Hayalleriniz aslında hedeflerinizdir. “Adı üstünde hayal işte, gerçekleşmez ki!” hissine kapılmayıp hayal etmeye, hedeflemeye ve denemeye devam ettiğinizde gün gelir kendinizi hayallerinizi yaşarken buluverirsiniz.

Bir hayaliniz, uğrunda adımlar atacağınız belirli hedefleriniz olduğunda yaşam enerjiniz artar ve hayata bakışınız farklılaşır; yaşadığınızı hissedersiniz. Hiç ummadığınız fırsatlar gelir sizi buluverir, yeter ki siz isteyin ve açık olun. 

Benim de kitap yazma heyecanını yaşamam beni bu yola sokacak fırsatların gelip beni bulmasıyla - ya da belki benim onları bulmamla - başladı. İlk kitabımın heyecanını bir yazıyla buradan da paylaşmak ve kitaptan biraz bahsetmek istedim. 

Kitaptan bahsetmeden önce bana motivasyon kaynağı olan ve bu deneyimi yaşatan, sevgili hocam Mustafa Kartal'a, bana yepyeni bakış açıları katan ve hep destek olan Nefes Okulu ailemin tüm üyelerine, heyecanıma ortak olan aileme ve sevdiklerime teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, sizi seviyoruum! :)

Hedef Belirleme Teknikleri, kendim ve yakın çevrem için hazırladığım çalışma notlarımdan oluşan, gerçek ihtiyaçlarını belirlemekte ve belirlediği hedeflere ulaşmakta zorlanan kişilere yardımcı olacak bir kitap. Hazırladığım bilgileri paylaştığım yakın çevrem, kısa zamanda notlarımdan çok faydalandıklarını söyleyerek, çalışmalarımı herkesle paylaşmamı tavsiye ettiler. Kendi notlarımı bir kitap haline getirmek fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Sevgili hocam Mustafa Kartal’a konuyu açtıktan kısa bir süre sonra, çalışmalarım bir kitaba dönüştü. 

Başarılı insanların hayatlarından edindiğim farkındalık bana, başarılı olmanın doğru hedeflere odaklanmaktan geçtiğini öğretti.  Hedef belirlemek ve belirlediği hedefe ulaşmak konusunda istekli olan bir kişinin önce kendisini tanıması gerekir. İnsan artı ve eksi yönlerini bilir ve kabul ederse, kendini geliştirmek konusunda daha sağlıklı adımlar atar. Bu sebeple, kendinizi tanımanızda ve eksikliklerinizi fark ederek bu yönlerinizi geliştirmenizde size yardımcı olacak bilgileri kitapta bulabilirsiniz. Kendiniz üzerinde farkındalıkla çalışmaya başladığınızda, geleceğe ve getireceklerine güvenerek ‘şimdi’ ye ve ‘olan’ a izin vermeniz de kolaylaşacaktır. 

Böylece, artık herhangi bir şey sizi kolay kolay sarsamayacak! Değişimin etkisiyle, eskisinden daha farklı ve daha bilinçli seçimler yapmaya başlayacaksınız. Bu da eski, olumsuz davranışlarınızın enerjisini değiştirecek ve geçmişin benzer durumları, bugün sizin için olumlu bir güce dönüşecek. Eğer değişmek istiyorsanız ancak hala içinizde bir yerlerde değişime direnç varsa, değişimi kontrol altında tutmak istiyorsunuz demektir. Bu kontrol arzusunu oluşturan da korkularınızdır. Korkularınızla yüzleşmeyi ve kontrollerinizi bırakmayı deneyin. 

Değişime izin vermeyi seçtiğinizde hayatınızın nasıl da bir anda düzene girmeye başladığına inanamayacaksınız.


