Bu dünyada kendi kişisel tercihlerimiz dışında, bizim için yapılmış üç seçim olduğunu düşünüyorum.

Bunların ilki doğmak, ikincisi büyüdüğünüz aile, ikisini de sen seçemiyorsun, senin için seçiliyorlar, ölmek de bizim seçimimiz değildir ama bazen onu da tercih edenler olabildiği için diğerlerinin biraz dışında kalıyor. Hayatımızı sürdürürken yaptığımız seçimler bizim kendi tercihlerimiz, doğuracakları sonuçlardan başkaları da etkileniyor ama doğrusuyla yanlışıyla en çok bizi bağlıyor. Bazen cesaret edemediklerimiz için bizi yönlendirebilecek ya da yapmaktan çekindiklerimizi yapabilelim diye bize rehber olabilecek insanlar en beklemediğimiz anda karşımıza çıkarlar, bu insanlar bizi taşırlar.

Sana rehber olan insan, seni çıkacağın yolun başına getirip bırakır, onunla yolculuğunuz oraya kadardır, yol ayrımında tercih senindir, devam etmek ya da bırakmak senin kişisel seçimindir. Ben yoga yoluna böyle bir rehberle çıktım, hatta beni bu yola çıkarırken, bu yolda çok kalamayacağıma, yoganın pek de benim tarzım olmadığına dair olumsuz düşünceleri de vardı, ben şaşırttım, itiraf etmeliyim ki kendimde en az onu kadar şaşırdım. Hayatı boyunca spor denilebilecek hiçbir şey yapmamış kırk iki yaşındaki bir kadın için farklı bir deneyimdi yoga, benim hiç tanışmadığım, yakınından bile geçmediğim bir dünyaydı ve adım attığım ilk andan itibaren beni anlayışla kucakladı.

Hayattaki tüm seçimlerimizi, daha iyiyi hedeflediğimiz için yapıyoruz, ben yogayı seçmiştim, üstelikte hakkında hiçbir şey bilmeden seçmişim, seçip bu yola çıkmışım. Bunca yıl sonra kendi kendimin rehberi olduğumun ve başkalarına da yoga yolunda rehber olmaya çalıştığımın farkındayım. Yürüdüğüm yol beni bütünümü görmeye, kendimi tanıyıp, anlamaya ve yapabileceklerimi öğrenmeye götürdü. Tüm kalabalıklara karşı aslında hayat tek başınıza gelip, tek başınıza gittiğiniz bir yol ve sen bu yolda yürürken, kendine sağlayacağı faydalara da odaklanıyorsun. Gittiğin yolları son hızla koşman gerekmiyor, emin adımlarla yürümeye başlamak bence yeterli, bilerek, anlayarak, öğrenerek kendini geliştirerek, kendine ve başkalarına faydalı olmak için bir seçim yapıyorsun.

Yoga yolunda hep güvenle ve adımlarıma dikkat ederek yürüdüm, önceleri öğrenciydim, sonraları ise hem öğrenci hem öğretmendim, öğrenciliğin hiç bitmeyeceği bir yoldaydım bu benim tercihimdi, elimden gelenin en iyisini yapmaya hep gayret ettim, hırslanmadan, yarışmadan, kıskanmadan en çok kendimi takip ettim. Bu yolculuk boyunca benimle olan insanlar bendeki dönüşümün ilk elden tanığı oldular. En önemlisi ben kendimdeki değişimin, çıktığım yolun bana kattıklarının farkındayım, affetmeyi, hoş görmeyi, konuşmadan önce düşünmeyi, dinlemeyi, susmayı, baktığım her yerde güzellikler görmeyi, nedensiz gülümsemeyi, kendimi önemsemeyi ve sevmeyi öğrendim, etrafımda iyiliklerden bir çember var. Bu yüzden karşıma hep iyilikler ve iyi insanlar çıkıyor ben yoluma onlarla çoğalarak devam ediyorum.

Asanalar ve nefes içimdeki enerjinin dışarı çıkmasına, hayatı sağlıkla sürdürmenin önemini anlamama yardımcı oluyor. Başarabilmek için çalışmak, sabırla, yılmadan çokça pratik yapmak, kendi içimde var olduğunu keşfettiğim denge, yaptığım seçimin bana en değerli hediyeleri. Bunların kıymetini biliyorum ve uyandığım her gün önce kendime sonra bana rehber olanların varlığına şükür ediyorum, ben sağlıklıyım, iyiyim bu hayatı kendim için güzelleştirme gücüne sahibim diyorum. Bugün oturup kendine sor, neyi seçiyorsun, yaptığın seçim seni nereye taşıyacak, ona göre yap tercihini değişmeye hazırlıklı ol, yeniliklerden ve bilmediklerinden korkma, öğrenmek için gerekli tek şey bunu istemek. İstersen al matını gel, birlikte düşelim yollara, kendi rehberin olabileceğini ve başarabileceğini sana anlatayım. Öncelikle sana gereken yaptığın her seçimin seni daha ileriye taşıyacağını bilmek ve geri dönmemek. Hep en iyiyi ve doğruyu seçmenizi ve başarmanızı diliyorum.

İyilikle kalın.
Namaste 

 

SİTEDE ARA

Go to top