Stresi azalmanın, ruhsal sağlığınızı iyileştirmenin ve kişiler arası deneyimlerinizi geliştirmenin garantili bir yolu olsaydı, harika olmaz mıydı?

Nörobiyolog Dr. Dan Siegel tarafından geliştirilen farkındalık meditasyonu bunların hepsini başarabiliyor. Sembolik bir çark kullanılıyor; merkez daire, dışa uzanan çizgiler ve dış çember. Bu çark, sizin için en önemli şeylere odaklanmanızı sağlıyor. Bu detaylı bir meditasyon ancak düzenli uygulandığında, hayat amacınızı ve iç huzurunuzu bulmanızı sağlayabiliyor.

Gözlerinizİ kapatarak başlayın ve nefesinize odaklanın. Ardından içinize dönün. Bir süre sonra, farkındalığınızı bu hayali çarka yöneltin. Dört çeyreğe bölünmüş bu çarkta her bölüm farklı bir bilinç deneyimini yansıtıyor; duyusal farkındalık, fiziksel duyular, iç görü ve bağ.

DUYULAR

İlk çeyrek, dış dünyanızı beş duyunuzla nasıl algıladığınızla ilişkili. Merkezden itibaren genişleyerek duymaya (odadaki sesleri, binayı ve binanın dışındaki sesler) çalışın. Bırakın deneyiminize dahil olsunlar. Ardından görme duyunuzla, çevrenizdeki hareketleri hayal edin. Gözlerinizi biraz açarak gördüğünüz şeye odaklanın. Buna tat, koku ve dokunma duyularınızla devam edin. Her defasında deneyimlerinizin farkındalığınıza dolmasını sağlayın. Derin bir nefes alın ve hepsini bırakın. Ardından ikinci çeyreğe geçtiğinizi hayal edin.

İÇE BAKIŞ

Şimdi dikkatinizi vücudunuzun içine odaklayın. Farkındalığınızı, vücudunuzun farklı bölümlerine yönlendirin; kaslarınıza, kemiklerinize, organlarınıza… ve herhangi bir sıcaklık, soğukluk, hareket veya yoğunlukta farklılık olup olmadığına bakın. Odağınızı kalbinize yönlendirin. Derin bir nefes alıp hepsini bırakın ve üçüncü çeyreğe geçin.

ZİHNİN ÖNEMİ

Şimdi zihinsel aktivitelerine odaklanma zamanı; düşüncelere, anılara, inanışlara, imajlara, planlara, duygulara ve arzulara… Öncelikle zihninizi açın. Hangi duygu, düşünce vs. varsa onun nasıl hissettirdiğine bakın. Sonrasında dikkatinizi oluşan duyguya odaklayın. Bu duygu bir anda mı yoksa yavaşça mı ortaya çıkıyor. Hislerinizi incelemeye çalışın (sürekli bir his mi? Yoğun bir his mi?). Sonrasında farkındalığınız üzerindeki etkisine bakın (aniden kaybolup yerine başka bir duygu mu geliyor?) Bunu yapabilirseniz, düşüncelerinizin birbiri arasındaki mesafesine odaklanın. Aynı duyguları tekrar hissediyor musunuz? Duygularınızın tamamen farkında olduğunuzda nefes alın ve hepsini bırakın. Son çeyreğe geçme zamanı.

BAĞ KURMA

Bu bölüm ailenizle, arkadaşlarınızla ve parçası olduğunuz sosyal çevreyle (mahalleniz, iş ortamınız veya kayıtlı olduğunuz kulüp) bağınıza odaklanıyor. Sonrasında bu farkındalığınızı ülkenize ve hatta bütün dünyaya genişletin. Sonunda sevgi ve şefkatle kendinize ve bütün çevrenize odaklanın. Derin bir nefes alın ve ardından nefesinizi verin.

Farkındalık çarkı güçlü bir meditasyondur ve zamanla pratik yaptıkça, düşünceleriniz veya duygularınız olmadığınızı, sadece onları gözlemleyen bir kişi olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kaynak: HealthandFitness

SİTEDE ARA

Go to top