Her türlü kelimenin içini boşaltıp işe yaramaz hale getiriyor, sonra aslında şöyle olmalıydı, böyle olmalıydı diye ahkam kesiyoruz.

Etik, yerine ahlak desek, bir şey fark etmiyor ve daha çok iş ahlakını, hani hiç önemsemediğimiz, sonuca ulaşmak için elimizden geleni ardımıza koymadığımız durumlarda, bize dur sınırı aştın diyen kurallar bütününü anlatıyor. Yapılan her meslekte etik ihlali var, buna engel olmak mümkün gibi görünmüyor çünkü maddi kazanca giden her yolu mubah görmekteyiz, yani kısaca para insanı bayağı bozuyor.

Son yılların oldukça havalı ve popüler mesleği yoga eğitmenliğine talep çok, bir şey olamadım bari para verip, sertifikamı alayım eğitmenlik yapayım mantığı oldukça yaygın. Bu mantığın ne kadar yanlış olduğunu anlamamakta ısrarcıyız ve ilk etik ihlali burada başlıyor, birkaç merkez ve eğitmen dışında daha önce kaç yıl yoga yaptın diye soran yok, eğitim şu kadar sürüyor, fiyatı bu, öncelikli açıklamalar, bırakın duruşları yoganın kelime anlamını bilmeyenler, eğitmenliğe aday oluyorlar.

Temel eğitim sertifikasını alan herkes kendini yoga eğitmeni olarak görmekte, baksan hayatının üç ayı, bilemedin beş ayında yoga var ve şu bir gerçek ki, başlangıçta öğrencisi olmadığın bir işin öğretmeni olmak oldukça zor. Hele ki bir sınıfla ders yapmak daha da zor, çoğunun sertifikaları özgeçmişlerini süsleyen bir kelime olarak kalmakta, öyle bırakanlara saygı duymak gerek. Bir de sertifikayla ortalığa çıkıp hiç pratiği olmadan öğrenciyle ders yapanlar, en fenası da o sertifikayla, maddi getirisi yüksek olduğu için eğitmenlik eğitimi açan yürek yemiş arkadaşlar var.

Bu nasıl bir özgüvendir anlamam mümkün değil, yıllardır yoga ile yaşayan öğrenci-öğretmen biri olarak bu gidişatı endişeyle izlemekteyim, bazen acaba ben mi normal değilim, bu etik işine fazlaca mı kafayı takıyorum diye düşünüyorum. Yoga eğitmeni olmak için bence en az iki yıl eğitmenle çalışmış olma şartı gerekli, işin normali budur, tabi ki uygulamada bu pek mümkün görünmüyor, parası olan eğitmen olmaya devam edecek, elinizi sallasanız bir yoga eğitmenine çarpacaksınız ve mesleki kirlenme hızlanacak, yoga öğrenmek için size gelen insanlara yarardan çok zarar vereceksiniz.

Yogayı sadece eğitmen eğitimiyle öğrenmek mümkün değil yüzlerce hareketi sertifika döneminde öğrenmeniz, birlikte eğitim aldığınız insanlarla yaptığınız birkaç derste, üstelik duruşları bilenlerle serileme yapmanız sizi hiç bilmeyen bir grupla akış içinde serileme yapmaya hazırlayamaz, kendimden biliyorum eğitmenlik almadan önce dört yıl boyunca yoga öğrencisi olmuş, değişik hocalarla çalışmış olmama rağmen ilk zamanlar duruş serileme de eksiklerim vardı, öğrencilerim hissetmese de ben farkındaydım ve kesintisiz bir akış için canla başla çalışmaktaydım.

Hal böyle olunca duruş serilemeleri için başka sertifika programları açılıyor, bu eğitimlerin özellikle öğrenci olmadan eğitmen olanlar için olduğunu düşünüyorum, bilmiyorum belki de yanılıyorumdur ve konu hiç yoga yapmadan eğitmen olmaya geliyor, öğrenci olmadan öğretmen olursan, yıllarca emek verip eğitmen olmuş arkadaşlarımı tenzih ediyorum, parayı verip aldığın sertifikayla tabi ki serileme yapamazsın, bir hocanın öğrencisi olmamışsın, grup çalışmalarının, sınıfla ders yapmanın, ve pratiğin öneminin farkında bile değilsin, eğitmenle yaptığın uygulamalar aslında senin temelini oluşturmakta eğitmen olabilmek için sertifika programlarından çok daha önemlidir, yoga öğrencisi olmak, duruşları, nefesi ve felsefesini anlamaya çalışmak gerekli, önce öğrenci olun ve hep öğrenci kalın ki iyi bir öğretmen olup, öğrencilerinize ışık tutabilesiniz.

Belki her meslekten daha önemli yogada etik, karşımızdaki malzeme bir insan ve bizler onun iyiliği için oradayız, öğrenci stüdyomuza iyi olmak için geliyor, zarar görmek için değil, o yüzden önce zarar vermememiz gerekli diyorum. Lütfen bilerek ve öğrenerek, önce öğrenci olarak çıkın insanlara faydalı olmak istediğiniz bu yola, yolunuz insanları sağlığa ve iyiliğe götürsün. Sağlıcakla kalın.

Namaste

Go to top