Gerçek anlamda yolculuktur yoga, iyiliğe, dürüstlüğe, mutluluğa, gerçekliğe, huzura, hepsinden önemlisi kendi içine yaptığın, sonunda kendini bulduğun bir yolculuk. Bu yola çıktığın ilk anlarda seni bekleyen maceranın pek farkında değilsindir.

Yol seni götürür, sen yolunu seçersin, yavaş yavaş arınırsın hırslarından, bitmek bilmeyen isteklerinden ve bir gün apansızın anlarsın, aslında hiç farketmeden sana ağır gelen bir sürü yükten kurtulmuş hafiflemişsin, özgürleşmişsin. Dünyaya farklı bir pencereden bakan, insanları yargılamadan tanımaya çalışan, hoş gören, kendi doğrularını kimseye dayatmayan, mutlu olmaya ve gülümsemeye daha çok önem veren, kavgadan, kaostan ve stresten uzak duran bir insan olmuşsun.

Kendini dışarıdan seyrediyormuşsun gibi bir hisse kapılırsın, yeni seni daha çok seversin. Hayatını sorunsuz bir şekilde sürdürebilmen için gerekli olan para bir araç haline gelmiş, amaç olmaktan çıkmış, mülkiyet kavramı senden uzaklaşmıştır. Önemli olan sağlıkla uyandığın her yeni günün, yeni bir başlangıç olduğunu kabul etmektir. Aslında Yoga bu yolculuğunda sana rehber olmuş, ilk koluna ulaştırmıştır seni, çevrendekilere ve dünyaya bakış açın tümüyle değişmiştir (Yama).

Yoga, insanın kendisini daha çok gözlemlemesine, vardığı yolda kendisinden hoşnut olmasına ve önemsemesine neden olur. Günün birinde büyük bir şaşkınlıkla kendinizi daha çok sevdiğinizi farkedersiniz. Kendini seven, kendiyle barışık insan, aynı zamanda çevresindekileri de, insan, hayvan, bitki ayırt etmeden seven, dünyayla barışık insandır (Niyama).

Yoga pratiğiniz arttıkça, hareketlere kolayca girip, çıkabildiğinizi ve uyumlu bir şekilde akışınıza devam ettiğinizi görürsünüz. Bu rehberli yolculukta üçüncü kola ulaşmışsınızdır (Asana).

Başarabilmenin mutluluğuyla devam edersiniz, her gün yeni şeyler öğrenmek, öğrendiklerini hayatına uyarlamak, merakını ve öğrenme hevesini arttırır. Artık her çalışmayı daha kolay ve rahat yapabilir hale gelmişsindir. Bu kolaylığı sana nefesini kontrol edebiliyor olman sağlamıştır, doğru nefes alabilmeyi öğrenmenin paha biçilemez bir kazanım olduğunu anlarsın (Pranayama).

Zihnin hala hayatla meşgul olduğu, karışık kafayla yapılan çalışmaların verimsizliğini farkettiğinde, zihnini susturup, etrafı seyretmeyi, kendi nefes sesinden başka ses duymayı kestiğinde, bayağı bir yol katetmiş beşinci kola ulaşmışsındır (Pratyahara).

Yoganın hayatının vazgeçilmezi haline gelmesi bir süreçtir. Artık Yoga yolculuğun senin yaşam biçimin haline gelmiştir. Hedeflerin vardır, daha iyi barışçıl, kibirden ve kinden arınmış bir insan olmaya doğru yoluna devam edersin. Hedeflerin hayat felsefen haline gelmiştir (Dharana).

Yoga rehberliğinde çıktığın yolda çok şey öğrenmiş, gereksiz bütün yükleri üstünden atıp arınmışsındır. Kendini daha huzurlu ve daha sakin hissedersin, seni bu yola yöneltenlere minnet duyarsın. İyi ki tutmuşlar elimden çıkmışım bu yola dersin.

Yoga yolculuğuna çıkan ya da çıkmayı düşünen herkese selam olsun.

Namaste.

 

SİTEDE ARA

Go to top