Çocukken yeni yılın ertesi günü okulda tahtaya tarihi hep eski yıl olarak yazardım. Öğretmenim, Sibel eski yılda kalmış diye dalga geçerdi.

Gerçekten de bir süre eski yılda takılı kalırdım, her yeni yılla büyümek ve büyüdükçe artan sorumluluklar sanırım eski yıldan yeni yıla geçişimi zorlaştırırdı. Ara sıra keşke hep o küçük kız olarak kalabilseydim dediğim zamanlarımda oluyor, ama bir şey var ki içimdeki küçük kızı hep sakladım, o kız beni her daim merak eden, araştıran hayata karşı dik duran, umutlu, elindekilerinin öneminin farkında olan bir insan yaptı.

Her biten yılla geçmişin muhasebesini yapıp bunlardan ders çıkarmak, hayatına kattıkların, kendine yaptığın yatırımların önemini anlamak paha biçilemez. Akıl seninle birlikte büyüyormuş, büyüdükçe kalp gözü daha net görüyormuş sen sana zarar verenleri, yolundan alıkoyanları, yürümene engel olanları kolayca oldukları yerde bırakabiliyormuşsun. Tek başına aşamazsın dedikleri yolları geçip, kendine güvenmenin yeterli olduğunu anlıyormuşsun.

Geçip giden hayatımızda dönülemez bir anı olarak kalan 2017 bana çok şey kattı, muhasebesini yapmam gerekirse getirdikleri, götürdüklerinden daha çoktu. Yoga eğitimlerine katıldım, hamile yogası eğitimi ile hocamız Gizem Onay ile birlikte yedi muhteşem kadın hayatımın içine düşüverdi ve hayatın bana hediyeleri oldular. Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını öğreneli uzun zaman oldu, bizim için yapılan planların uygulayıcılarıyız biz, geçenlerde bir yazı okudum, önce ruhlar tanışıyor diye yazılmıştı, o yüzden bazı insanları daha önceden tanıyormuşuz gibi hissediyormuşuz. Bir yerlerde tanışmışız gibi hissettiğim tüm insanlarla daha önceden tanıştığımı varsayıyorum ve yola birlikte devam ettiğim tüm güzel insanlara minnettarım. İnsan büyüdükçe kendine ağır gelen yüklerden kurtulup, hafifliyor, dünyaya daha tarafsız gözlerle bakmaya başlıyor, bu tarafsızlık, hoş görü ve merhametle beraber hayatına taşınıyor, sen kiracı olduğun bedende sevgiye açtığın yer ile ölümsüzleşiyormuşsun.

Sevgi dilini kullanmak, yargılamamak, yermemek, konuşmadan önce en az iki kez düşünmek, mümkünse kalp kırmamak hayatını güzelleştirirken seni özgürleştiriyormuş. Hedeflerin varsa eğer hep daha ileriye gidebiliyorsun, hırslarınla hareket ediyorsan çözülmez bir yumağa dönüşebiliyormuş, hep aynı yerde debeleniyor yavaşça tükeniyormuşsun. Eski bir yazımda, önce ben demeli insan demiştim, bu bencillik değil çünkü bize biz gerekliyiz, daha mutlu, umutlu ve hesapsız olabilmenin formülü kendini önemsemekten geçiyor. Çözün sizi bağlayan ipleri, kalkın ayağa yapabileceklerinizin ve yürüyeceğiniz yolların farkına varın, ille plan yapıp, kararlar almanız gerekmez, çoğunlukla akışına bırakmanız yeterli. 2018 de içinizdeki güçlü insanın dışarıya çıkmasına ve sizinle yürümesine izin verin. Çocuklarım büyüdükçe bağımsızlaştım, onlar hayatımın engelleri olmasa da, insanın anne olarak öncelikleri daha çok çocukları oluyor, hayatınızın hep başköşesinde olacaklar ama onlar büyüdükçe her iki taraf özgürleşiyor. 2018 için bir sürü planım var ama öncelikle sağlıkla kalmam gerektiğini biliyorum. Yoga hayatın bana güzel hediyelerinden ben yoga ile el ele yürüyorum, matımı serdiğim yerde dünya susuyor ben kendi nefesimi ve iç sesimi dinliyorum, daha fazla öğrenmek ve öğretmek istiyorum. Yazabilmeye devam edebilmek benim için önemli yazdıkça kendimi daha iyi ifade ediyorum, yazabilmeyi becerebilmek benim için mucize gibi, söz uçar yazı kalır diyorlar ben yazıyorum, yazabilmeyi becerebildiğime seviniyorum. Büyüdükçe iyi düşünmenin öneminin ve bu iyilik halinin hayatın her anını güzelleştirip kolaylaştırdığını öğrendim. 2018 ve gelecek her yeni yıldan en büyük dileğim, ailemle birlikte uzun yıllar aynı resmin içinde mutluluk ve sağlıkla kalabilmek, bu yüzden hoş geldin yeni yıl ben hep en iyiyi düşüneceğim umarım sende iyiliği hayatıma taşırsın. Hepiniz iyilikle kalın.

Hoşça kalın, sevgiyle kalın. 

 

SİTEDE ARA

Go to top