Dünya bir tüketim çılgınlığı içinde, en önemlisi de bu çılgınlığın içinde kendi yaşamımızı tüketiyoruz.

Sürekli bir yerlere koşturmakta, her zaman meşgul, her yere yetişmeye çalışmaktayız, dinlendiğimiz tek zamanlar sanırım kendimizi yatağa attığımız zamanlar, aslında vücudumuz o kadar yorgun ki yataktan dinlenmiş kalkmamız mümkün değil. Hayatımız kurulu bir düzen üzerinde geçiyor, bu düzen içinde yaşarken, hayatımıza bir taraftan girip diğer taraftan çıkan bir sürü yenilik mevcut, bazılarına özellikle teknolojik ürünlere bayılıyoruz.

Onlara sahip olmak hayatımızın gayesi haline geliyor, en basiti her yeni çıkan akıllı telefon ile bir çılgınlık selinin içine yuvarlanıyoruz, herkesin elinde en son çıkan, en akıllı telefon çünkü moda, moda hayatımızı yönlendirmekte, herkes sanki bir robot gibi peşine takılmış sürüklenmekte. Moda olanı almak, yapmak ve denemek zorundaymışız gibi hissetmekteyiz, bazen toplumun bir histeri krizi geçirdiğimi düşünüyorum.

Şimdilerde ülkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan yogaya bir grup insanın bakış açısı da kısaca bu, filanca yogaya başlamış bende hemen başlamalıyım, o yapıyorsa ben haydi haydi yaparım havası. Tabi ki işin gerçeği bu değil, yoganın bir moda akımı olmadığını, sabır ve disiplinle çalışmanın şart olduğunu bir kaç dersin sonunda fark ediyorlar, daha kolay para ile satın alınabilir bir modaya doğru hızla uzaklaşıyorlar, yoga yapmak için almış oldukları tüm son moda kıyafetler boşa çıkıyor. Çünkü yoga yapmak için son moda kıyafetlere ihtiyacınız yoktur, eğer satın alabiliyorsan sabır satın almanız lazımdır ve sabır bu işe başlamak için yeterlidir, yoga her şeyin başında disiplin işidir, zannedildiği gibi moda değildir, kendinize yaşamın koşturmacası içinde vermiş olduğunuz kısa bir moladır.

Bu molanın tadına varanlar gerçek yoga severler, hayatlarında yavaş yavaş gerçekleşen mucizelere tanık oldukça bu yoldan kopamazlar. İşte tamda böyledir yoga, hayata kısa bir mola, bu sevgi içinize girdiyse eğer, ne kadar yoğun bir hayatınız olursa olsun disiplin ve sabırla yogaya yönelirsiniz, size kattıklarını büyük bir minnetle kabul eder, bu yola yöneldiğiniz için şükredersiniz. Bu yüzden moda olamaz yoga, moda akımının rüzgârına kapılanların beklediği mucize öyle bir iki derste de ortaya çıkmaz üstelik sabırla beklemek, tekrar tekrar denemek ve disiplinli olmak gerekir. Bazılarının hayatında kısa bir an için moda akımı olarak yer alsa da, bizim gibi yoga severlerin hayatında öyle köklenmiştir ki hayatımıza yoga ile verdimiz molalar vazgeçilmezimiz, şifamız, kendimizi anlayıp, bütünleştirdiğimiz bizi birleştiren köprümüz olmuştur...

Hayatına yoga ile mola veren, tüm yoga severlere selam olsun, molanız hayatınıza güzellikler ve sağlık katsın.
Hoşça ve yoga ile kalın.
Namaste.

Go to top