30 yaşıma geldiğimde kaygılarımla başa çıkmak ve sezgilerimin sesini duyup doğru kararlar alabilmek için, ilk kez meditasyon yapmayı deneyimlediğimde, aslında daha neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Bildiğimi hissettiğim, doğru yolda olduğumdan başka bir şey değildi.

Benim için öğrendiğim en önemli ilk şey, doğru olduğunu hissettiğimi yapmaktan asla vazgeçmemek oldu. Çünkü başlarda meditasyon oturuşlarım bir kabus gibiydi. Çok korkuyordum içine girdiğim yer karanlık ve kaygılı bir alandı. Önümü hiç göremiyor, hatta kendimi ölecek gibi hissettiğim anlardan geçtiğimi fark ediyordum. Bir gün dayanamayıp meditasyon hocamı aradım ve ona yaşadıklarımı anlattıktan sonra “sen meditasyon yapma kızım” gibi bir cevap beklerken, “daha çok meditasyon yapmalısın” dediğini duyduğumdaki korku ve endişemin boyutunu size anlatamam.

Bir Çin atasözü şöyle söylemiş: “Öğretmenler kapıyı açar ancak içeri kendi başınıza girmeniz gerekir.”

Bende bu atasözüne bir ekleme yaparak, “ önce o korku ve kaygılarla dolu içimize, kendi başımıza girmeye cüret etmemiz gerekir” diyorum”. Ardından da öğretmenim geldi zaten. Açmaya hazır olduğum en uygun kapıyı açmama ve asla vazgeçmememe yardım ederek, beni denemeye, tekrar tekrar denemeye cesaretlendirdi.

Ancak öğretmenime sonsuz güveniyor ve doğru yönlendirdiğine olan inancımı koruyordum. Tekrar tekrar denemeye karar verdim. Yaşamımın dış koşulları da oldukça zorlayıcı deneyimler yaşamama yardım ediyordu. Kimseden bu konuda tam destek alamadığım gibi, en yakınlarımın meditasyon yapmama verdikleri tepkiler ise takdire şayandı. Kimseden destek alamamama ve ilk aylarda meditasyona her oturuşumda içimdeki karanlıkla yüzleşmekten korkmama rağmen asla denemekten vaz geçmemem beni daha da güçlendirdi. Her oturuşumda, hiç bilmediğim kapılardan kalbime sızan ışığın izini takip etmeyi bir oyun haline getirmiştim.

Sonuçta geçirdiğim sürecin kendi hızında akmasına izin verebildiğimde, gayretimin ve sabrımın meyvelerini bugün bile toplayabildiğimi gördüm. Beni tekrar tekrar denemeye ve en küçük başarısızlığımda bile geri adım atmadan devam etmeme yardım eden, dışımdaki tüm soruların cevaplarının içimde olduğunu bulduğum, içimdeki öğretmenime sonsuz şükranlarımla…

 

 

SİTEDE ARA

Go to top