Her derde deva Yoganın; zihne, ruha ve bedene ne kadar iyi geldiğini artık bilmeyen yoktur.

Zihin-beden tipi bir tamamlayıcı ve alternatif bir tıp uygulaması olarak kabul edilen Yoga, bedensel ve zihinsel huzura ulaşmak üzere fiziksel ve zihinsel disiplinleri bir araya getirerek dinlenmeye ve stres ile kaygıyı yönetmeye de yardımcı oluyor. Yoga felsefesini hakkıyla uygulamak ve hayatınızı ona göre şekillendirmeyi düşünmüyorsanız bile yalnızca gündelik huzursuzluklar veya sahip olduğunuz bir sağlık problemi yüzünden stresle daha iyi başa çıkmak için bile, yoga faydalı olabilir.

Peki dünyada, ışıltılı, sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak istemeyen kimse var mıdır? Özellikle kadınlar sürekli kendileriyle uğraşır ve sivilcesiz, lekesiz, kırışıksız pırıl pırıl pürüzsüz bir cilde sahip olmaya çalışırlar. Ve bunun için estetik ameliyatlara, çeşitli losyonlara ve kremlere bir sürü para harcamakta da tereddüt etmezler. Belli bir kitle de kapitalizmin dayatması olduğunu düşündüğü bu ürünlere itibar etmeyerek çareyi doğal yöntemlerde ararlar. Ne kadar önlem alınsa bile cildi her şeyden korumak pek de mümkün değildir. İşte bu aşamada yine Yoga devreye girer. İyi bilinen doğal cilt bakımı çözümleri arasında yoga etkili bir yöntemdir. Yoga, cilt sağlığı için çeşitli yönlerden faydalıdır.

Baş aşağı durma ve amuda kalkma gibi yoga duruşları kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olur. Bu da kırışıklık oluşumunun azalmasına sebep olur ve yüzün doğal bir şekilde gerilmesini sağlar. Kırışıklıkların sebebi zayıf ve güçsüz yüz kaslarıdır. Kırışıklıkları azaltmak için, yoga gibi düzenli bir egzersiz yapmanız gerekir. Günde en az 20-30 dakika yoga yaparak bunu başarabilirsiniz. Yoga ile yüzünüzdeki kan dolaşımını artar, cildin canlanması için gereken miktarda oksijen ve besin sağlar ve toksinlere neden olan maddeleri ortadan kaldırır.

Baş aşağı olan yoga duruşlarının bir faydası daha vardır. Baş aşağı duruşlar, saç köklerine doğru olan kan dolaşımını artırır. Bu duruşlar, beyazlaşmış saçların, normal rengine dönmesini sağlar; beyaz saç oluşumunu azaltır.

Yoga ile akneli cilde dur deyin!

Güzel bir cilde sahip olma yolunda mücadele edilen en büyük problemlerden biri de hiç şüphesiz aknedir. Yoga, vücut sistemini dengeler, böylece hormon dengesizlikleri de düzelir. Etkili bir akne tedavisi için, yogada sırtüstü duruşu deneyebilirsiniz.  Bu yoga duruşu, zihni ve vücudu etkileyen derin bir gevşeme sağlar. Bu duruş, akne oluşumunun temel sebebi olan toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

Sırt üstü uzanın. Ellerinizi vücudunuzun yakınına yerleştirerek bacaklarınızın düz olmasını sağlayın.

Dirseklerinizi kullanarak, göğsünüzü mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Başınızın ucu yere değmelidir.

Sağ ayağınızı sol uyluğunuza, kalça ekleminin yakınına koyun. Aynı hareketi sol ayakla tekrar edin ve ellerinizle, ayaklarınızı sıkıca tutun.

Bu duruş sırasında derin nefes alın ve nefes verin.

Bu şekilde bir dakika kalın. Normal pozisyonunuza döndükten sonra bu hareketi tekrarlayın.

Güzel ve sağlıklı kalmak için, tüm endişe ve gerilimlerden uzak durmanız gerekir. Bunu başarmada da en etkili yöntem yogayı yaşamanızın bir parçası haline getirmektir.

Go to top