Bazen öğrenciler diyorlar ki; "Hep aynı hareketleri yaptırıyor hoca, sıkılıyoruz. Yeni hareket de yapmak istiyoruz."

Şahsen ben de yeni hareketler denemeyi, faydalarından sebeplenmeyi, sınırlarımın kıyısını köşesini öğrenmeyi severim.

Ancak, yogaya başladıysanız unutmayınız ki; esas olan her derste yeni yeni hareketler denemek değildir; esas olan aynı hareketi 10 yıl da yapsanız aynı kalmamaktır içinde.

Her yoga seansı hep aynı hareketi yapıyor olsanız bile size başka ipuçları verir. Bedeniniz geçen yoga dersinden farklı bir noktadadır bazen, şaşırırsınız; "Geçen hafta daha çok eğilebilmiştim oysa şimdi gidemiyorum oraya kadar" dersiniz.

Yine aynı hareketin içinde pek huzurlu durabildiğinizi ve hoca çıkmanızı istediği halde harekete devam etmek istediğinizi hissedersiniz mesela.

Ya da aradan birkaç yıl geçer ve siz ilk başladığınızda hiç de kolay olmadığını keşfettiğiniz bir hareketi artık çok daha rahat yapıyorsunuzdur.

Ama en önemlisi bedeniniz esnedikçe, yaptığınız hareketin içinde zihninizin de kıpırtılarının durulduğunu fark etmenizdir.

Yaptığınız yoga türü ister Vinyasa olsun ister Yin yoga, siz gittikçe harekete olan hakimiyetinizi arttırıp, dolayısıyla da bedeninizin sınırlarını genişletirken, düşüncelerinizin de bırakın durak noktalarının zamanla artmasını, varlıklarını bile unutursunuz.

Artık o bir saat ya da dersiniz ne kadar sürüyorsa o zaman diliminde, siz ilk başladığınız kişi değilsinizdir.

Farkındalık denen araştırıcı dedektif, sizin çevrenizi, bedeninizi, duygu ve düşüncelerinizi anlamanıza yardım ederken bir gün bir bakmışsınız; siz o yıllardır düzenli olarak yaptığınız hareketin “aynılığından” dem vurmak yerine, “şahaneliğini” keşfediyorsunuzdur.

Sonraki aşama da hareketin maddesel özelliğinden kopup, manâsal kıvamına yaklaşmaktır zaten.

Lütfen tekrar hatırlatmama müsaade ediniz: Yogada binlerce hareket vardır…evet, ancak temel hareketler iki elin parmağı kadardır ve diğer tüm asanalar ve akışlar, o temel hareketlerin birer versiyonudur.

Yani; binlerce yıldır ve milyonlarca insan zaten aslında hep aynı hareketleri yapıyoruz.

Kısacası hareket aynı olsa da siz aynı değilsinizdir. O nedenledir ki bunları yani kendinizdeki değişimleri ve gelişmeyi gözlemleyin, iç sesinizi dinleyin ve takılmayın harekete, varsın hep aynı olsun…

Namaste

Go to top