Hayatın size bir hediye olduğunun, milyonlarca seçenek içinde piyangonun size çıktığının farkına varmak ve buna göre yaşamak gerektiğini düşünüyorum.

Aslında kısa bir yolculuk hayat, onu güzelleştirip kolaylaştırmakta, çirkinleştirip zorlaştırmakta sizin elinizde ve hayata hangi pencereden baktığınızla alakalı, büyüdükçe aklımızın da büyüdüğünü fark ediyoruz, baktığımız pencereleri ve hayata bakış açımızı değiştiriyoruz.

Yaşamın eksilerinin, artılarının envanterini çıkartıp, kendimizce önlemler alıyoruz, keşkeleri, pişmanlıkları ve hataları hayatından silip, kendini affediyorsun ve daha çok mutluluk için hayatında yer açıyorsun, etrafında sana önem veren seni seven insanlara kucak açıp, hayatı olduğu gibi kabul ediyorsun, sanırım bu kabul ediş işleri kolaylaştırıyor. Bir hayatı yaşamak onu tüketmek olmamalı, bir hayatı yaşamak ona değerler yüklemeli ve bu hayatı sürdürürken önce kendinin farkına varmalı insan, bedeninin, ruhunun, zihninin, kendini arıtmalı, yüklendiği gereksiz yükleri üzerinden atıp hafiflemeli. Her şeyden önemlisi kendinizi bir bütün olarak sevmelisiniz, siz bir bütünsünüz, ruhunuzu içinde barındıran, kap, giysi adına her ne derseniz, sizi ayakta tutan, hayatı rahatlıkla sürdürmenizi sağlayan bedeniniz en çok ihmal ettiğiniz, hor kullandığınız, yıprattığınız parçanız, ufaktan arıza sinyalleri vermeye başladığında öneminin farkına vardığınız.

Ruhunu dinlendirmek için herkesin farklı yöntemleri vardır, kimi müzik dinler, kimi kitap okur, kimi ibadet eder, kimi meditasyon yapar seçenekler size kalmıştır, zihin içinde benzer şeyler söylenebilir, fakat size hata sinyalleri göndermeye başladığında köle gibi kullandığınız bedeninizi dinlendirmek için hiç bir şey yapmadığınızın farkına varırsınız, çoğu insanın uyuyup dinlendiriyoruz dediğini duyar gibiyim, hiç kusura bakmayın o bir yaşa kadar sonra uykunun da, daha rahat uyumak için aldığın ultra rahat yataklarında bir faydası olmuyor benden söylemesi.

Bedeninize iyi bakmadığınızda, bütünün diğer parçalarının bundan etkilenmeyeceğini söyleyemezsiniz. Ben ufaktan hata sinyalleri almaya başladığımda, kendime bir kapı açıp girdim yoga dünyasına şimdi günden güne daha sağlıklı hale gelen bedenimle ne kadar iyi bir adım attığımın farkındayım, hep söylüyorum ve sanırım söyleyeceğim kendim için yaptığım en iyi şey yogaya başlamak. Hayat ve yoga birbirleriyle örtüşen disiplinler, ikisinin de temelinde sevgi ve mücadele var. Yoga derslerine başladığımda farkına vardığım içimdeki mücadeleci ruhun amacı en ileri seviye duruşları başarmak değil, her hareketi doğru nefesle, doğru bir şekilde yapabilmekti, önceleri pek fark etmesem de hocamın uyarılarına dikkat ettiğimde, her hareketin günden güne derinleştiğinin, kolaylaştığının farkına vardım.

Yoga aslında hareketleri yaparken zihnini odaklamak kadar, her harekette esneyen, uzayan ve güçlenen kaslar ile bedenini hissetmek, doğru yapmayı başardığın her hareketin senin ödülün olduğunu bilmektir. Bu hayatta öğrendiğim bir şey varsa o da başarmayı istemek ve başarabileceğine inanmanın sana tüm kapıları açabileceğidir.

Çok geç kalmadan farkına varın, yeni yılda kendiniz için iyi bir şeyler yapın. Ağrısız, sızısız geçireceğiniz hayatta sevgiyle kalın, namaste.

SİTEDE ARA

Go to top