Yoga ile tanışıklığımın yedinci senesindeyim, kısa bir zaman dilimiymiş gibi gelse de, ben yoga yapmaya başladığımda doğan çocuklar ilkokula başladılar ve ben yedi yıl önceki insan değilim, o kadını çok geride bıraktım, kendimden hayatı olduğu gibi kabullenen bir insan yarattım.

Yoga hayatında bir mecburiyet olmamalı, içinizden gelerek, severek, iyi geldiğini hissederek yapmalısınız, çünkü sevgiyle yapılan her iş sizi başarıya götürür. Yoga dersleri almaya başladığım ilk hocam, aynı zamanda eğitmenlik eğitimi hocam, Ada’ya her geldiğinde yaptığı grup derslerine uçarak gidiyorum. Hep sen anlatınca olmuyor, ara sıra bir eğitmenin öğrencisi olmak hem çok zevkli, hem de çok eğitici, başka eğitmenlerle pratik yapmak, yeni bir şeyler öğrenmek demek ve ben öğrenmeyi ve öğrendiklerimi, öğretmeyi seviyorum.

Bu hafta üç gün öğrenci olacağım, ilk dersimiz derin esnemeler üzerineydi, derse başlarken geçmez dediğimiz iki saat buhar olup uçtu. Nereden nereye geldiğimi görmek açısından bu dersler benim için çok önemli, yüz yirmi dakika asanalara ve nefese odaklanıp çalışırken, sınıftaki onca öğrencinin hiç birisinin duruşlarını görmediğimi, sadece hocamın sesine kulak verip duruşlarımı uyguladığımı dersin sonunda fark ettim. Bir tek ben varmışım gibi pratiğimi yapmıştım ve nasıl olduysa ben pratyahara (duyuları geri çekilmesi-soyutlanma) seviyesine varmıştım.

Bu bence bir yoga öğrencisinin varması gereken en önemli basamak, çünkü buraya vardığında, kalabalıkların içinde yalnız ders yapabilmek gibi bir ayrıcalığa sahip oluyorsun ve sadece nefesin ve duruşlarınla beraber akışın içinde kaybolup gidiyorsun. Yoga ile geçirdiğim zamanın üzerimdeki etkisi tartışılamaz, bedeninizde meydana gelen değişiklikleri gözünüzle görüyorsunuz, o dengesi yarım kadın, ayaklarını yere daha sıkı basıyor, her yere basışı bir köklenme gibi, bilgisayarın başında dimdik, eskilerin deyimiyle sopa yutmuş gibi oturuyor.

Beden seni bir arada tutan araç, yeryüzünde görünür olmanı ona borçlusun, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirebilmek için senin en önemli görevin ona iyi bakmak, özen göstermek. Emin ol ki bedenin iyiliği, içerideki seni daha sağlıklı kılıyor, yoga ile bedenimi çalıştırırken kaplumbağa hızıyla da olsa varmak istediğim hedeflere sabırla ulaştım. Bu seviyeye gelmek için çok pratik yaptım, bahane bulmadan, matımın üzerinde durabilecek zamanı yarattım, kendimi eğitmekteyim, içimden ne geçerse dışıma o vuruyor, akışa kapılıp gidiyorum, her pratik sonrası ayağa kalkan dinlenmiş bedene hala şaşırıyorum. Yoga bedeninden daha fazla ruhuna ve zihnine iyi geliyor aslında ama sen bunu bir gün aniden kavrayıveriyorsun, hayata ne zaman bu kadar olumlu bakmaya başladım ben diye düşünüyorsun, bayağı bir süredir, bende strese neden olan konuları kafama takmamayı, olduramadığım işleri zamana bırakmayı, üzerine çok fazla gitmezsem sorunların bir süre sonra, benim için sorun olmaktan çıktığını öğrendim, artık rahat bir insanım, hayat zor, her zaman güllük, gülistanlıkta olmuyor haliyle, eskiden karalar bağlamama, sabaha kadar yatakta dönüp durmama neden olan sıkıntılar, şimdilerde hızlıca çözümler ürettiğim küçük sorunlara dönüştüler ve ben yatağa yatar yatmaz uyku kuyularına mutlulukla yuvarlanıyorum. Bu dünyada her şey geçip gidiyor, bizde kalıcı değiliz, bir gün dünya üzerindeki yolculuğumuz sona erecek, siz o güne kadar kendinize iyi bakın, sevgiyle kalın, sağlıkla yaşayın.

Hoşça kalın.
Namaste

Go to top