Kendini yoga yaparak şekillenmeye ve Zen felsefesine adadın ama henüz hasadını toplamadın mı? Mata uzan ve aşağıdaki üç değişimi hayatına geçir.

NEFESE ODAKLAN

Yoga Psyche Soul’un kurucusu, Yoga ve Meditasyon Eğitmeni Ashley Turner, “Matın üzerine geçer geçmez nefesine odaklanmaya başla” diyor. “Bu pratiğin sana ne getirdiğine ve onu nerede hissettiğine dikkat et. Kendine şu anda neye ihtiyacın olduğunu sor ve sezgilerinin seni yönlendirmesine izin ver.”

RENKLERİ GÖR

Turner, yoga alanında canlı renklerde matlar ve ekipmanlar kullanarak baharın getirdiği değişimi kutluyor. Dersten sonra ise öğrencilerinin şakaklarına limon ve biberiye yağı sürmelerini öneriyor.

YAVAŞLA

Turner, “Günleri aceleyle geçtiği için, öğrencilerim derse geldiklerinde de aynı şekilde hızlı hareket etme eğiliminde oluyor” diyor. Mesele de bu aslında. Eğer tamamen anın içinde kalmazsan, egzersizinden maksimum faydayı sağlayamazsın. Aynı şey ders sonunda da geçerli. Bir an evvel günlük hayat koşturmacana geri dönmek için ders sonunda yapılan savasana pozunu atlama. Turner, çoğu insanın yogayı egzersiz beklentisi ile yaptığı için bu pozu atladığını söylüyor: “Oysa savasana yogayı tamamlayan pozdur.”

FORMUNU DÜZELT!

Eğitmenler aşağıdaki iki yoga pozunun daima yanlış yapıldığını söylüyor. Doğrusunu öğren ve onları yalancı çıkar.

POZ: CHATURANGA

PROBLEM: Çok fazla aşağıya inmek. Bu, rotator cuffs denilen omuz ekleminde bulunan kaslara gereksiz bir gerginlik bindirir. Bu da fazla kullanımdan kaynaklı sakatlanmaları beraberinde getirebilir.

ÇÖZÜM: Mata yaklaşırken vücudunu omuzlarından kalçana ve dizlerine kadar düz bir çizgi gibi tut. Eğer üst gövden sallanıyorsa, dizlerini aşağı düşür; karnınla ve kalçanla bağlantı kurarak orta kısımdaki kaslarını çalıştırmaya odaklan.

POZ: FORWARD FOLD

PROBLEM: Omurgayı öne doğru bükerken bacakları düz tutmak. Turner, “Öne doğru bükülmenin amacı bacaklarının arkasındaki kasları açmaktır fakat bu esnekliğe ulaşmak birkaç haftanı alabilir” diyor.

ÇÖZÜM: Yeterince esneklik kazanana kadar bu varyasyonu dene: Mountain pozuna geç, nefes al, nefes verirken kalçandan güç alarak ileriye doğru bükül. İhtiyaç duyarsan dizlerini bükebilirsin ancak omurganı olabildiğince düz tutmaya çalış. Başının aşağı düşmesine izin ver ve çene kaslarını gevşek bırak.

Kaynak: Women’s Health

Go to top