Bütün fiziksel hareketlerin çıkış noktasının yoga olduğunu düşünüyorum, kısaca yoga bütün hareketlerin atasıdır diyebiliriz ama yogaya sadece fiziksel hareketler penceresinden bakarsak çok yanılırız. Yoga bence bilimdir, sanattır hepsinden önemlisi felsefedir, hareketler, buzdağının görünen kısmıdır ve görünmeyen kısmı bilgidir, bilgeliktir ve oldukça derindir.

Yoga hareketierinin dışında yogayı anlamaya ve öğrenmeye çalışırken beni en çok etkileyen, buzdağının görünmeyen kısmı, yoga ağacının kökleri, evrensel yasalar YAMALAR olmuştu, o beş adet yama ve anlattıkları sadece yoga için değil dünyanın daha iyi bir yer olması için gerekenlerdi ve ben binlerce yıll öncesine dayanan bu biligilerin evrenselliğine hayran kalmıştım. Biz eğitmenler derslerimizde hareketlere odaklanırken aynı zamanda bu yasalara bağlı kalıyoruz, bunları öğrencilerimize tek tek açıklayamıyoruz, hareketlerimize, toplum içindeki duruşumuza, yaşayış biçimimize ve konuşmamıza yansıyor bu yamalar. Kısaca yamalar ahlaklı bir yaşamın yapı taşlarıdır denilebilir. Çok yüzeysel baktığımız, sadece asanalardan ibaret olduğunu düşündüğümüz yogada, yamalar konusu o kadar derin ki üzerinde saatlerce konuşabiirsiniz, tartışabilirsiniz ama çok önemli bir gerçek var ki bu yamaların tümünü bugün içinde yaşadığımız toplumlara adapte etsek, emin olun insan kaynaklı tüm olumsuzluklar ortadan kalkabilir ve dünya çok daha iyi bir yer olabilir. Bunca yazdıktan sonra, ne diyor bu yamalar, elimden geldiğince, basit bir şekilde açıklamaya çalışayım;

AHİMSA: Zarar vermemek, saldırgan olmamak anlamı taşıyan bu ilk yama başkalarına karşı hoşgörülü, yargılardan uzak ve düşünceli bir insan olmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, başkalarına ne kadar faydalı olduğunuzla da ilgilidir, kısaca hayatı korkusuzca yaşamaktır ahimsa. Bazı kaynaklarda hayvansal ürünlerden uzak durmak olarak yorumlanabilir, bu tartışmaya açık bir konudur ve kişinin tercihidir. Ahimsa, asanaları uygularken de kendine ya da öğrencilerine zarar vermemek, zorlamamak anlamına da gelebilir.

SATYA: Sadece gerçeği söylemek, dürüstlük anlamına gelir, ikinci yama olan satya. Ama bazen gerçeği tüm açıklığıyla söylemek, karşınızdaki insana büyük zarar verecektir, o zaman susmaktır, satya, hani büyüklerimiz hep söyler ya iki kere düşün bir kere konuştur, satya. Düşünceli bir insan olmak doğru bir hayat yaşamaktır.

ASTEYA: Üçüncü yama asteyadır, bizim olmayanı almamak, başkasının malına göz dikmemek, çalmamak anlamına gelir. Burada çalmamak sadece maddi olan şeyler için geçerli değildir, başkalarının fikirlerinide çalmak asteya ilkesine terstir. Başkalarının size söylediği, başkalarına söylememenizi rica ettiği bilgiyi başkalarıyla paylaşmakta aynı kategoriye girer. Hak etmeden almayı, kötü idareyi, gücün kötü kullanımınıda içerir.

BRAMACHARYA: Bramacharya, asıl gerçeğe doğru ilerlemektir. Duyu ve arzularımızda aşırıya kaçmamak hayatı dengeli bir şekilde yaşamaktır. Yoga Sutra,’’egonun aşırı arzularına boyun eğmenin bizi yoga yolundan çıkaracağını’’ söyleyerek bizi uyarır. Denge üzerine kuracağımız sağlıklı ve uyumlu bir hayatımız olmalıdır.

APARİGRAHA: Yanlızca gerekli olanı almak, kendi çıkarların doğrultusunda hareket etmemek manasındadır. Yaşamda biriktirdiğiniz her şeyin fazlasının zararlı olduğunu(maddi veya manevi) hayata güvenmeyi, inanmayı ve senin olanlar için mutlu olmamız gerektiğini hatırlatır, günümüz toplumunda insanlarda çok ender bulunan özellikleri anlatmıştır, aperigraha. Yogada öğretmen, öğrenci ilişkiside bu ilke üzerine olmalıdır ve öğretmen, öğrencisinin gelişimine yardımcı olmalı, karşılıklı saygı ve güvene dayalı bir ilişki kurulmalıdır.

Beş bin yıl öncesine, tüm dinlerden daha eskiye dayanan bu evrensel yasalar, bence toplumların barış içinde yaşayabilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Biz yoga eğitmenleri bu yasaların savunucuları ve uygulayıcıları olmalıyız diye düşünüyorum, sonuçta yoga yaparken en büyük amacımız öğrencilerimize zarar vermemek, onlar için faydalı, açıklayıcı, aydınlatıcı, yol gösterici olmaktır ve kendim için şunu söyleyebilirim ki yoga ile birilerine iyi gelmek benim için her şeyin ötesinde, savasanadan mutlulukla kalkan o yüzleri görmek paha biçilemez. Hoşgörü, sevgi ve dengede kalın, yoga pratiklerinizde yamalar rehberiniz, ışığınız bol olsun.

Namaste.

 

SİTEDE ARA

Go to top