniyetin bolca bulunduğu yer.... kişisel veya profesyonel hayatınızda ne kadar fazla probleminiz olursa olsun, merkezinize her zaman çapa atmış bulunuyorsunuz.

Meditasyon sizi başarılı bir girişimci yapamayabilir, fakat size daimi bir mutluluk sağlar.”


Bu yaşam biçimi, bir memnuniyet temeli oluşturarak, bireyin farklı alanlarda başarılı olmasına aracılık ediyor. Bek, çeşitlilik barındıran ve dolu dolu yaşadığı hayatında, enerjiden sanata, finanstan modaya kadar farklı alanlarla ilgileniyor.

Life Purpose

Life purpose
Who can say?

Only the happy!

For him
This question disappears

Who cares?
He’s just happy
This is everything

Full
His inner glass
No space for wonder

Whatever it may be
Happiness
Fulfillment

This is meKoreli usta Jungwoong Lee’nin fırça tablolarına yer veren All Here, bu resimlerle şiirin meditatif etkisini güçlendiriyor. Ressamın, Brush (Fırça) adını verdiği son serisine ait olan resimler, şiirin meditatif özellikleriyle büyük bir uyum sağlıyor. Lee’nin çalışmaları, hem güçlü fırça darbelerinin yarattığı dramatik gerilimleri, hem de Zen’in sessiz ve durgun özelliklerini barındırması ile Doğu ve Batı sanatının kesişimini yansıtıyor.

Brush’, Chinese Ink on Korean paper, Jungwoong Lee, 2014Beyond Seen

Deep
Dark

Like depth of ocean

Like the eternal depth of space

Beyond
All galaxies
All planets

Where no one reaches
Nothing seen
None heard

In deepest dark
Where all you know
No longer relevant

You catch your breath
You disregard your thought
You witness

What’s left of you?

Self presence
Silence
Own essence

It’s you
Your truth
Your meditation

Go to top