Bir önceki yazıda Pranayama’nın anlamını açıklamıştık. Yavaş ve derin nefes, zihin ve bedene sakinleştirici etki sağlar. Nefesi dinlemeyi öğrenmek gerekir. Nefesini dinle! Nefes senin pratiğinin kalitesini gösteren bir kriterdir.

Ujjayi Pranayama - sekiz temel yoga nefes uygulamasından biridir.

Ujjayi nefes tekniğinin vücut ve beyin üzerinde ince bir etkisi vardır ve sadece fiziksel ve psikolojik değil, aynı zamanda bioplazmik düzeyde de etkilidir.

Ujjayi kelimesi ‘Uj’ - yukarı, üst, uzama, ‘Jayi’ - zafer, başarı anlamına gelir. Bu terim bütün olarak ‘Zafer getiren’ anlamına gelebilir. Bu teknik en önemli hayati gücü ‘Udana’yı’ dengelemek için tasarlanmıştır. Ujjayi ‘Okyanusun sesi’ veya ‘Okyanusun nefesi’ olarak da adlandırılır.

Vücudun pozisyonu:

Her hangi bir rahat oturma pozunda oturun. Siddhasana veya Sukhasana olabilir ya da Virasana veya Padmasana pozları da olabilir. Sırtınız dik. Bu durum size acı veriyorsa, sandalyede oturarak yapabilirsiniz. Eller Jnyana mudra. Kollar düz ve rahat uzatılmış dizler üstünde. Başparmak ve işaret parmağı birbirine birleşik.

Teknik uygulanışı:

Ujjayi nefesi her iki burun deliğinden yapılmalıdır. Nefesi boğazda hissetmelidir. Nefes uygulanışı sırasında yüz kasları ve burun kasları gergin olmamalıdır.

Ujjayi’nin tekniği nefes borusunun boğazın arkasında yer alan glotis ile hafif kapanmasıdır, yani gırtlak boşluğu daralmasıyla nefesin alışını ve verişini kontrol ederek nefes almak. Kendi nefes sesini dinleyerek, çeneyi hafifçe göğüse doğru indirip sesli nefes alıp vermek. Nefes alışta ‘SA’, nefes verişte ‘HA’ .

  1. İlk başta nefesi dengelemek için birkaç kez serbest nefes alıp verin.
  2. Gözler kapalı.
  3. Sonra boğazda hissedilen hafif bir gerginlikle nefesi alın, nefes alışınız ‘SA’ sesini hatırlatsın. Nefes alırken akciğerlerinizi her yöne eşit olarak genişletin.
  4. Sonra diyaframı gevşetin ve nefes verirken yavaşça ‘Ha’ ile nefesi verin.

Ujjayi pranayama’yı uygulamak, açıklamaktan çok daha kolaydır :) 

Tipik hatalar:

1.Omuzlar kulaklara yükselmiş bir şekilde, yüz gergin;

2.Kafayı geriye doğru atmak;

3.Çok fazla boğazı germek, kasmak;

4.Sırtı kamburlaştırmak; 

Yararlı etkisi:

Ujjayi pranayama uykusuzluğa çok iyi gelir, sinirsel gerginliği ortadan kaldırır, kalp hastalıklarında yardımcı olur. Yoga pratiğini aktive eder, stresi azaltır, vücudu toksinlerden temizler, venöz dönüşünü arttırır, nefesi kontrol etmeyi öğretir. Ayrıca, tüm endokrin bezlerini uyarır, özellikle tiroid bezi üzerinde güçlü etkisi vardır. İç frekansını değiştirir, enerji verir.

Çocuk pozu Balasana asana’da Ujjayi nefesi adet dönemi ağrılarını hafifletebilir. Timsah pozu Makarasana asanada bu nefes omurga rahatsızlıklarında yardımcı olur. Ayrıca, Ujjayi nefesi tüm asanalarda kullanılabilir.

Genel olarak, Ujjayi nefesi stres ve sinirlilik ile ilgili tüm hastalıklara yardımcı olur. 

Önlemler:

Yüksek tansiyon ve hipertroid hastalarına tavsiye edilmez.

Kan basıncı düşük ise, ilk önce kan basıncını normal hale getirip sonra Ujjayi uygulanabilir.

Ujjayi nefesi çok basit bir tekniktir, herhangi bir yerde, vücudun herhangi bir konumunda da yapılabilir. Önemli olan hava geçişinin akışını hissetmektir ve farkındalıkla dolu bir nefes alışın ve nefes verişin olmasıdır.

Önceki yazı için tıklayınız.

 

 

SİTEDE ARA

Go to top