Korku (!), hepimizin içinde gizli saklı yada ulu orta bulunan bir his... 

Herkes de olduğu gibi bende de bulunuyor, fakat korku sadece korku olarak mı kalıyor, yoksa diğer negatiflerin de yeşermesini mi sağlıyor?..

Bunu sorgulamaya başladığımda biraz geç kalmıştım, kendimi hastanenin acilinde yatarken buldum, nabzım 130, oysaki öylece hareketsizce yatıyorum. Birçok doktorun kontrolü, EKG çekimleri derken, aralarındaki doktorlardan birinden yükselen "ölüm korkusu var" cümlesi, o anda korkumun ne olduğunu fark etmemi sağladı... "ölüm korkusu" garip... oysaki daha önce hiç ölmeyi düşünmemiştim... Ama sevdiklerimin yanımdan ayrılabilecek korkusu hep olmuştu... Bu düşünceler içimde oldukça derine yerleşmiş ve sonunda patlamış, hiç fark etmeden. Psikiyatrist önerdiler gittim, "Panik Atak" dedi ve elime 3 tane ilaç yazan reçeteyi tutuşturdu, günlerce elimdeki reçeteye baktım, uzun uzun baktım :) ve sonra kendi kendime söz verdim, bunu ilaçsız halledecektim. 

İçimde bir güç olduğunu ve bunu sağlığım için kullanmam gerektiğini anlamıştım. Birkaç sene kendi kendime deneyerek keşfettiğim beni sakinleştiren Nefesler aldım. Bu nefesler beni ilaç kullanmadan 2 sene kadar idare etti. Fakat kalbim artık hızlı atmaya alışmıştı, oturduğum yerde 100 atıyordu hep, bu sefer Kardiyolog seferlerim başladı ...

Oysaki çocukluğumdan beri spor yapıyordum, bu kadar hızlı atıyor olması doktoru da şaşırttı fakat yapılan tüm kontrollerde sapasağlam fakat hızlı bir kalbim olduğuna karar verildi. Bu hızlı atışlar panik atak yüzünden kalbime yerleşmişti. Bununla yaşamaya alıştırmıştım kendimi ta ki YOGA ile karşılaşana kadar.

Datça'da yaşamaya başladıktan 2-3 sene sonra Seda Kervanoğlu ile Yoga derslerine başladım. Tam bir spor aşığı olan ben yine spor amaçlı başlamıştım, kendi kendime vücudumun biraz esnemeye ihtiyacı var düşüncesiyle yolum düşmüştü yogaya. Seda hocam Yoga'nın bir spor olmadığını bana uzun uzun anlatmadı, sanırım kendi kendime anlayacağımı biliyordu :) Bunu anlamam çok uzun sürmedi zaten :) Uzun nefesler alarak başladığımız derslerde, ilk defa gerçekten nefes aldığımı hissetmeye başlamıştım, sonra Kriya lar eklendi ve içimin her geçen gün temizlendiğini hissettirdi bana... Bu iç temizliği hoşuma gitmişti, hem temizleniyor hemde ders öncesi vücudumun hareket etmeden ısındığını hissediyordum. 1,5 saat süren derslerde hem nefes alıyor, hem yoruluyor, hem esniyordum, farkında olmadan çok farklı bir dünyaya adım atmıştım :)

Öğrenciliğimin hiç bitmeyeceği, sürekli öğrenebileceğim, bu dünyadan daha büyük bir dünya. Derslere koşa koşa gidiyordum, öğrenme aşkı panik atağımı, hızlı atan kalbimi, beni negatif etkileyen bütün düşünceleri unutmamı sağlamıştı.

Yoga derslerine başlamamın üzerinden aylar geçti ve dersler haricinde de evde yoga yapmaya başladım. Evde her yer Yoga olmuştu:) Kitaplar, kağıtlar, seriler, videolar, Seda hoca ile uzun konuşmalar. Hayatım Yoga olmuştu...

1,5 senedir her derste her nefeste farklı bir farkındalık yaşıyorum ... Fiziksel olarak yaşadığım değişiklikler tabiki oldu.

Esneklik: Senelerce yaptığım spor kaslarımı kaskatı hale getirmişti ki yoga imdadıma yetişti, artık yoga ya başladığım ilk günden çok daha esnek haldeyim.

Güç: Hayatımda hiç olmadığım kadar fiziksel bir güce sahibim, asanalar o kadar güçlendirdi ki beni hayatta yapamam dediğim hareketleri yapar oldum. 

Denge: Esnekliğim ve gücüm vücuduma yerleştikçe Denge kendiliğinden gelmişti, artık asanalar çok daha dengeli ve derin.

Peki sadece fiziksel mi değiştim... Esneklik, Güç ve Denge sadece fiziksel mi? Değil...

Yaptığımız Asanalar ne kadar fiziksel görünse de karşıdan, beni fiziksel olarak güçlendirirken, korkularımı kabullenmemi ve onlara karşı onlardan daha güçlü bir ben olduğumu farketmemi sağladı. Farklı kol dengelerini denerken defalarca düştüm, ama bu düşüşler korkumu yenmemi ve sabredersem herşeyin zamanla olacağını öğretti bana.
Denge, Nefes kordinasyonu ile daha dengeli ve daha sakin bir ben yarattı. Esneklik, sadece bedenimdeki değil ruhumdaki esnekliği, hoşgörüyü, ve sabrı öğretti. Kendime karşı gelişen sabır, hoşgörü zamanla karşımdakilere olan tutumum içinde aynı durumu aldı. 

Yoga sayesinde fiziksel ve ruhsal bütün boşluklarımı teker teker dolduruyorum. Sonuca gelirsek artık kalbim normal bir insan gibi sağlıklı atıyor, panik atağım tamamen kayboldu, metabolizmam o kadar hızlı çalışıyor ki kilo problemim bitti ve en önemlileri artık içki ve sigara isteğim tamamen kayboldu.

Eğer Yoga ya başlamak gibi bir düşünceniz varsa, ne için başladığınız önemli değil, sizin daha önce farketmediğiniz bedeninizdeki ve ruhunuzdaki eksik olan her yönünüzü Yoga siz farkında olmadan tamamlayacaktır... 

İhtiyacımız olan tek şey Nefes almak, Nefes alın ve içinizdeki gücü farkedin.

 

Go to top