Her sabah milyonlarca olasılığa uyanıyoruz. Peki bu olasılıklardan bir tanesi mi bizi buluyor, yoksa biz mi ona çekiliyoruz?

Bu sorunun cevabı içimizde saklı. Önümüze sunulan birçok seçenek içinden seçim yaparken; aileden, toplumdan, yaşadığımız kültürünün normlarından ve ikili ilişkilerden gelen şartlanmışlıkları devam ettirerek karar veriyoruz. Kısacası her zaman çok farkındalıkla seçim yapmıyor olabiliriz.

Yoga dünyasında dile pelesenk olan “dur, bir nefes al ve izle” diye bir cümle vardır... Söylerken basit geliyor belki ama uyguladığımızda bizi de bu ana taşıyan altı dolu gerçek bir cümle.

Konu nereden nereye gelecek şimdi... Mart ayında Zeynep Aksoy’un Omurga ve Arketip Asana eğitimine katıldım. Geçmişimde çok katı olmayan ama hiza konusunda belirli sınırları olan bir öğrenimden sonra bu yeni eğitim farklı bir dünyanın kapısını araladı.

Mindfulness ve yoga pratiğini birleştiren Zeynep Hoca, daha matın içindeyken katı bir zihinden öteye geçerek; olasılıklara uyanabilmemiz için bize yeni bir yol sunuyor. Beden tiplerini de ayrıntısıyla incelediğimiz eğitimde, ana tema “nazik, hassas ve yargısız” bir bakış açısıyla içine ve çevrene bakmak. Öğrenciye ve kendine alan açtığın bu öğretiyle, yoga kavramsal bir alan olmaktan çıkarak öz benliğinle buluştuğun ve evet! hemen şimdi buluştuğun bir araç olmaya başlıyor. Bacağını biraz daha fazla açtığın ya da nefesini daha derin aldığın değil, daha o anda hareket ederken karar verdiğin ve uyanık bir gözle ihtiyacına baktığın bir araştırmaya dönüşüyor.

Yeniden etki-tepki yasalarına göre olasılıklar arasında seçim yaparken, aldığın kararlara ve verdiğin tepkilere döneceğim. Daha önceleri bahsetmiş olmalıyım, geçen sene temel eğitime geri dönmüş ve yeniden 200 saatlik bir yoga eğitmenlik eğitimine katılmıştım... Kalpten konuşmak, hislerini karşıdakine kalpten aktarabilmek üzerine tonlarca somatik çalışma. Fakat anladım ki; ben kalpten gelene izin verirken, büyük bir bulutun zamansız boşalmasına da neden olmuşum.

Buradan konuyu bilinçaltına taşıyacağım. Hissel alanınızı bu dünyaya sunduğunuzda büyük bir tepki geliyorsa bilin ki, bilinçaltına attığınız yaralar, travmalar ya da huy kalıplarının artık şifalanmaya ihtiyacı var.

Şu dönem hoşlanmadığınız bir hâlinizle baş başa kaldıysanız, size iyi bir haberim daha var: BİRÇOĞUMUZ BUNA BENZER DUYGU YAŞIYOR. Mata ve yoga dersine geri dönün, “nazik, yargısız ve açık bir farkındalıkla” kendinize ve pratiğinize yaklaştığınız anları hatırlayın. İşte o pratik burası içindi; yoga matın üzerinde değil, hayatın tam içinde şu anda gerçekleşiyor.

O yüzden şu anda hangi duyguyu, hissi yaşıyorsan, ilk önce bir nefes al, yargısızca izle ve izin ver. Sana bu his ne hatırlatıyor. Artık hangi kalıp sana uymuyorsa, karşına o çıkıyordur. Çünkü bu gerçeklikte artık sen yeni birisin ve eski travmalar, eski deneyimler ve yaralar şifalanarak seni küllerinden doğuruyor. Artık o deriyi attığında o anlık tepkilere, çelişkilere ihtiyacın olmadığını göreceksin.

Şu an nasıl bir ruh hâlindesin bilmiyorum, ne duygu yaşıyorsan yaşa geçecek. Her duygu kaynaktan geliyor ve tekrar sana içinde sakladığın muhteşem kaynağını bulmana araç oluyor.

O yüzden olasılık denizinden kendine bugün ne seçtiysen, “dur, bir nefes al ve izle”. İZİN VER, YENİDEN KAYNAĞINA DÖNMEK İÇİN GÜCÜN İÇİNDE. DIŞARIDA BİR YERDE DEĞİL.

Sevgiler,

Hande

Go to top