Hayat, sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir. (John Lennon)

John Lennon’un bu sözleri ile başlamak istedim Deepak Chopra’nın Başarının 7 Spiritüel Yasası kitabının altıncı yasası olan “Zihinsel Bağımsızlık Yasası”na. Bu yasa diğerlerine göre uzun uzun anlatılacak bir içeriğe sahip olmamasına rağmen, uygulaması geride bıraktığımız beş yasaya oranla çok daha zorlayıcı gelebilir. O yüzden diğerlerini iyi özümsemiş olmak ve uygulamaya geçmiş olmak önemli.

Bakalım nasıl anlatmış Chopra…

“Zihinsel Bağımsızlık Yasası, fiziksel evrende bir şey elde etmek için o şeye olan bağımlılıklarınızdan vazgeçmeniz gerektiğini anlatır. Bu demek değildir ki arzularınızı gerçekleştirmek için niyetlerinizden vazgeçmelisiniz. Sadece sonuçlara olan bağımlılığı bırakmanız gerekir.

Sonuca olan bağımlılıklarınızdan vazgeçtiğinizde ve hedefe odaklı niyetinizde duruma dışarıdan özgürce bakabildiğinizde, arzu ettiğiniz şeye ulaşabilirsiniz. İstediğiniz her şey kendinizi durumlardan zihinsel ve duygusal olarak soyutladığınızda gerçekleşebilir, çünkü bu zihinsel ve duygusal soyutlama, gerçek benliğinizin gücüne şüphesizce inanmaya dayanır.

Öte yandan sonuca olan bağımlılık korkuya ve güvensizliğe dayanır ve güven ihtiyacı gerçek benliği tanımamaktan kaynaklanır. Zenginlik, bolluk ve bereket veya fiziksel dünyadaki herhangi bir şeyin kaynağı benliktir, her şeyi gerçekleştirmeyi bilen bilinçtir bu. Diğerleri birer semboldür. Arabalar, evler, para, kıyafetler vs. hepsi semboldür ve gelip geçicidir. Sembollerin peşinde koşmak, bir ülkenin topraklarında yaşamak yerine, sadece haritasına bakmak gibidir. Endişe yaratır ve sonunda içinizde bir boşluk hissetmenize neden olur. Çünkü benliğinizi, benliğinizin sembolleri ile değiştirmeyi tercih etmişsinizdir.

Gerçek zenginlik bilinci her istediğinize, istediğiniz her an ve en az çabayla sahip olabilme yeteneğidir. Ancak siz sonuçlara bağımlı yaşadığınızda niyetleriniz inatçı bir kafa yapısına kilitlenir ve alanın özünde var olan akışkanlığı, yaratıcılığı ve kendiliğinden oluşma yeteneğini kaybedersiniz.

Zihinsel Bağımsızlık Yasası, Niyet ve Arzu Yasası’na engel değildir. Hala belli bir yöne gitme niyetiniz vardır, hala bir hedefiniz vardır, ancak A noktası ile B noktası arasında sınırsız fırsatlar vardır…”

Evet, gördüğünüz üzere Zihinsel Bağımsızlık Yasası’nın uygulaması diğerlerine göre daha büyük bir inanç istiyor. Eğer yaşamınıza dahil etmek isterseniz, benim önerim kendinize sık sık şu cümleleri hatırlatmanız. “Her sabah sonsuz olasılıkları içinde barındıran yeni bir güne gözlerimi açıyorum. Gelecek için kendime hedef koyduğum o muhteşem niyetime giden pek çok yol var ve ben sınırsız seçimlere sahibim. Bu bilinçle tek bir seçeneğe odaklanmayacağım ve sonsuz fırsatlar alanında hayatın tüm eğlencesini, macerasını, büyüsünü ve gizemini yaşayacağım.”

Kısadan hisse canlar; her ne kadar gelecek ile ilgili hedeflerimiz olsa da “hayat bir gündür, o da bugündür”. Tadını çıkarmaya bakalım.

Aşk’la…

 

Go to top