Eğitmenliğimin ilk yıllarında her şey çok kesindi benim için. Kesinlikle karnına odaklan, kesinlikle sağ kol yukarda, kesinlikle parmaklar bitişik, kesinlikle şunlara yararlı...

Kesinlikle bu konuda daha onlarca cümle kurabilirim ama kesin olan bir şey var ki o dönemde bazı öğrencileri sıkıntıya sokmuş olma ihtimalim. Hatta hatırladığım bir öğrenci var, ders boyunca neredeyse her duruşta hatasını düzeltmiştim. Şu an düşünüyorum da onun yerinde olsam uygulamanın yarısında salondan ayrılabilirdim. Ama o sonuna kadar dayandı. Dayandı dayanmasına da, belki bir daha ömrü boyunca yoga yapmama kararı almış olabilir ne yazık ki. Zaman geçtikçe ve daha da önemlisi farklı ekolleri araştırıp deneyimledikçe, zaten esnekliği içinde barındıran yogayı daha esnek bir zemin üzerinde uygulamalıyım diye düşündüm. Biyo enerji uygulaması sırasında parmakların arası açık olunca enerjiyi daha yoğun hissediyorsam parmaklarım kapalı olmak zorunda değildi (ki kesinlikle açık olsun diyenler var). Bir asanada yanlışlıkla önce sol kolunu kaldırıp sağa bükülen bir öğrenciye, tedirgin olmamasi söylenebilir ve bir sonraki aşamada tam tersini yapması konusunda nezaketle yönlendirilebilirdi. Özellikle ilk derslerde insanlar çekingenlikle sağlarını sollarını şaşırabiliyorlardı. Duruşu uygularken latin ve sanskrit diliyle süslenmiş uzun uzadıya bilgi ve yarar listelerini sıralamak havalı bir izlenim yaratsa da, asana içinde yoğunlaşma sağlayacak öğrencinin adaptasyonuna engel olabilirdi. Ve en güzeli, bir yoga seansı öğrencilerle beraber bütünsel bir akış içinde yapılabilirdi.

Senelerce yoga uygulamalarına katılan ve farkındalığı yoga alanının dışına taşıyamayan öğrencilerimiz olabilir. Biz onlara; asanalar da dahil her aşamada nefes zihin beden farkındalığı edinmeleri ve bu gözlemleme, hissetme halini hayatlarına yaymaları konusunda bir mum yakıp, kendi ışıklarını çoğaltmaları için katkıda bulunabiliriz.

Şimdilerde öncelikli çabasız çabam; beraber yoga uyguladığım öğrencilerime minder üzerinde başlayan ve yaşantılarına yayılan bir farkındalık kazandırmak. Bir de, hayatta hiçbir şeyin kesin olmadığı gerçekliğinin esnekliği ile yaşamak.

Go to top