Hayatınızda yeniliklere yer açmanız ya da onları kabul etmeniz belki de değişiminizin başlangıcı olacak hiç böyle düşündünüz mü?

Değişime veya değişmeye karşıysanız bu konuda söyleyecek bir sözüm yok, sonuçta bu sizin seçiminiz. Gerçekten birçoğumuz yeniliklere kapalı ya da ön yargılıyız, ama denemeden sonucun ne olacağını da bilemeyiz. Ben hiçbir zaman kendi önüme engeller koymadım, koymalarını da izin vermedim. Yeniliklerden korkmadım mı, tabi ki korktum ama kendime asla bunu yapamazsın demedim “önce dene, belki başarabilirsin, denemeden bilemezsin” dedim. İnsan olmanın bir sonucuymuş gibi hep bir karşı durma ve direnme halimiz mevcut, bir seferinde insanın en büyük mücadelesi kendisi ile olandır diye yazmıştım. Mücadeleyi kazanabilmenin yolu, içindeki tüm olumsuz düşünceleri, etrafınızdan duyduğunuz taraflı söylemleri bir kenara bırakıp, yeniliğe dahil olmanızdan geçiyor.

Ben yogaya başlarken de böyle olmuştu. Çevremde daha önce deneyip memnun kalmamış insanların düşüncelerini duymazdan gelsem de, size yalan söyleyemeyeceğim içimde ufaktan bir ön yargı mevcuttu, ama kendime denemeden bilemezsin demek cesaretini gösterdim ve denemekle kalmayıp bana açılan kapıdan geçtim. Hayatım tümden değişti, aydınlandım gibi çok büyük laflar etmek haddime değil, ama bir dönüşümün içindeyim ve bunu tüm kalbimle kabul ediyorum. Kendi kendimin daha çok farkındayım, bedenimde bir inşaata başlamış, eskiyen, problem çıkaran parçaları yeniliyormuş gibiyim. Zihnim ve ruhum içinde aynı şey geçerli, toptan yenileniyor, dönüşüyorum. İçimde bir yerlerde saklı duran, var olanı yenisi ya da daha doğrusu ile değiştirebilme gücünü buldum. Bu yolda bana rehber olan, yanımda yürüyüp elimden tutanlar, arkamdan sen bunu başarabilirsin diyerek destek olanlar benim dönüşümümü kolaylaştırdı. Hiçbir yenilik için geç olmadığının, hiç olmadığım kadar farkındayım. Her günüm öğrenmekle geçiyor, yoga dünyasının bir parçası olmaktan çok büyük keyif alıyorum.

Uzun süredir etraftan air (fly) yoga ile ilgili bir sürü şey duyuyorum, konuya mesafeliyim, üstelik hiç denememişim, içimde baş gösteren itirazlar ve hortlamaya çalışan ön yargılarla mücadeledeyim. Ama zihin durmuyor, asılarak yapılan şeye yoga denebilir mi diye düşünmeden edemiyorum, bu düşüncelerimden dolayı kendime kızıyorum. Ara sırada olsa içimi kirleten, zihnimi bulandıran olumsuz düşüncelerin beni engellediğinin farkındayım. Kendime gelmem lazım, kalbimdeki olumsuz duyguları, zihnimi bulandıran düşüncelerin hepsini güzelce toplayıp bir poşete doldurdum ve ağzını sıkıca bağlayıp dışıma çıkardım. Denemeden bilemezsin diye düşünürken, uzun bir süre öğrencisi olduğum sevgili eğitmenim, ülkesi Finlandiya’dan aldığı yeni eğitimlerle ki içinde air yogada var ve muhteşem ışığı ile adaya geri döndü. Tekrar aramızda olması benim için büyük mutluluktu ve beni yapacağı air yoga dersine davet etti, “denemek ister misin” diye sordu. Koşa koşa bu deneyime gitmek isteyen kadını engellemeye çalışan olumsuz düşünceler içimde bir yerde duruyorlardı. Usulca fısıldayan, “boş ver gidip ne yapacaksın, bak bu gece Selda Bağcan konseri var, iki ayağını bir pabuca sokma” diyen, ayartıcı sese kulak asmadım. Yeniden Suzie’nin öğrencisi olabilmek için stüdyoda aldım soluğu, iyi ki gitmişim ve iyi ki denemişim. Hocamın rehberliğinde bütün yoga hareketlerini ipeklerle sarılıp, sarmalanıp yapmak, güven duygusu ile esnemek, uzamak ve bacaklarında ipeklere dolanmış halde kendini baş aşağı bırakırken (ilk önce acaba düşer miyim diye düşünmeden edemiyorsun) tüm bedenindeki açılmayı hissetmek inanılmaz bir deneyimdi. Ders sona erip de derin esnemede, tavana asılı ipekten bir kozanın içinde yatarken, kendimi annesinin karnındaki bir cenin kadar güvende ve mutlu hissettim. İçim kendime ve Suzie’ye şükranla doldu, ön yargısız bir şekilde denemek düşüncelerimi tamamen değiştirdi. Her deneyen sevecek, bayılacak diye bir şey tabi ki yok, ama denemekten bir zarar gelmez ve denemeden, ön yargılara ve olumsuz düşüncelere tutunup kendinize engeller koymayın. Her zaman ilk deneyim endişe vericidir ama başarabildiğini görmenin verdiği mutluluk hiçbir şeye benzemez.

Kapılarınızı yeniliklere sıkı sıkıya kapatmayın, biraz olsun aralık bırakı. İzin verin belki içeri giren değişim sizin için yeni bir başlangıçtır. Denemeden bilemezsin.

Sevgide kalın. Hoşça kalın. Namaste.

Go to top