Hayat, çoğalttıkları ve azalttıklarıyla devam eder. Asla aynı kalmaz, biz öyle zannetsek de. Bugünümüzü yaşadığımız olaylar, o olaylara verdiğimiz tepkiler, seçimlerimiz belirler. Kimi zaman kalp kırıklıkları, kimi zaman mutluluklar, kimi acılar, kimi başarılar günün sonunda listemize eklenir.

Yarının ne getireceğini bilmeden, dünü öyle ya da böyle yaşamış olarak, bugünde nefes almaya ve günlük ihtiyaç ve gerekliliklerimizi karşılamaya devam ederiz. Ancak dünün tortularını da biriktirdiğimizin de bilincinde olmadan devam ederiz bugünümüzü yaşamaya.

Yoga asanalarının yapılış süreleri bazen bir saat bazen bir buçuk saattir. Bu süreler kişilerin uygulamalarına bağlı olarak azalır ya da çoğalır ancak zamanın ötesinde, An’da kalma kapıları o uygulamalarda açılır. Zihniniz ne kadar sessizleşirse, şimdiyi yaşamanın tadına varılır.

Zihin aynı anda iki şeye odaklanamadığı için, nefese ve özellikle denge duruşlarına odaklandığınız zaman, susar. Denge duruşlarının gerçekleştirilmesinde en önemli etken, ayaklarınızın yere sağlam basmasıdır.

Geriye dönüş ya da eğiliş hareketlerinde de geçmişinize yolculuk yapmanız da mümkündür. Aslında kısaca şöyle özetlenebilir;

Önce ayaklarını yere sağlam basmalı, sonra dengeyi bulmalı. Denge bulundu mu, buradaki rahatlığa bakmalı. Rahatlık sağlandıysa, şöyle bir geriye dönmeli. Geriye dönüldü mü, geçmişle karşılaşacağını bilmeli. Geçmiş karşına çıktı mı, ona selam edebilmeli. Elini uzatıp, hepsine gülümsemeli.

Bazıları çok zor olabilir; bırak gülümsemeyi, zihninden silmeyi tercih eder insan. Kimse yadsıyamaz, travma yaşanan durumlar oluşabilir. Her koşulda, unutmamalıyız ki; biz geçmişimize gülümsediğimizde, kendimize gülümseriz. Kendimize gülümsersek, bugün de bize gülümser. Biz elimizi uzattığımız da aslında kendimizin elini tutarız ve bugün de bizim elimizi tutar.

İlk paragrafta dedik ya; “Bugünümüzü yaşadığımız olaylar, o olaylara verdiğimiz tepkiler, seçimlerimiz belirler” diye. İşte o seçimleri bugün yaptığımızda, yarınımızı da seçtik demektir. Kimse bizim için bunu yapamaz, tamamıyla bize kalmış.

Gelin bugün, derin bir nefes alıp verelim, dengemizi sağlayıp, geriye şöyle bir dönelim. Bir anımıza gülümseyecek cesaret ve dengeyi bulacağımızı bilerek dönelim.

 

 

 

 

 

SİTEDE ARA

Go to top