Saatlerin fısıltısı müziğe dönüşür; bir ney gibi olursunuz gönülden çalıştığınız zaman.
Ve nedir aşk ile çalışmak?
Yar giyecekmiş gibi dokumaktır kumaşı, nakış işler gibi gönülden…
(Halil Cibran, Ermiş)

Sekiz hafta önce başladığımız Başarının 7 Spiritüel Yasası yazı dizisindeki yolculuğumuzun son haftasına geldik. Bugüne kadar tüm okuduklarımız, uyguladıklarımız veya en azından uygulamaya çalıştıklarımızın tümü bizi bu son yasa olan Hayatın Amacı (Darma) Yasası’na hazırladı. Bu süreçte pek çok şeyi sizler aracılığı ile hatırlama, eksiklerimi fark ederek tekrar hayatıma alma fırsatı buldum. Bu sebeple hepinize teşekkür ediyorum. Zira yazdıklarım benim de içsel yolculuğumun bir parçası, amacım birlikte öğrenmeye devam etmek ve hep birlikte değişimi kucaklayabilmek, öğrendiklerimizi bilgi olmaktan çıkarıp hâle dökebilmek…

Hadi o halde, bakalım Deepak Chopra nasıl kaleme almış, son yasayı.

“Dharma, Sanskrit dilinde ‘hayatın amacı’ anlamına gelir. Bu yasa, bir amacı gerçekleştirmek için fiziksel bir bedende var olma tercihimizi anlatır. Sınırsız içsel gücün özü ilahi güçtür ve bu ilahi güç yüce amacına hizmet etmek için insan formuna girer.

Bu yasaya göre herkesin eşsiz bir yeteneği ve bunu eşsiz bir biçimde ifade etme şekli vardır ve bu eşsiz yeteneğin ve eşsiz ifadenin de eşsiz ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar yeteneğinizin yaratıcı ifadesiyle eşleştiğinde zenginlik yaratan bir ışık oluşur.

Darma Yasası’nın üç unusuru vardır. İlk unsur her birimizin buraya kendi gerçek benliğimizi bulmaya geldiğini ve gerçek benliğimizin spiritüel olduğunu, yani özde hepimizin fiziksel bedenlerde ortaya çıkmış spiritüel varlık olduğumuzu anlatır. Bizler arada sırada spiritüel deneyim yaşayan insanlar değiliz, tam tersi hepimiz arada sırada insan olma deneyimi yaşayan spiritüel varlıklarız.

Yasanın ikinci unsuru, eşsiz yeteneklerimizi ortaya koyabilmektir. Tüm gezegendeki insanlardan daha iyi yapabileceğiniz tek bir şey ve bunu yapabilmenin tek bir yolu vardır. Bu tek şeyi yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark etmezsiniz bile. Sahip olduğunuz bu yeteneği ortaya koymak sizi ebedi bir farkındalığa götürür.

Üçüncü unsur insanlığa hizmet etmektir. ‘Nasıl yardım edebilirim?’ diye sormaktır. Eşsiz yeteneğinizi insanlığa hizmet etmek için kullandığınızda, Darma Yasası’nı tamamen uyguluyorsunuz demektir. Kendi spiritüelliğimizi yaşamak saf potansiyelimizle birleştiğinde, sınırsız zenginliğe ulaşmamak için hiçbir neden kalmaz, çünkü zenginliğe ulaşmak için gerçek yol budur. Eşsiz yeteneğinizi ortaya koyma şekliniz ve kendinize, ‘Burada benim yararıma ne var?’ yerine ‘Nasıl yardım edebilirim?’ diye sormanız diğer insanlara olan hizmetleriniz ve güçlü inancınızla birleşince bu zenginlik daimi olur. İç diyaloğunuzu bu iki soru cümlesinin ilkinden ikincisine yani ‘Nasıl yardım edebilirim?’ e kaydırdığınızda otomatik olarak egonun ötesine geçer ve Öz’ün etki alanına girersiniz.

Yaratıcı ifadeniz diğer insanların ihtiyaçlarıyla eşleştiğinde, bolluk bereket kendiliğinden ortaya çıkacak, görülmeyenden görülene, Öz’ün dünyasından fiziksel dünyadaki formuna akacaktır. Hayatınızı ilahi gücün mucizevi ifadesi olarak arada sırada değil, her an yaşamaya başlayacaksınız. Gerçek mutluluğu ve başarının gerçek anlamını bu şekilde tadacaksınız.”

Sonuç olarak Dharma Yasası’na ulaştığımızda ve onu deneyimlediğimizde hayat tadına doyulmaz bir hale gelecektir bizler için. Ancak diğer yasaları uygulamadan ve yaşamımızın doğal biçimi haline getirmeden, son yasa işlevsellik kazanamaz. Her şey gibi, bu eşsiz deneyimde emek istiyor anlayacağınız.

Yaklaşık bir yıl önceydi ve ben o günün yaşamımda önemli bir fark yaratacağından habersizdim. İşte o gün, Ustam bana şu soruyu sordu. “Senin bir ruhun var mı?” Tahmin edersiniz ki ben de çoğu öğrenci gibi “evet” diye cevap verdim. Gülümsedi ve gözlerimin içine bakarak “hayır” dedi. “Senin bir bedenin var!” …

Asıl unuttuğumuz şey bu işte.

Hepinize güzelliklerle dolu bir yıl diliyorum. 2018 öyle muhteşem bir yıl olsun ki, ardından gelecek yıllar onu kıskansın ve adete tüm güzelliklerde onu geçmek için yarışsın.

Aşk’la…

 

Go to top