“Başka biri olmak imkansız. Tek umudumuz daha çok kendimiz olmaktır.”

– Jon Kabat-Zinn

İnsanın kendini deneyimleyebildiği ''ben'' diyebildiği anlar sayılı değil midir insan hayatında?

Herkesin dilinde yaşam listemde "kendim için yapacaklarım"ın yerini her zaman '' fırsat olursa'' ya da ''ben yapabilir miyim'' gibi ben olmaktan ne kadar uzak neden varsa o alır.

Bu belki de ters çaba kuralından mıdır bilmiyorum bazen insan ne kadar kendi olmak isterse o kadar kendinden uzak adımlar atıyor. Terse gidiyor yani biraz...

Beynin en tehlikeli yanı, “TERS çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu size çeker, korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir. Bataklıktan çıkmaya çalıştıkça, dibe gömülmeye benzer. Beyin odaklanılan hedef için çalışır, hedef olumsuz olsa bile onu gerçekleştirmek için çalışır! Topluluk önünde konuşma yaparken “acaba heyecanlanacak mıyım” diye düşünürseniz, korkunuz olmasın, heyecanlanacaksınız! Korkunuza değil, konunuza odaklanın. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın.

Unutmayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

İşte bu noktada çemberin en ışıklı köşesine yansıyan meditasyonel bir alan var... Yanan mumu görebildiğin, onun dinginliğini hissedebildiğin, kendini en ufak noktaya kadar hissedip en önemlisi ve hatta belki de en zoru olan kabullenmişliğin en güzel ışıklı alanı orası.

Dünyadan uzaklaşmak gibi bakıyor bazı uzaktan bakıp deneyimlemeyen kesim ama tam tersi dünyanın tam merkezine koyar seni. Dünyaya daha yakın olmak demektir meditasyon.

Nefes aldığın alabildiğin her yerin farkında olarak açmaktır gözlerini olduğun yere..

Hayatın tam da denge dediğimiz yeridir kendisi. Şu yada bu şekilde bilincinde olalım ya da olmayalım hepimiz bir şekilde meditasyon yaparız. İç sesi dinlemenin de en baki yoludur bu...

O zaman sayfanın bir sonraki alanına bakalım mı ?

Daha nasıl avantajlar sağlar bize ben olmanın muazzam alanından başka?

Kitap önerilerine, hangi alana hangi meditasyon... Daha derinden bakalım;

Çağdaş Budist Edebiyatında bir klasik ;

*Being nobody going nowhere

Ayya Khema budizm uygulamasında kadınları da dahil etmeye çok istekli ve kararlı bir öğretmendi. Bunun haricinde bahsettiği, Karmaya meditasyon yaparken olabilecek bütün zorluklara ve en önemlisi meditasyonun temeline ışık tutar.

Yolumuzu bulmakla ilgili derin ve ışıklar sunan bir kitap.

Bir diğeri ;

*The Heart of Buddhist Meditation: The Buddha’s Way of Mindfulnes

Nyanaponika Thera, bu kitabın, Buda’nın (Satipatthana) zihin boşaltma tekniğini açıklamak için yayınladı.

Kitabı, basit, doğrudan, derin ve etkili bir şekilde zihni eğitmenin ve geliştirmenin tek yolunun, zihni boşaltma yoluyla elde edildiği inancına dayanmaktadır.

Yazar, Budist öğretilerini anlama yolunda yeni başlayan insanlar için bir rehber sunuyor. Bunun yanı sıra kitap, günlük yaşamınıza meditasyon uygulamak için pratik talimatlar da içerir.

*Teach yourself to meditate: over 20 simple exercises for peace, health and clarity of mind”

Meditasyon yapmak için kökenlerini bilmek gerektiğinin farkındasınız ama okumak için tembellik ediyorsanız bu kitap tam size göre. Eric Harrison bu kitapta çok basit açıklamalarla temel egzersizler sunuyor. Buna göre meditasyonun ana fikrini anlarsak her şey çok kolay ilerleyecektir.

Genişlik açısından oldukça uzun bir listeye sahiptir... Hem meditasyon hem de ışık tutan alanları.

Zihni dinlendirmeye, gerçeklikten ayrılarak gerçekliğe bakmaya ve gerçek olana ulaştığımız bir alan diliyorum o zaman...

Sevgiyle...

 

 

SİTEDE ARA

Go to top