Yoğun iş hayatıyla büyük şehirde koşturan bireyin tüm vitamin, mineral ve enzimlerini gün içinde alacak kadar çiğ sebze ve meyve tüketmesi neredeyse imkansız görünüyor. Dışarıdan vücudumuza saldıran toksinler ise cabası.

Gün içinde kaç kere salatalık yediğinizi düşünün, veya kereviz sapı? Hiç, değil mi? Ama bu zaman ve mekansızlıkta lezzetli bir sebze suyu içebilirsiniz. Bu sebze suyu ile de günlük tüm vitamin, mineral ve enzimlerinizi karşılayabilirsiniz. 

Bugünlerde çok moda olan yeşil sebze sularının, tamamlayıcı tıp rolünde hastalıklarınıza da destek verdiklerini biliyor muydunuz? Henüz dile pek düşmemiş faydalarıyla sebze suları ile hastalanmamak mümkün.  

Sırtınız ağrıyor diyelim. K Vitamininin ağrıyı kontrol altına aldığı; vücutta bakır azaldığında ağrı algısının arttığını düşünürsek bu dönemde brokoli, marul, lahana, kabak, ıspanak gibi K vitamini depolarıyla, havuç, sarımsak, zencefil gibi bakır depolarını arttırmanız faydalı olabilir.

Eklem yerlerinizde gelişi güzel sürtünme veya yaralanma ile oluşan şişmelere bursit denir. Hareketsizlik ve yanlış spordan ötürü oluşan bursitler kalça, omuz, dirsek ve dizde oluşabilir. Eğer fazlasıyla hareketsizseniz veya spor yaparken hep aynı ekleminizden şikayetçiyseniz bu su kesecikleriyle savaşıyor olabilirsiniz. Çok eski yıllardan beri bilindiği üzere ilk tavsiye her gün bir avokado yenmesidir. Ayrıca yine doğal yollarla alınabilecek olan C vitamini (maydanoz, kale, brokoli ve yeşil biberde fazlasıyla var), beta-karoten (havuç, maydanoz, lahana, kale), E vitamini (ıspanak, kuşkonmaz, havuç), biyoflavonoid (üzüm, limon, portakal, kavun), çinko (zencefil, maydanoz, sarımsak, havuç) ve bromelain (ananas) sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır. 

Çağın hastalığı yorgunluk için ise beta-karoten, C vitamini, çinkonun yanı sıra pantotenik asit (brokoli, karnıbahar, kale), B vitaminleri (neredeyse tüm yeşillerde bolca mevcut), selenyum (turp, sarımsak, portakal, pazı) destekçiniz olacaktır. 
Dolaşım problemlerinde B vitamininin yanı sıra klorofil (tüm yeşillikler) ve germanyum (soğan ve sarımsak) da büyük rol oynar. 

Kolit hastalığında doktor kontrolünde düzgün beslenme çok önemlidir. Beta-karoten, C, E, K vitaminleri, kalsiyum ve çinko ile birlikte mutlaka folik asit (ıspanak, kale ve pancar yaprağı) ve magnezyum (Pancar yaprağı, maydanoz, sarımsak ve ıspanak) alınmalıdır. 

Saç dökülmelerinde B vitamini kompleksi, C ve E vitaminleri, içeceklerinize 1er kaşık ekleyebileceğiniz alfalfa ve saç derinize çok iyi gelecek olan zencefil tavsiye edilir. 

Tüm bunlar bütünümüzün küçük parçaları. Bu bütüne sahip çıkabilmek adına örnek olabilecek bir yeşil sebze suyu tarifini aşağıda bulabilirsiniz: 

½ avokado, 1 avuç maydanoz, 1 avuç su teresi, 3 kereviz sapı, 1 avuç ıspanak, 2 yaprak kara lahana,  3 çiçek brokoli, ½ salatalık, ½ kap doğranmış taze rezeneyi sebze sıkacağımızdan geçirip günde en az 2 kere, tercihen sabah ve akşam olmak üzere içelim. 


Sıhhatler olsun :)

 

SİTEDE ARA

Go to top