Merhaba, 

Yoga dergisinde bir de astroloji köşesi olsa, burada gökyüzünün enerjileri ile uyumlanmamızı kolaylaştıracak yoga pozları da önerilse ne güzel olurdu! İşte bu köşeye bunun için yazmaya başlıyorum.

Yoga ile astroloji oldukça uyumlu çalışabilen alanlar ve aslında evrende hiçbir iki şey birbirinden kopuk değil zaten. Hafta ile ilgili genel bir özetin ardından sizlere hafta başı, hafta ortası ve hafta sonu için yoga rutinlerinize ekleyebileceğiniz asanalar önereceğim. Bunu yaparken sizleri gezegenlerin konumları ve açıları hakkında yazarak sıkmak istemiyorum. 

Aylık gökyüzü hareketlerinden bahsettiğim podcast için şuraya: 

https://www.spreaker.com/user/10710271

Yeniay ve Dolunaylar üzerine yazılarımı okumak için ise şuraya bakabilirsiniz: 

www.zodyaklapolka.weebly.com 

30 Temmuz- 5 Ağutos Haftası Gökyüzünün düşündürdükleri: 

Hafta Başı 

Prensipler yaşantılardan doğar. Olması gereken budur. Küçükken anne-babamızın prensiplerine göre yaşarız, beklenti odur ki büyüdükçe kendi aklımız ile yaşantılarımız çarpışarak kendi prensiplerimizi oluşturacağız. Bu olmadığı zaman hep başkalarının prensipleriyle yaşar gideriz. Farkında olmadan köle gibi yaşar, kendimize özgü potansiyeli ve yaklaşımı hiç ortaya çıkaramadan biat ederiz. İşte bugünlerde, hayatımızın kayıtsız olarak iplerini başkalarının ellerine verdiğimiz noktalarında gerilmeler yaşayabiliriz. Yönetilmeyi kabul etmek ile kendi kendini yönetmek arasında gel-gitler yaşayabiliriz. Bu süreçte ise kendimi kıymetimizi unutmuş olduğumuzu fark edeceğiz. 

Ama en önemlisi, farkına varmalıyız ki, tüm bu prensiplerini kabullendiklerimiz kendi iç sesimiz olmuş, aklımızın içinde bir ortak akıl olmuş ve bize kafamızın içinden komut vermekte. Sürekli benden en sağduyulu, en ideal seçimi yapmamı isteyen bir komutan gibi. Bugünlerde kendimiz dahil bize emreden ve bizden beklentileri olan “üstün”lerden sıkılıp bunaldığımızı hissedebiliriz. Bu emir-komuta zincirinin içinde aslında alışageldiğimiz hayat rutinlerinin kontrolüne kapılmamız da giriyor. Ve hatta açıkçası fazla komuta bizi bugünlerde hastalandırabilir. “Sahi neden böyle yapıyorum”, “birşeyler yapıyorum, söylüyorum, düşünüyorum ama gerçekten içimden gelen bu değil ki” ve “bu böyle gitmemeli!” diyebileceğimiz bir hafta. 

Öte yandan doğanın hükmü ile karşılaştırıldığında diğer tüm komutalar yapaydır. İdeal olanlar ise yapaydır. Her şey parlak ve canlı olmak zorunda değil, her kelimemi seçerek konuşmak zorunda değilim ve her olay akıp gitmek durumunda değil. Çürüme de sadelik kadar doğal, engeller ve tıkanmalar da tepkiler kadar normal. Nasıl kendi deneyimlerimizden yola çıkmak ile, bize kabul ettirilmiş prensiplere sadık kalmak arasında bir gerilim hissediyorsak doğal olanı kabullenmek ile ortak ideallere sadık kalmak arasında da benzer bir çekişme hissedeceğimiz zamanlar. 

Yoga Rutinlerimize gökyüzü ile eşzamanlılık katacak öneriler: 

  • Salamba shirsasana: Ters duruşlarda üst bilinç konum olarak aşağıda kalır. Bir nevi komuta merkezini ters yüz etmiş oluruz. Tüm varlığımızı kafamıza sığdırdığımız hayatlar yaşadığımızı düşünürsek bedenimiz ne kadar unutulmuşsa kafamız da o kadar ağırlaşmış demektir. “İçimden gelen nedir?” Sorusunu bir de bu duruşta sormakta fayda var. Kan dolaşımı kısa süreli olarak tersine döndüğünde bu gerilimi biraz olsun atmış, bakış açımızı biraz olsun değiştirmiş oluruz. 
  • Balasana: Ayrıca normal yoga akışlarımızın içinde sık sık çocuk pozuna dönerek teslimiyetin masumluğunu ve bu sadelikteki bilgeliği deneyimlemek gökyüzünün fısıldadıklarıyla senkronize olmamızı sağlayacaktır. Sık sık çocuk pozisyonuna dönmek ne sık sık yorulmaktır, ne de akışın kolay olduğu anlamına gelir. Emir komuta zincirini bir kenara bırakıp doğaya teslim olmak gerilimi azaltacaktır. 

 

Hafta ortası: 

Kendimizden gelen de dahil otoriteyi sorgulayıp konuyu bir ters yüz ettiğimizde, ve doğal olana teslim olduğumuzda kendimiz olmak ile biat etmek arasındaki gerilim azalır. Kendimiz olmak yolunda bir adım atmış olduğumuz gibi başkaldırdığımız otoriteyi de daha içten bir şekilde anlarız. Anlamak yoluna teslim olmak anlamına gelmez elbette, fakat kendi prensiplerimizi, kendi yaşam yolumuzu oluşturmak için fırsattır. 

Hafta ortası içe dönmek, gerildiğimiz kişiler ve konularla ilgili içsel bir barış sağlamak açısından çok uygun olacaktır.  Bu günlerde fazla iletişim ve günlük kargaşalar bizlere iyi gelmeyecektir. İletişim, seyahat ve sosyalleşme konularında sadeleşmeye gitmekte fayda var.  

 

Yoga Rutinlerimize gökyüzü ile eşzamanlılık katacak öneriler: 

Yin yoga: Bu günlerde pozların uzun tutulduğu akışlar yararlı olacaktır. Yang tarzlardansa yin yogayı seçebilirsiniz. Kalp açıcılar içsel süreçlerimizde azalan gerilimi tüm hakikatiyle kabullenmek ve sindirmek, kendimize alan açmak için güzel araçlar olacaktır. 

Hafta Sonu: 

Haftasonu rehavetin tekrar azaldığı ve harekete geçebileceğimiz bir zaman. Öte yandan aşırı enerjinin böyle hızlıca içten dışa aktığı zamanlarda dikkati elden bırakmamakta fayda var. Bedenimizi harekete geçirerek ortaya çıkan enerjiyi düzenlemiş ve içselleştirmiş olabiliriz. 

Haftasonu yoga akışlarımızı yang stilde tutabilir, hareketli sekanslar oluşturabiliriz. 

 

Yoga Rutinlerimize gökyüzü ile eşzamanlılık katacak öneriler: 

Ateş nefesi çalışmak da hafta sonu bize kendimizi oldukça iyi hissettirecektir.

Go to top