Ben hemen her gün yoga yaparak güne başlayalı epey zaman oldu. Pratiklerimse gerek kendi tarzımdan gerekse bildiğim çeşitlilikten kaynaklı her zaman farklıdır. Kendi kendime yaptığım çalışmalar artık bana o gün hangi pozu nasıl yaparsam daha iyi geleceğini, hangi akışın o gün ihtiyaç duyduğum dengeye beni götüreceğini mutlaka söylüyor.

Çeşitli yoga stüdyolarında farklı yoga sınıf çalışmaları (hatha yoga, yoga terapi, yin yoga, vinyasa yoga, kundalini yoga, ashtanga yoga vs) farklı hocalarla sunuluyor.  Herkesin seçimi farklı, kimi hepsini denemek isterken kimileri ise tek bir türe bağlı kalmayı seçebiliyor. Tek bir yoga türüne odaklanmak mı yoksa farklı türleri deneyerek mi yola devam etmek daha iyidir?

Kendi deneyimim ve gözlemlerimden yola çıkarak bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istedim sizlerle bu hafta.

Temel düşüncem şu ki; tek bir tarz ile yoga yaparak derinleşmenin, birkaç yoga stilini hiç durmadan değiştirerek, bu tarzlardan hiç birinde derinlik kazanmadan yogik avarelik içinde dolaşmak, başlangıçta kendi tarzını buluncaya kadar iyi olsa da uzun vade de zaman kaybı olabilir diye düşünüyorum.

Çünkü birçok yoga tarzının da kendi içinde farklı akışlar sunduğunu düşünürsek, bir yoga tarzında devam etmek ama o tarzın içindeki kendimize uygun bileşenleri ve değişimleri vurgulayarak seçmek veya basitten zora doğru aynı tarz içinde seyretmenin daha anlamlı olacağına da eminim.

Örneğin, Ashtanga'da, duruş dizileri, uygulayan kişideki değişiklikleri vurgulayarak bilimsel bir deneyde "kontrol" gibi işlev görebilir. Hatha Yoga, belirli bir uygulayıcının ihtiyaçlarını karşılamak için seçilen çok güçlü ve çok yumuşak sekanslar içinde tanımlanmış akışlar sağlayabilir. Kundalini yogada seçeceğimiz farklı Kriyalar ile o gün ihtiyaç duyduğunuz zor veya kolay akış serileriyle bize duygusal bir arınma sağlayabilir.

Ve tabii ki tüm bunlarla birlikte, birçok tat, üslup ve yaklaşımdan hoşlanan yogik bir gurme olmanın da hiçbir sakıncasını görmüyorum.

Bir gün bir Vinyasa sınıfı ile terlemek ve bedenimizi güçlendirmek isterken, ertesi gün Yin yoga sınıfında uzun bir süre, derinlemesine gireceğiniz bir pozda kalmayı da seçebilirsiniz. Günlük uygulamanızı değiştirmek, iç rehberliğinizi dinleyerek o gün ihtiyaç duyduğunuz dengelenmeyi fark ederek hareket etmek, yogik yolculuğunuzda müthiş bir zenginliğin kapılarını da aralayabilir.

Üstelik aynı tarz yogayı uygulatsa bile, farklı hocaların derslerindeki kişiye özel farklı dokunuşlarda sizin için keyifli bir yolculuk oluşturabilir.

Birkaç yıl düzenli yoga sınıflarında derslere katılarak ve evde, kamplarda yapacağınız yoga uygulamaları sonucunda kendi stilinizi daha net belirleyebilir, sizin iç dengelerinize hangi yoga tarzının hizmet ettiğini böylece bulabilirsiniz. Belki de o yoga tarzı sizi bulacaktır.

Her ne kadar kendinizi belirli bir sisteme adamak isteseniz de içinde bulunduğunuz şartlar, yaşam biçiminiz, mesleğiniz ile kişisel durumunuz da (yaşınız, sağlık durumunuz veya enerji seviyesi gibi) değiştikçe, ilginizin de başka stillere çekildiğini fark edebilirsiniz. Denemekten asla vazgeçmeyin.

Ben bir yoga hocası olarak başkaları için doğru olan yolu karar verme yetkisine sahip görmüyorum kendimi. Yoga oldukça derin bir felsefeye sahip, kişisel bir uygulamadır. Ve özellikle batı dünyasında yaygın olarak uygulanan hiçbir yoga sistemi ya da yaklaşımlarından biri diğerinden daha iyi ya da kötü de diyemem. Hepsinin çıkış yeri aynı ve içsel yolculuk anlamında bilgisi, felsefesi ve uygulamalarıyla bize katacakları çok değerlidir.

Eğer yoga boyunca büyümeyi ve kendimizi keşfederek, farkındalık dolu bir yaşamı seçmişsek, o zaman kesinlikle işe yaradığını söylemek istiyorum.

Tek bir yoga türüne odaklanın ya da farklı türleri deneyerek yola devam edin, seçiminiz yogadan yana oldukça, size de mutlaka yardım edecektir.Görsel için adres: http://teachingyoga.net/substitue-yoga-teaching-tips-to-cover-a-class-with-confidence/

 

Go to top