Yogi Bhajan, dünya barışının ve inanç özgürlüğünün savunucularından olduğu için 1995 yılında Peace Abbey Sherborn Massachusetts’ten “Courage of Conscience Award” – İnancı /Vicdanı Destekleme Ödülü almış.

Aynı zamanda girişimciliği de çok iyi bilirmiş. Öğrencilerini her zaman kendi işlerini kurmaları yönünde desteklemiş. İlk desteklediği kuruluş “Yogi Tea” markası, hatta onların en meşhur çay tarifi de Yogi Bhajan’a aittir. Yogi Tea bugün Avrupa ve ABD’nin sağlıklı yiyecek sektöründeki lider firmalardan biridir.

Dünya çapında 14 firmanın en güvenilen Yönetim Danışmanı olmuş.

Yogi Bhajan PhD diplomasını “Communication: Liberation or Condemnation” - “İletişim: Özgürlük veya Kınama/Suçlama” tezi ile almış.

Mottosu: Eğer her şeydeki tanrıyı göremezsen, tanrıyı hiçbir yerde göremezsin. “"If you can't see God in all, you can't see God at all."

Mesele hayat değil, asıl mesele hayatına nasıl bir cesaret getirdiğindir, demiş. Sanırım ben de profesyonel hayatı bırakıp tamamen Kundalini Yoga öğretmeye başladığımda hayatıma kocaman bir cesaret getirmiştim.

Öğrencilerine; Beni sevmeyin, benim öğrettiklerimi sevin. Benden 10 kat daha iyi olun, dermiş. Bu da benim çabam olsun demiştim ilk duyduğumda. Çok şey öğrenip elimden geldiğince çok şey paylaşayım.

Yogi Bhajan; 75 yaşındayken, 6 Ekim 2004 yılında fiziksel bedenini terk etmiş. New Mexico’daki evinde, etrafında ailesi ve arkadaşları ile birlikteymiş. Ölüm nedeni kalp yetmezliğiymiş.

Size Yogi Bhajan’ı özgeçmiş olarak biraz tanıtmak istedim çünkü Kundalini Yogayı onun tarzına göre öğrendim ve öğretiyorum. Bu yüzden onu tanımak ve tanıtmak benim için çok önemli. İlk başta yazdığım gibi bu yazı sadece bir özgeçmiş tanıtımı, daha sonra olabildiğince hayat görüşü, felsefesi ve bizlere aktardığı bilgiler konusunda da yazılar paylaşmak istiyorum.

Yogi Bhajan, bizler için çok yeni ve az bilinen bir yoga üstadı. Hakkında okuyup araştırıp, onun sözlerinden kendi hayatım – öğretmenliğim ve şifa üzerine bilgiler edinmeye çalışıyorum. Bunları sizlerle paylaşmaktan çok mutlu olacağım.

Aşkla ve Işıkla

 

Go to top