İçine doğduğumuz hayatta, dünyaya gözlerimizi açtığımız anda başlayan ve kapatana kadar devam eden süreçte sürekli büyüyoruz...

Büyümek durdurulamaz bir süreç, seni önüne katıp, rüzgarda savrulan bir yaprak gibi oradan oraya sürüklerken hem bedenen, hem düşünce olarak değişiyorsun. Hayatımın ilk çeyreğinde çocuklarımı büyütürken, o zaman ki genç kadının basit ulaşabilir hevesleri vardı, sadece hevestiler, hiçbir zaman hırslara dönüşmediler. Şimdi dönüp baktığımda gülümsemeden edemediğim, hatta şaşırdığım o saçma heveslerin o genç kadınla beraber geride kaldıklarını görüyorum.

Çocuklarımla birlikte büyürken kendimi hayatın ellerinde şekillenen, zaman zaman biçim değiştiren oyun hamuru gibi hissederdim. Hayat benimle oynarken, ben kendimi oyunun içinde kaybetmeden an’da kalmayı öğrendim. Çoğunlukla kozasından çıkmış, kanatlarını kullanıp uçmaya çalışan bir kelebek gibiyim, beklentilerimi, çabaya dönüştürmeyi başardıkça, büyümeye çalışırken takılı kaldığım sancılı süreçler azaldı. Ben yürüyüp gidebildiğimi, yaşayacağım tek bir hayatım olduğunu onu mutlulukla geçirmem gerektiğinin hiç olmadığım kadar farkındayım. Benim için büyümek bedensel olarak büyümekten çok düşünce yapının değişmesi ile geldiğin noktayı ifade ediyor. Sabırla çabaladıkça başarıyor, sınırlarımı aşıp dönüşüyorum, kendimi ve gücümü daha iyi anlıyorum. Ben zamanın hayatımız üzerinde yarattığı etkiyi ve bizden götürdüklerini çok net görüyorum. Geleceğe doğru son hızla koşmaktan, arada zamanda geriye gidip orada takılı kalmaktan vazgeçtim, sağlam ve güçlü adımlarla acele etmeden yürüyorum. Baktığımı görmeye, anlamaya ve özümsemeye çalışıyorum. Öğrenmeye açık olmak büyüme sürecini muhteşem bir maceraya çeviriyormuş. Yüzünü hayata çevirip onunla yarışmadığında sana kattıkları seni çoğaltıp, eğitiyormuş.

Yürüdüğüm yolda ikinci çeyreğe doğru yol alırken, içimde büyüttüğüm yeni kadını seviyorum, çünkü kendisi için bir şeyler yapmayı ve mutlu olabilmenin her hangi bir şarta bağlı olmadığını öğrendi. Yıllar içinde hayata baktığın pencereler değiştikçe, düşünce yapında değişiyor ama şöylede bir şey var ki okudukça, araştırdıkça ve öğrenmek için çabaladıkça en doğruya varıyorsun. Bedeni geçen zamanın etkilerinden korumak çok zor gözükse de, aslında bir bütün olarak kalmanın en büyük nedeni olan bedeni sağlıklı tutmak mümkünmüş. Hayatımın ikinci çeyreğine az bir zaman kala, bedenimi güçlendirmek ve ayakta tutmak için ne yapmam gerektiğini öğrendim. Önümde açılan yola doğru tedirgin adımlar ve kafamdaki acabalarla yürürken amacım sadece bedenimi iyileştirmekti. Her şey mucize gibiydi ve ben çıktığım yoldan bir daha geri dönmeyi hiç düşünmedim, hayatıma dokunan beni değiştiren bu yol beni her gün biraz daha ileriye taşıdı.

Düşünüyorum da ilk yoga dersine gittiğinde, Begüm’ün stüdyosuna ilk kez adım atan kadın, büyüme sürecinde seviye atladığını o an farkında bile değildi. Yoga kendisine iyi gelebileceğini düşündüğü bir fiziksel aktiviteydi, spor salonlarını sevse belki yolu yogaya hiç çıkmayacak ve kendi değişimine asla tanık olmayacaktı. Yoga hayatım üzerinde bir kelebek etkisi yarattı, sonuç muhteşemdi, hayatında yaptığın küçücük bir değişikliğin bütün hayatını değiştireceğini ve zamanı geldiğinde yoga ile insanlara faydalı olabileceğimi asla öngörmemiştim. Öğrenmekten, öğretmeye geçiş yapabilmek için bir kaç yıl yoga öğrencisi olduktan sonra eğitmenlik eğitimi almaya karar verdim. Gerçi hala hevesle öğrenmeye çalışan bir öğrenciyim sanırım hep öyle kalacağım, öğretirken öğrenmeye devam ediyorum. Dik tutmayı başaramadığın bedeni sadece yoga yaparak değiştirmeyi başarabilmek mucize değilse nedir? Değişenin sadece beden olmadığını anlamakta bir süreç, sen hayata tarafsız gözlerle bakabilmeyi, en sıkıntılı anlarda sakin kalabilmeyi ve her yerde huzur bulmayı, mutlu olmayı başarabildiğini fark ettiğinde mucizenin kendisi oluveriyorsun. Büyüme sürecimi kendi çabamla kolaylaştırdım, yoga ile tanıştığımdan beri disiplinle ve sabırla yaptığım pratikler içimdeki kadını daha iyi anlamama ve omuz omuza vazgeçmeden çalışmama sebep oldu.

Yoga bütünsel şifa isteyenler için düşünmeden çıkmalarını isteyebileceğim tek yol, zorlamaz, ayıplamaz, eleştirmez, başardığın günü görebilmek için sessizce seni gözler ve o an geldiğinde taktir eder. Amaç en zoru başarmak değildir, amaç disiplinle çalışmak ve yılmamaktır. Büyürken hayatını kolaylaştırmak, kendi içindeki bütünü keşfetmek istersen yoga ile tanış, pişman olmazsın derim.

Sağlıkla ve sevgiyle büyüyün, hoşça kalın.

Namaste

SİTEDE ARA

Go to top