Son dönemde okuduğum Karma ve Jnana Yoga kitapları yüzünden sanırım gece gündüz aklımda, üst üste yığılmış düzensiz bir trafik gibi akan kelimeler. Bir an önce bulunduğu yerden çıkmak, geçmek isteyenler, yer yol vermeyenler, gereksiz gürültü çıkaranlar ve tabii ki sırasının gelmesini nazikçe bekleyenler.

Hangisi önce, sırada hangisi var artık bilmiyorum. Düşünmeden de edemiyorum; bizi iyileştiren zaman mı yoksa zaman aleyhimize mi işliyor?

Kişisel tarihimizin düzlemine dürüstçe bakabilirsek, tüm hastalıklarımızı, acılarımızı, trajedilerimizi gündemimize uygun olarak nasıl da yarattığımızı görebiliriz, yani sorumluluk alabilirsek. Ki almalıyız. Çünkü kendi kişisel yazgımızı da bir sürü kişilerden oluşan tüm dünyanın yazgısını da bizim düşüncelerimiz belirledi. Hala da belirliyor.

Ne düşünüyorsak o oluyoruz. O zaman dünyamızın tarihinin düzlemine bir göz atarsak, bu güne nasıl savaşlar ve felaketler zincirleriyle ulaştığımızı da görmüş olursunuz. Yani kişisel düşüncelerimizin olumsuzluğu ve felaketi bir araya gelip, dünyanın tarihsel düzlemdeki kaderini de belirliyorsa, o zaman bu dünyayı düşüncelerimizle bizler yaratmış olmuyor muyuz? tabii ki bu tarihsel düzlemde yarınlarımızı da.

Yani dünya biz böyle düşündüğümüz ve böyle olduğumuz için, bu haldedir.

İçsel cehennemimiz, dış dünyamızdaki cehennemi oluşturuyor. Örneğin; tahammül edemediğimiz her şey öfkeye dönüşüyor ve öfke karaciğerimizi yiyip bitiriyor ve tüm bedenimiz, KC’den gözlere, eklemlere, bağ dokularımıza hasar vererek öfkeden nasibini alıyor.

Bedenimizde oluşan tüm bu hasarlar bize -araba arıza yaptığında ilgili sinyal lambasının yanıp sönerek bizi uyarması gibi- birer uyanma ve gerekeni yapma zamanının geldiği uyarısıdır.

Şimdi soruyorum; bedeninizi dinliyor musunuz? Bir yoga dersinde en temelde öğreneceğimiz konu bedenimizi dinlemektir. Yoga dersini veren kişi yönlendirir; önce duruşunu (asanayı) kafanda tasarla, hayal et, sonra o poza girmek için gerekli hazırlığını yap, ardından nazikçe bedenini poza yerleştir ve duruş içinde yapabildiğine razı olarak kal. Şimdi sıra bu duruş içinde bedeninde neler olup bittiğine nefes alıp verirken, bir gözlemci olarak katılmaktır -çünkü an içindeki beden farkındalığı bizi, düşünce ve duygularımızın olduğu dalgalı bir denizde doğru nazikçe taşır. Kişisel tarih düzlemimizde hali hazırda görülmeyi veya çözülmeyi bekleyen tüm problemlerimiz denizin içinde yüzen balıklar gibidir. Sadece an’da olup onları fark etmemizi beklerler-. Yani yoga yaptığımızda bizi iyileştiren pozda, nefeste veya meditatif bir oturuşta an içinde kalabilmeyi başardığımız sürece kişisel tarih düzleminden (geçmiş ve gelecek), şu an’a yani dikey zamana terfi ederek, tüm iyileşmenin zamanda değil an’da gerçekleştiğini deneyimlemektir.

Başımıza gelen olaylar ile bu olaylar karşısında yarattığımız durumlar birbirinden ayrı değildir. Aralarında belli bir zamanın geçmiş olması bizim bu bağlantıyı fark etmemizi sadece zorlaştırır ve sanki aralarında bir bağ yokmuş yanılsamasını yaratır. Homeopati uzmanına tedavi olmaya gittiyseniz eğer size hastalığınız ile ilgili belirtilerinizi, anlattıktan sonra soracağı ilk soru şudur: bu belirtiler hangi durum ve olaydan sonra başladı? Örn: duygusal bir travma, kaza, kayıp, taşınma, evlilik, ergenlik dönemi vs.

Yani tüm duygusal durumlarımız, gerçekleşme fırsatını arayan ve zaman içinde başımıza gelen olaylarımızdır. Zaman, burada sadece bize kocaman bir “unutma” armağan eder. Yani tüm duygusal durumlarımızı geliştiği anda fark edip bedenimizin verdiği sinyalleri, kişisel tarih düzleminde, geçmişte ne olmuştu diye (yatay zaman algısı) değil de, olduğu an’da fark edebilirsek (dikey zaman algısı), zamanın aleyhimize değil lehimize işlemeye başladığını da deneyimlemiş oluruz.

Böylece zamanın her şeyi halledeğine dair yanılsamadan uyanmış, şu anda yarattığımız düşüncelerimiz ve hissettiğimiz duyguların farkındalığı ile dünyanın kişisel tarihi düzlemine sevgi dolu bir gündemi yerleştirmeyi de başarmış oluruz. İşte hem kişisel hem de aynı an içinde bütünsel olarak iyileşme bu değil midir?

Zaman bunun neresindedir?Görsel kaynağı:
https://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-images-yoga-time-watch-concept-your-design-file-eps-format-image35606479

 

 

 

 

 

Go to top