İnsan büyüdükçe çeşitli alışkanlıklar edinir, bunların bazıları ne yaparsanız yapın, ne kadar uğraşırsanız uğraşın sizin hayatınızda eğreti durur, hep bir yanlış, hep bir eksik varmış gibi hissederiz, durum böyle olunca yavaş yavaş bu alışkanlıkları terk ederiz, çünkü elinizden geleni yapmışsınızdır ama bir türlü olmamıştır. Kimi alışkanlıklar ise size çok uzak, hatta imkansız gözükür, ama aslında bir kez olsun o yöne dönmeniz, imkansızı denemeniz gerekir sonra bir bakarsın ki, size uzak ve imkansız görülen tamda size göredir, ısmarlama dikilmiş bir elbise gibi üzerinize tam oturmuştur, işte o zaman uzağı, yakın, imkansızı, mümkün kılarsınız.

Benim için yoga aynen böyleydi, uzaktı, bana uymazdı benim yoga yapmam hem bana hem de bir çok insana göre imkansızdı. Bazen gerçekten de kendimize çok büyük haksızlık yapıyoruz, denemediğimiz şeylerden korkuyoruz, korktukça daha uzağa saklanıyoruz, imkansızı mümkün kılma kapasitemizi çok fazla küçümsüyoruz, bir kez olsun korkmadan denemek gerektiğini nedense her zaman göz ardı ediyoruz. Ben her şeyi göze alıp, kendimi her türlü hayal kırıklığına hazırlayıp tam yedi yıl önce bir yoga stüdyosunun kapısından girmeyi başardım ve yoga yapmayı denedim, ilk günkü şaşkınlığımı yoga hakkında az yada çok bilgisi olan herkes tahmin edebilir.

Birincisi yoga sadece meditasyondan ibaret değilmiş, ikincisi ise bebekliğimden sonra aldığım nefes aslında nefes değilmiş, ben nefes aldığımı zannediyormuşum, yogaya her adım atanın hayatı değişir mi bilemeyeceğim ama benim hayatım gerçekten değişti. İlk zamanlar benim için yoga, duruşlardan ve yeniden öğrenmeye çalıştığım nefesten ibaretti aslında, yoga derslerime büyük bir hevesle gidiyorum, haftada iki gün yeterli midir acaba diye düşünüyorum, farkında olmadan günden güne yoga ile aramda ki gönül bağı sıkılaşıyor, yoga hayatımın her alanına usul usul nüfuz ediyor ve yoga yaşam tarzıma dönüşüyor, öğrenmeye çalışıyorum, elimden geleni yapıyorum, imkansız diye bir şey yok, her şeyi mümkün kılan kendimiziz diyorum.

Zamanla aslında duruşlar(asanalar) ve nefes çalışmalarının (pranayama) yoga ağacının dalları olduğunu, kökleri ile gövdesini oluşturan yama ve niyama olarak adlandırılan evrensel yasaların bizi yoga hakkındaki asıl gerçeğe götürdüğünü, yoganın derin felsefesini keşfettim, elime geçen her türlü kitabı okuyorum, hayata bakış açım değişmekte fark ediyorum. Yoga için zaman yaratmak, kendime vakit ayırmak, pratiğim boyunca kendimle baş başa kalmak demek, evren susuyor kendimi dinliyorum, içimden çıkan yeni kadına ve gücüne hayran oluyorum. İnsanın, en az altmış dakika boyunca fiziksel olarak çalışıp, savasanadan dinlenmiş olarak kalkması nasıl bir mucizedir, deneyimlemeyen kimse bilemez.

Yoga insanı kendine tanıtma sanatı, ben kendimi, içimdeki her şeyi mümkün kılma gücüne sahip kadını yoga ile tanıdım, artık bir eğitmen olarak yoluma devam ederken evrensel yasalar benim rehberim, önceliğim yoga öğrenmeye gelen öğrencilerime en doğruyu en düzgün şekilde öğretmek, herkesin imkansızı mümkün kılabileceğini ve kendisini keşfedeceğini hatırlatmak. Ben öğrenirken, öğretmeye devam ederken stüdyomun kapıları denemek isteyen herkese sonuna kadar açık, belki bir derse katılmak, neler yapabileceğinizi görmek istersiniz. Beklerim, bekleriz, gelin, deneyimleyin, sevim sevmeyeceğinize, size uyup uymayacağına öyle karar verin. Umarım yolunuz bir gün yogaya çıkar ve kendi değişiminize tanık olursunuz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Namaste

SİTEDE ARA

Go to top