Öyle yorgunum ki, yoga pratiğime başlamadan önce matımın üzerine yatıyorum, kendimi bırakmaya, gergin kaslarımı rahatlatmaya çalışıyorum. Yerde öylece uzanmış yatarken, nefes alıp vermeye ve zihnimi susturmaya odaklanıyorum, nefesle işim kolay ama zihnim bir türlü susmuyor. Her türlü düşünce sinsice kafamın içine sızıyor.

Yamaları, yoga ağacının güçlü köklerini, yoga yolunda rehberim olan kutsal kitaplardaki on emirle bire bir örtüşen evrensel yasaları, her eğitmenin mutlaka öğrenmesi ve uygulaması gereken tüm o kuralları düşünüyorum. Hayatıma karışan yamalar ve niyamalar ile başlayan dönüşüm, beni farkındalığı olan bir insan haline getirdi. İnsanın değişebildiğini, değişirken kendini doğruya, iyiye yöneltilebildiğini gördüm. Çıktığım yolda, yıllar içinde kayıp ettiğim, özgür ve çılgın ruhlu kadınla yollarımız tekrar kesişti. Bu benim kararlılıkla yürümemi hatta yogaya doğru koşmamı kolaylaştırdı.

Asanalar ve nefes, çıktığın yolda yoganın ilk gördüğün yüzüymüş ama benim zannettiğim gibi esas temeli değilmiş. Temel aslında yamaların üzerine kurulmuş, her biri çok önemli olan beş yama her şeyin başı ve eğer izinden giderlerse yoga eğitmenlerinin rehberiymiş. Ben yamaların izinden gitmeyi en baştan kabul ve kendime rehber ettim. Yoga yaparken yüzlerin gülmesinden çok yüreklerin gülüp, aydınlanabilmesi için yamaların ışığını takip ediyorum. Ben onları rehberim kabul ettiğimden beri hayatımın her alanına nüfuz ettiklerini fark ediyorum.

Sadece yoga için değil, yaşamın her alanında bu ilkeler bizi daha iyiye doğru taşıyor. Her yama benim için değişmez kural olmuş durumda, yoga yolculuğumda SATYA (Dürüstlük) ilkesi benim bu evrende önce kendime, sonra öğrencilerime karşı dürüst olmamın ne kadar önemli olduğunu her gün yaptığım pratiklerimle bana kanıtlıyor. Kendime ve öğrencilerime karşı dürüst davranıyorum, yolumuzdan dönmeden kararlı bir biçimde ilerlediğimiz müddetçe varacağımız noktada kendimizi değişmiş bulacağımızı biliyorum. Amaç en iyi olmak değil, bilmiyorum belki de ben yanlış düşünüyorumdur. Gerçekten çok iyi olduklarını deneyimlediğim insanlarla çalıştım, onların eğitimlerine katıldım, bildiklerine ve bilgiyi paylaşmadaki hünerlerine hayran oldum. Başkalarına karşı dürüst olabilmeniz için önce kendinize dürüst olmanızın şart olduğunu fark ettim. Dürüst insanların peşine takılanların asla hayal kırıklığına uğratmadıklarını gördüm.  

İlk kez yogaya başlayan insanların en temel sorusu, yoga yaparak zayıflayabilir miyim, ne zaman meditasyon yapabilirim oluyor. Kendi açılarından haklılar, yaptıkları fiziksel çalışmadan kendileri için görünür bir sonuç aynı zamanda ruhlarını rahatlatmayı bekliyorlar. Yoga zayıflatmaz diyorum, yüzlerindeki hayal kırıklığına şahit oluyorum ve diyorum kendim bile daha doğru bir şekilde meditasyon yapamazken sizleri kandırıp, birkaç süslü sözün ve göremediğim bir kürenin peşinden sürükleyemem. Gerçek bu, kendimin tam olarak olgunlaşmadığım bir şeyi öğretmem mümkün değil; bu benim yürekten bağlandığım bütün ilkelerime ters düşer. Ama diyorum yoga ile bedeni bir bütün olarak çalıştırır, esnetir, uzatır, bükeriz sonuç olarak zaman içinde sıkılaşan bir bedene sahip oluruz, zayıflamaktan bunu anlıyorsanız sabrederseniz başarırsınız.  Aslında en önemlisi bedenindeki değişimden önce kendi içindeki değişimi fark edebiliyor olmandır.

Kendini hafiflemiş, sanki sinirlerini aldırmış gibi hissediyorsun, dinlemekten çok duymak, bakmaktan çok görmek, yargılamadan önce düşünmeyi öğrenmek peşinden hayatına yüzde yüz dürüstlüğü getiriyor. Atacağın her adımı, konuşacağın her sözü söylemeden önce düşünmeyi öğrenmek dürüstlüğün ilk basamağıdır. Bazen dilinin ucuna kadar gelen ama söylemekten vazgeçtiklerinde dürüstlüktür. Kendini karşı tarafın yerine koyabilmeyi başardığında, insanları neyin kıracağını ve üzebileceğini düşünmeye başladığında sen olmuşsun demektir. Satya üzerine yürüdüğün her adımda, doğruluğun ve dürüstlüğün iç huzuru seni içine alır, bu ilkenin öneminin hayatının üzerindeki etkisini fark etmiş ve hafiflemişsindir.

Her türlü yargı, söze dökmeyip, içinizden geçirmiş olsanız bile zihninize, ruhunuza ağır bir yüktür. Kurtul yüklerinden; tüm yamaların rehberliği hayatını aydınlatan ışığın, rehberin olsun. Dürüstlüğün her daim yolunda sana arkadaş olsun.

Sevgiyle ve huzurla kalın; Namaste.

 

Go to top