“Karma Yoga” nedir biliyor musunuz?

Karma Yoga, Yoga ol’mak yani bir ve bütün olmak için herhangi bir beklenti olmadan yapılan iştir. Yoga’nın dört yolundan birisidir. Beklentisiz olarak, karşılık beklemeden sevginin en saf halini yaşamaktır.

Bu tanım aslında her bireyin, her an, hayatında yoga ol’mak adına sahip olduğu bir fırsatı ifade eder.  Beklentisiz olarak yapılan her iş, kişinin kendini tanımak için attığı bir adımdır ve bizleri birliğe ulaştırır. İş yerinizde çalışma arkadaşınıza yaptığınız bir kahve, getirdiğiniz bir çay, asansörde gördüğünüz ve hiç yüzü gülmeyen komşunuza her sabah hiç vazgeçmeden verdiğimiz selam, hiçbir zaman çiçek açmayacağını bildiğiniz bir çiçeğe her gün düzenli verdiğiniz su, sevgilinize hiçbir karşılık beklemeden verdiğiniz aşk, her şeye itirazı olan ergen çocuklarınıza tebessümle gösterdiğiniz sükûnet, halk arasında görüldüğü şekli ile delilik değil, birer Karma Yoga eylemidir. Sadece saf sevgi vardır bu eylemlerin ardında. Karşılık beklemeden, kendi davranışlarımızın bir gün gelecek de bize fazlası ile geri döneceğini bir an olsun bile aklımızdan geçirmeden yaptığımız her eylem Karma Yoga’dır.

Öyle göründüğü kadar kolay değil aslında. Hele de her şeyi, karşımızdakinden olumlu bir geri dönüş almak için yapmaya alışık olan bizler için hiç kolay değil. Kahveyi yapan, çayı getiren neden hep ben diye düşünmeden, verdiğimiz selamlara bir tebessüm niye yok demeden, çiçek açmayan çiçeğe sonunda dayanamayıp boş ver gitsin demeden, aşkımıza karşılık bir iltifat olsun duymadan, her şeyi ile sevdiğimiz yavrumuzdan bize karşı itaatkâr olmasını arzulamaktan alıkoyabilir miyiz kendimizi?

Deneyebilirsiniz… Herhangi bir yoga okuluna devam eden her yoga öğrencisi yapabilir mesela. Gittiğiniz yeri kendinize ait bir okul gibi hissetmekle başlayın işe. Kendi matınızı ister size ait olsun, ister okulunuza kendiniz serin. Odada yapılması gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa yapın; tütsü mü yakılacak siz yakın, meditasyondan önce battaniyeler, göz bantları mı dağıtılacak siz dağıtın, ders bitiminde tüm matlar toplanıp yerine mi kaldırılacak, siz kaldırın, odayı temizlemek mi gerekiyor, siz temizleyin. Gerçek bir yoga okulunda hiç kimse size bunları yapmanızı söylemeyecektir, bu sizin bilinçli seçiminizle kendi içinizden gelen bir eylem olmalıdır. Sürekli yapıp, bir gün yapmadığınızda da hiç kimse size neden yapmıyorsun diye sormayacaktır, çünkü bu da yine sizin seçiminizdir. Kimse sizden bir şey beklemez, sizin sadece seçimlerinizi deneyimlemenize olanak tanır. Lakin siz de yaptıklarınızın karşılığında bir şey beklemeyin, sadece bu karşılıksız yaptığınız eylemlerin içindeki saf sevgiyi hissedin ve yaşayın. Aldığınız hiçbir karşılık inanın bu saf sevgi frekansından daha mutlu ve huzurlu hissettirmeyecektir size.

Her birey, yaşam deneyiminde, Karma Yoga Okulu’nun doğal bir öğrencisidir, Karma Yoga hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Mesela okuduğunuz bu dergi, bir Karma Yoga okuludur. Her yazı, yazarı tarafından Karma Yoga felsefesi deneyiminde karşılıksız ve beklentisiz olarak yazılır ve sizlere ulaşır. Sizin bu yazıları okuyup paylaşmanız da bir Karma Yoga eylemidir. Hem yazan hem de okuyan beklentinin dışındadır. Sadece saf bir mutluluk yaşanır yazarken ve okurken ve de paylaşılırken; bütüne, bir ve tek olmaya yönelik bir hizmetin hissettirdiği saf mutluluk…

Ne yapıyorsak yapalım, adanmışlık ile yaptığımızda, bir ve bütün yani Yoga olacağımızı bir an bile unutmayalım lütfen.

O halde Aşk’la Yoga OL…

Go to top