Bu sabah hayatımda ilk defa ceylan gördüm. Olduğum yerde kala kaldım. Uzaktan izlemeye başladım. Sağa sola bakıyor, sonra birşeyler bulup yiyordu. O kadar güzeldi ki. İşi bitince koşarak ormana doğru gitti… Ormana doğru baktım. Ağaçlar o kadar güzeldi ki ama aynı zamanda korkutucu. Peşinden gitsem beni nereye götürür acaba diye içimden geçirdim.

Kaliforniya’da Euroka diye bir bölgede, dağların tepesindeki bir inziva merkezindeyim. Dr. Jwing Ming Yang ile 2 hafta Qi teorisi ve Qigong çalışmaya geldim. Geçen sene başka bir hoca ile Tayland’da Qigong çalıştım. Ama Qi’nin bilimsel anlamının peşindeyim ve Dr. Yang aynı zamanda bir bilim adamı dolayısı ile benim analitik zihnime çok hitap ediyor.

Evet az da olsa jetlag’im. Gece 3 te uyandım. Neyse ki sabah 5.30 da grupla buluşacağız. Yatakta oyalandım ve 5 gibi mutfağa gidip sıcak birşeyler içtim. Grup gelince Dr. Yang yarım saat teori anlattı. Merkezden bahsetti önce, merkez ne demek, bedenin merkezleri nelerdir, omuriliğin beden ve zihin arasında yolculuk yaptığını ve bilgi taşıdığını, embriyonun fetus’a dönüştüğü o büyülü anların iki temel merkezin oluştuğu zaman olduğunu. Ruhun beynin limbik bölgesinde olduğunu ve onu bulmak için bilinç değil, bilinçaltına inmemiz gerektiğinden. Asıl o zaman maskelerimizden sıyrılıp gerçek Öz’ümüze ulaşacağımızdan. Sonra uzun bir meditasyona oturduk. Sessizce sadece merkezi bulmaya odaklanarak. Sonra da sabah egzersizleri.

Tüm bu bilgileri çok seviyorum. Binlerce yıllık birikimler. Yoga da elbette çok zengin bir sistem. Yoga’nın kadim bilgisini, Tao’nun şifası ile birleştirmeyi seviyorum. Zenginleştiriyor beni. Hareket eden bedenin enerjitik boyutunu da aynı anda hissetmek bana tekrar hatırlatıyor. İnsan doğanın ve varoluşun bir parçası. Cennet ve yeryüzü arasında bir bağlantı. Doğanın döngüleri, insanın bedeninde de mevcut. Bu döngüleri iyi anlarsak varoluşu da daha yakından hissediyoruz. Bedenin evrenin bir yansıması olduğunu bilmek ne kadar büyülü. Yaşamın herbir anı, oluşumun her bir aşaması ve insanlık tarihinin tüm hikayeleri bedenimizde gizli. Müthiş değil mi bu? Her beden her insan başka bir yaşam, her yaşam başka bir evren. Düşünün ki kendi evrenimizde yapacağımız değişimler nasıl öteki evrenleri de etkileyecek .Ondan değil midir ki bilgeler  yüzyıllardır demiş ki, dünyayı değiştirmek istiyorsan kendinden başla. Yaşamı anlamak istiyorsan önce bedenini anla.

Dinle onu. İçindeki enerjiyi hisset.

Asıl mucize tam da orda…

 

Devam edecek

 

SİTEDE ARA

Go to top