Yazdır
Kategori: Yoga


Hiçbir zaman spor yapmayı seven biri olmadım. Bu konudaki tüm girişimlerim de isteksizliğimden kaynaklanan istikrarsızlığım sonucu son buldu tabi ki.

Sonra bir gün, daha öncede söylediğim gibi kırkımdan sonra yoga ile tanıştım. Yavaş yavaş haftalık programımın bir parçası haline geldi yoga. İşlerimi ders saatlerime göre programlamaya başladım. Ne kadar yorgun hissedersem hissedeyim, kolum bacağım tutulup ağrısa bile bir sonraki derse gitmeyi ihmal etmedim. İçimde yeşeren yoga yapma isteği, zamanla kendimi bile şaşırtan bir istikrara dönüşürken, edindiğim disiplin de belli bir aşamadan sonra doğal olarak tutkuya dönüştü.

Şimdi bunu gören etrafımdaki dost, arkadaş, tanıdık herkes soruyor: “Neden yoga?”

Evet neden yoga, tüm kalbimle anlatayım dedim ben de:

Çünkü yoga birleşmek demektir. Var olan her şeyle birleşmek ve kendinizi olduğumuz gibi kabul etmektir. Yoga her zaman yapabildiğiniz kadarını yani sınırlarınızı görmenizi sağlar ve zamanla kendinize koyduğunuz sınırları nasıl aşabildiğinizi görmenin keyfini yaşatır.

Çünkü yoga bütünleşmek demektir. Ruh-Beden-Zihin üçlemesinin bütünüdür. Hiçbirinin bir diğerinden ayrı olmadığını fark edersiniz yoga yaparken. Bedeniniz gevşemeden zihniniz sakinleşemez ve ruhunuz özgürleşemez. Bu bütünlüğü keşfedip yaşadığınızda, yoga sizi en nihayetinde tüm evren ile bütünleştirecektir.

Çünkü yoganın sonuçları kalıcıdır. Yoga yaptığınız sürede sağladığınız fayda, sonrasında da uzun süre devam edecektir. Zira yogayı sadece fiziksel bir aktivite olarak değil, tüm farkındalığınızla ve ruhunuzu katarak yaptığınızda; fiziksel bedeninizde düzelen problemler eş zamanlı olarak ruhsal bedeninizde de iyileşeceğinden, (tabi ki bu sürecin sizin farkındalık düzeyiniz ve enerji bedeninizin ne kadar açık olduğu ile ilgili olduğunu unutmayın) zihin artık problem olarak gördüğü şeylerden vazgeçerek daha sağlıklı düşünmeye başlayacaktır.

Çünkü yoga bir spor dalı değildir. Yapılış tarzı benzerlikler gösteren spor dalları ile kıyaslamayın lütfen. Bizler yogayı sadece kendimize bir bütün olarak güzel görünmek, sınırlarımızı keşfetmek ve zamanı geldiğinde aşmak, var olan her şeyi daha çok sevmek, aslında yoganın kendisi olmak için yapıyoruz. Tabi başkaları tarafından da hem fiziksel hem ruhsal olarak beğenilmek de yoganın bize bir armağanı oluyor o kadar…

Anlayacağınız dostlar, bizim “derdimiz yoga”.

Aşk’la…