Gevşeyebilme yeteneği zihinsel ve bedensel sağlık için çok önemlidir. Gevşemek birçok insan için çok zordur. Genelde hemen televizyonu veya müziği açma eğilimindedirler. Doğada yürürken hemen kulaklıklarını takıp müzik dinlemeye başlarlar.

Veya bir kadeh bir şeyler içip, sakinleştirici ilaçlar kullanırlar. Hiç biri olmazsa birilerini arayıp günün – olayın kritiğini yapıp uzun uzun konuşurlar.

Gevşemek bazıları için çok zordur çünkü bilinçaltındaki duyguların karmaşıklığı ve gerginlikler buna izin vermez. Bütün günlük işlerimizi yapıp rahatlamak istesek bile içsel diyalogumuz bir türlü sona ermez. Bu sinir sistemimizdeki bütün enerjiyi tüketir ve bizi gerer.

Gevşeme bütün bu karmaşık diyalogu serbest bırakır, bu dizlimi bozar ve yepyeni bir içsel organizasyona davet eder. Bunu verimli olarak yapabilmek için Prana – Yaşam Gücünün bütün bedene yayılması ve sinir sisteminin aktive olup kendini yeniden organize etmesi gerekir. Yoga ve birçok dönüştürücü teknikler bu seviyeye gelmemize yardım ederler.

Kasıldığımız için enerjiler bedende rahat hareket edemez, blokajlar oluşur ki bunların her biri hastalığa veya ağrıya dönüşür, basit hareketlerde sakatlanırsınız, beliniz boynunuz tutulur. Beden yeterince enerji alamadığı için bağışıklık sistemi zayıflar en ufak bir soğukta veya hafif bir yorgunlukta bile hasta olursunuz.

Prana bedene nefes ile girer. Yani nefes aldığınızda sadece oksijen değil Prana da alırsınız. Bu yüzden gevşeme için en önemli şey mümkün olduğunca rahat bir şekilde uzanıp uzun, derin, yavaş nefes alıp vermektir. Bazen sadece bu bile yeterli olur. İşten eve geldiğinizde veya kendinizi çok gergin ve yorgun hissettiğinizde sessiz bir yerde sırt üstü yere uzanın. Alt çene kemiğinizi gevşetin, avuç içlerinizi tavana doğru açın ve sadece 5 - 10 dakika hiç kıpırdamadan yatın. Ellerinizi veya ayaklarınızı çapraz yapmayın. Uzun derin nefesinize odaklanın. Göreceksiniz bütün enerjiniz tazelenecek.

Ayrıca uzandığınız yerde “yaratıcı hayaller” kurabilirsiniz. Tatile gitmek istediğiniz deniz kenarındaki yeri hayal edip kendinizi dalgalara bırakabilirsiniz veya dağlarda doğanın kokusunu içinize çekip havanın tazeliğini hissedebilirsiniz. Milyonlarca hayal kurabilirsiniz sınır yok.

Gevşemek için yalnız olmanız gerekiyor kendinize bu ortamı mutlaka sağlayın. Çünkü siz bunu hak ediyorsunuz ve bu özel zaman için kendinize izin vermelisiniz.

Benim amatörce kaydettiğim bir gevşeme videosunun linkini de sizinle paylaşıyorum. Şifa olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=uGx0lpoXylk

Aşkla ve Işıkla

 

 

SİTEDE ARA

Go to top