Değişime karar verdiniz, harekete geçmek için kendinize söz verdiniz ve bunun için gayet motive olmuş haldesiniz. Hedeflerinizle ilgili de kararlar aldınız. Şimdi sıra, hangi düşüncelerin sizi sınırladığını bulmaya ve bunları değiştirmeye geldi. Bu tarz düşünceleri tanımlamak ve değiştirmek konusunda da gerçekten istekli olmalı ve çalışmalısınız. Geçmişten bugüne gelen inanç kalıplarınız yaşadığınız tecrübeler üzerinde etkilidir. Örnek olarak, ekonomik yetersizliğinizin nedeni, bilgi ve başarı düzeyinizden çok, ekonomik özgürlüğe ve paraya karşı bakış açınızdır. Bilinçaltınızdan hiçbir şeyi gizleyemeyeceğinizi bilin. Eğer kendinize, hedefinize giden yolda sizi hangi düşüncenin sınırladığı ile ilgili sorular sormaya başlarsanız sizi sınırlayan inançlarınızı bulacaksınız. Sınırlandırıcı inançlardan kurtulmanın yollarını da aynı bölüm içerisinde bulabilirsiniz.

Hedef belirlerken dikkate almanız gereken kriterlere, hedefe nasıl ulaşacağınızla ilgili size yardımcı olacak, farklı bakış açıları kazandıracak ve hedefinize ulaşmak yolunda sizi harekete geçirecek bilgilere de kitapta yer verdim. Hedefiniz olmadığı sürece savrulmaktan kendinizi alıkoyamazsınız. Her dala konmaya çalışırsınız ve henüz hangi dalı seçeceğiniz konusunda bile karar verememişken, hayatın son demlerinde olduğunuzu fark edersiniz. Bu yüzden önceliğiniz, hayat içerisinde doğru hedefler belirlemek olmalıdır.

Hayatımız boyunca yaşam amacımızı bulmak adına bir sürü şey yapmayı, bir sürü şey olmayı deneriz. Birçoğumuz, yakaladığımız küçük mutluluk anlarında, istediğimizin tam da böyle bir şey olduğuna inanmayı seçeriz. Buna rağmen, günün sonunda kendimizi hala eksik hissederiz. 

Bu yaptıklarımız, yaşadıklarımız başta eğlenceli gelir belki ama bu yeterli olmaz. Bambaşka bir şeyleri kaçırıyormuşuz hissine kapıldığımızda sil baştan aramaya başlarız. Devam eden günler boyunca, olabildiğince fazla şeyde kendimizi, yaşam amacımızı aramaya devam ederiz. Bu arayış sırasında, yaşam amacınıza ulaşmanızı sağlayacak bazı yolları da kitapta bulabilirsiniz. 

Bu kitaptan maksimum fayda elde etmek için hedefiniz, her bölümü sindire sindire okumak olmalı. Eğer tüm kitabı bir veya iki günde okumaya kalkışırsanız, çok fazla bilgiyi bir anda almak sizi bunaltabilir ki bunu istemeyiz. :) Hızınızı ayarlamanızı, sadece bilgiyi gerçekten anladıktan ve uygulamaya koyduktan sonra bir sonraki bölüme geçmenizi öneririm. Ne kadar boş vaktiniz olduğuna bağlı olarak, günde bir veya daha az bölüm okumanız faydalı olacaktır. Her bir bölümün arkasında yatan dersi anlamaya çalışın, uygulayın ve sonrasında bir sonraki bölüme geçin. 

Kitaptaki bilgiyi anladıktan sonra bu işlemi, elde etmek istediğiniz her bir hedef için tekrar tekrar kullanabileceksiniz. Yaşam amacınıza ulaşmak için gereken becerileri elde edeceksiniz. 

Bu yüzden, gerçekten hedeflerine ulaşan biri haline gelmek istiyorsanız, acele etmeyin ve kitapta ele alınan her şeyi anladığınızdan emin olun. 

Hayallerinize ulaşmak için geç kalmış sayılmazsınız!

 

 

Go to top