Sevgili gelecek…

İnsanın yaşadığı büyük üzüntülerin, acıların ve coşkun mutlulukların insanın yaratıcılığını harekete geçirmesi ne garip değil mi?

Bazen düşünmeden edemiyorum, herkeste durum acaba aynı mıdır diye? Sevgili gelecek, bunlar yarım yüzyılı arkasında bırakmış, geçmişinde aldığı darbelerden akıllanmış, yaptığı planların Tanrı tarafından her an bozulabileceğinin farkında olan, tüm yaşadıklarına, ona yaşatılanlara rağmen güzel günler göreceğine inanan bir kadının umudunun canlılığının ispatı olan basit, sıradan cümleler. Her doğan günde, yenilenerek yeniden doğduğuma inanıyorum. Sağlıklıysam ve seviliyorsam eğer, hayatta aşılamayacak zorluklar olmadığını biliyorum.

Sevgili gelecek, bana yılların hediyesi olan beyazlanan saçlarımı seviyorum desem de inanma, onları öyle görmemek için boyatıyorum. Gözlerimin ve dudaklarımın etrafında belirmeye başlayan çizgileri seviyorum, onlar hayatımı gülümseyerek geçirdiğimin, gülüşlerimin gözlerime ulaştığının ispatları ama yine de daha fazla artmamaları için elimden geleni yapıyorum. Sevgili gelecek, bazen hiç beklemediğim bir anda öyle bir darbe alıyorum ki, içimde üzüntüden nehirler çağlamaya başlıyor. Sadece köpürmüş giden içimdeki acının sesini duyuyorum. Kendimi o nehrin çılgın sularına bırakıyorum, amaçsızca sürükleniyorum, aklımda deli düşünceler, hiçbir cevabı olmayan sorular ve beni yutmayı bekleyen kocaman girdaplar beni tutup dibe doğru çekiyorlar. Kurtulmak istiyor muyum onu da bilmiyorum. Sanki daha çok kaybolup gitmek istiyorum. Ulaşamadığım cevapların içimde açtığı derin yaraları birileri tırnak atıp tekrar kanatıyor, hal böyle olunca onlarda kabuk tutmamakta ısrar ediyorlar. Birden nefesimin kesildiğini, sesimin çıkmadığını tam da istediğim gibi kaybolmakta olduğumu fark ediyorum. Suratımın ortasına yumruk yemişte ayılmış gibi ayağa fırlıyorum. Kendime uyguladığım şiddet, bütün ilkelerime ters düşüyor. Benim dışımda, benden habersiz gelişen, en ufak bir suçumun olmadığı tüm durumlarda, hiçbir suçu ve sorumluluğu olmayan kişinin ben olduğuna karar veriyorum. Can havliyle en yakın kıyıya ulaşmaya çabalıyorum.

Sevgili gelecek, böyle zamanlarda ayakta kalabilmek için içimdeki aydınlık kadına ihtiyacım olduğunu biliyorum. İçimdeki kadını arayıp da bulamadığımda, kendimden korkup, endişeye kapılıyorum. Her taşın altına bakıyorum, onu bulmam ve o aydınlığa sarılmam şart. Böyle zamanlarda en büyük kurtarıcım matıma koşuyorum. Çünkü yoga pratiğimin beni sakinleştireceğini ve içime döndürebileceğini biliyorum. Kendimi ters yüz edip silkeliyorum, içimdeki bütün korkuları, olumsuz duyguları, verdiğim nefesle dışarı atıp, aldığım her nefesle arınıp, cesareti içime çekiyorum. Kafamı en çok dağıtan asanalardan bir serinin içine, aldığım derin nefesle balıklama dalıyorum. Üzüntü nehirlerinden, sakin sulara geçiş yapıyorum. Kendim susuyorum, etraf susuyor, her şey, herkes benden yavaşça uzaklaşıyor. Duyuların geri çekilmesi halinin dayanılamaz hafifliğini tüm hücrelerimde hissediyorum. Sessizliğin, sesine kulak verip, kendimi üzüntü nehirlerine bıraktığım için bana kızan aydınlık kadının sesini duymayı bekliyorum.

Sevgili gelecek, içimdeki o aydınlık kadın benim pusulam, rehberim, karanlıklarda ışığım, böyle zamanlarda sadece ona, kendi gücüme ihtiyacım var. Nazlana nazlana çıkıyor saklandığı yerden, gülümsemesiyle rahat bir nefes alıyorum, siyahlara boyadığım dünyamı birden bire renklendiriyor ve ben kendimi çiçeğe durmuş bir ağaç gibi tazelenmiş ve daha güçlenmiş, bir dahaki darbeyi daha kolay atlatabilecek kadar iyi hissediyorum.

Sevgili gelecek, ben dalıp dalıp çıkmayı, bir şekilde boğulmamayı o aydınlık kadın sayesinde öğrendim. Herkese dağıtmaya çalıştığım enerjim, bana içimdeki kadının iyimser aydınlığının en güzel hediyesi. İçimdeki aydınlık kadın içim kan ağlarken gülmeyi, kendi yaralarımı iyileştirmeyi, en dibe batmış içimdeki mutluluğu bulup çıkarıp her şeye rağmen devam etmeyi öğretti. Sevgili gelecek, ben sağlıklı, güçlü ve yenilmezim; bunu böyle bil, akıllı ol, benim asabımı bozma. Hayatınız hep çiçek açsın, umarım hiç üzüntü nehirlerinde boğulmaz, hep aynı umutla yaşarsınız.

Sağlıkla ve hoşça kalın.

SİTEDE ARA

Go to top