Bu hafta sizinle hedeflerinizi gerçekleştirmek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz, benim “Yaratım Formülüm” dediğim, basit ve keyifli bir teknik paylaşacağım.

Öncelikle hedefinizi belirleyin. Hedefinizin ne kadar büyük veya küçük olduğunun, ulaşılabilmesinin sizin gözünüzde kolay ya da güç olmasının, sıra dışı olup olmadığının hiçbir önemi yok. Gönülden yapmak istediğiniz, size kendinizi iyi hissettirecek bir şey olsun yeter. Her şeyden önce bu keyifli bir uygulama, emin olun sadece uygulamak bile hoşunuza gidecek. Bir kez bir şey için yaptığınızda, olayı daha iyi idrak edecek ve sonra yapacağınız her yeni çalışmada daha usta olacaksınız.

Hepiniz için daha kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir olması için bir örnek vererek anlatıma devam edeceğim. Hatta diyorum ki; örneği kendi hedefim üzerinden yapayım, bir taşla iki kuş yani 😊

ÖRNEK:

Hedefim: Kitap yazmak

Şimdi ilk iş olarak kendinize bu yazının en altındaki gibi bir tablo yapıyorsunuz. 

  • Tablonun en üstüne hedefinizi yazıyorsunuz. 
  • Tablonun sol tarafına, “Hedefinize ulaştığınızda ne hissedeceksiniz?” sorusunun cevaplarını yazıyorsunuz. En az dört tane ve mümkünse tek kelime ile ifade edilmiş şekli ile yazın duygularınızı. 
  • Tablonun sağ tarafına ise, “Şu anda ne yaparsan, kendini böyle hissedersin?” sorusunun cevaplarını yazıyorsunuz. 

Mesela örnek tabloda gördüğümüz satırları tek tek yorumlarsak:  

  • Kitap yazmak benim hedefim ve bunu yaptığımda kendimi keyifli hissedeceğim. Tıpkı şu anda kahve içerken hissettiğim gibi.
  • Kitap yazmak benim hedefim ve bunu yaptığımda kendimi üretken hissedeceğim. Tıpkı yemek yaparken hissettiğim gibi. 
  • Kitap yazmak benim hedefim ve bunu yaptığımda kendimi faydalı hissedeceğim. Tıpkı dostlarla sohbet ederken hissettiğim gibi. 
  • Kitap yazmak benim hedefim ve bunu yaptığımda kendimi mutlu hissedeceğim. Tıpkı her gülümsediğimde hissettiğim gibi. 

Her bir satırı bu şekilde tercüme ediyorsunuz ve bu tabloyu görebileceğiniz bir yere asıyorsunuz ya da telefonunuza wallpaper yapıyorsunuz 😊 Burada en önemli şey tablonun sağına yazdığınız cevaplarınızın son derece basit ve zaten yaptığınız, çaba harcamayı gerektirmeyen, keyif verici şeyler olması.

Böyle yaptığınızda bilinçaltınız, siz her kahvenizi yudumlayıp keyif aldığınızda bunu bir komut olarak algılayacak ve hedefinizi gerçekleştirmek için tüm gücü ile çalışmaya başlayacaktır. Sizin basit eylemleriniz onu harekete geçirecek bir düğme vazifesi görecek. İşte bu kadar basit…

Sonuç; iste, inan, harekete geç, olsun!

Aşk’la…

 

YARATIM FORMÜLÜM

Hedefim: KİTAP YAZMAK

BUNU YAPTIĞINDA NE HİSSEDECEKSİN?

ŞU ANDA NE YAPARSAN KENDİNİ BÖYLE HİSSEDERSİN?

Keyifli

Kahve içersem

Üretken

Yemek yaparsam

Faydalı

Dostlarla sohbet edersem

Mutlu

Gülümsersem

 

 

SİTEDE ARA

Go to top