Sankalpa: Kadim Yoga Bilgisi'nin ‘Yeni Yıl Niyeti’ ne dair yaklaşımı.

Sankalpa Sanskrit bir kelime.

Kalpa yemin ve san ise yüksek gerçeklikle bağlantıya geçmek demek. En derindeki değerlerimizi destekleyen şey yani kendi gerçek doğamız.

Ortaya çıkması için sessiz ve hareketsiz kalmak gerekiyor yani meditasyona oturmak. Ne çıkarsa yargılamadan ve suçlamadan sadece izlemek ve ne çıktıysa onun da altındakine bakmak.

Sankalpa her ne kadar istek veya dilek gibi görünse de zihinde değil kalpte. Zaten içimizde var olan bir şey ama fark edip bizim çıkartmamızı bekliyor.

Gözlerimizi parlatacak en derindekinin ortaya çıkması için kendimizle bağlantıya geçmemiz gerekiyor. Enerji buraya akmaya başlayınca o da görünmeye başlıyor. Gerçekleşmesi için kararlılık gerekiyor. Ancak niyet belirleme sürecinin kendisi bile kararlılık aslında. Tapas yani içimizde yanan ateş. Akşam çok yorgunken bile matın üstüne çıkmamızı sağlayan tapas.

Sankalpa belirlerken şimdiki zaman kullanın. Cümlenizde istiyorum veya yapacağım gibi dilek, rica kelimeleri olmasın. Sankalpa rica değil zaten doğamızda var olduğu için şimdiki zamanda olsun.

Daha fazla bilgi için yazarımız Banu Çadırcı'nın Yeni Yıl İçin Sankalpa Belirleyin adlı makalesini okuyabilirsiniz.

 

 

SİTEDE ARA

Go to top