Pune’de 1350 kişiye oldukça dinamik ve detaylı ders verdikten 2 gün sonra kendisinin de söylediği gibi Geeta Iyengar 16 Aralık 2018 de, 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sabaha karşı nefes zorluğu çeken ve kendisinin nefes açıcı bir asanaya girmesine yardımcı olan aile fertlerinin yanında, asana içinde son nefesini veren Geeta Iyengar, babası BKS Iyengar’ın gölgesinde kalmadan, kendi adına çağımızın en önemli yoga gurularından biri olarak yoga camiasındaki yerini almıştır.

7 Aralık günü hepimizle birlikte doğum gününü kutlayan, keskin zekası ile espriler yapan Geeta Iyengar’ı son kez gördüğümü sandığım ilk günler aklımdan silinmiş, sadece enerji ve bilgisine hayranlığım artarak derslere girmiştim. 74 yaşına girdiği gün bile ölümün kaçınılmazlığından ve zorluğundan espriler yaparak söz ediyordu. Bu hiç de sıradan olmayan hoca, bizi kendi ölümüne alıştırıyordu sanki.

Yaklaşık 60 ülkeye uzanan Iyengar Yoga dünyasında, Geeta Iyengar’ın yeri büyüktür; hayatını yoga sanatı ve felsefesine adayarak evlenmeyi ve anne olmayı reddetmiş ancak hepimizin yoga annesi olmayı başarmıştır. Geeta Iyengar sadece bir yoga öğretmeni değil; bir danışman, bir psikolog, doktor ve yöneticidir. Pune’de ana enstitütü RIMYI’nin yöneteciliğini babası ve erkek kardeşi Prashant ile birlikte yapmış olsa da Geeta Iyengar babasının yokluğunda, Light on Yoga’nın yazılmasında, enstitünün işletilmesinde en önemli kişi olarak yer almıştır. Geçen yıl RIMYI’nin Hindistan’da Başbakanlık’tan aldığı “Hindistan’ın en iyi Yoga Şala’sı” ödülü bir bakıma Geeta Iyengar’ın emeği ve öğretileri sayesinde olmuştur.

Geeta Iyengar, yogaya 9 yaşında ciddi bir nefrit sonrası başlamış. Babasının parası olmadığından “ya yoga yaparsın ya da bu hastalıktan ölürsün” dediği yoga camiasında anlatılan bir hikayedir. Böbreklerinden birisinin yarısını bu sırada kaybeden Geeta Iyengar, yoga sayesinde hayatta kalır ve kendini yoga sanatına adar. Kendisini hala “sadhaka” olarak gören Geeta Iyengar aynı zamanda Ayurvedik Doktor’dur ve öğretilerine bu iki bilimin ışığını katarak bedeni ve ruhu dönüştürerek öğretmenlik yapar. Geeta Iyengar yoga öğretirken efsunlu bir ortam yaratır.

Geeta Iyengar, 1983 yılında yayınlanan “Yoga, A Gem for Women” kitabı ile yoga dünyasında BKS Iyengar’ın kızı olarak bilinmek yerine kendi adına önemli bir öğretmen olduğunu göstermiştir.  Kitap içeriğinde kadınların yaş dönemlerini, ihtiyaçlarını ve genel kadın sağlığını yoga asanaları ile nasıl düzenleyeceklerinin, nasıl ve hangi yoga asanalarını yapacaklarının anlatıldığı 200 fotoğraf ve detaylı asana açıklamaları bulunur. Geeta Iyengar ayrıca Preliminary Course ve Intermediate Course adında 2 ayrı asana kitabına da imzasını atmıştır. Ayrıca, Light on Yoga’nın arkasındaki haftalık yoga sekanslarına yardımı büyüktür. Eğer Ayurvedik açıdan yoga nasıl yapılır diye merak ediyorsanız “Light on Yoga” nın arkasındaki sekansların pırıltısı hemen dikkatinizi çekecektir.

Pune’de verdiği son derslerinden birinde sahneye genç bir öğrenciyi çağırdı. Öğrenci Uzak Doğulu olduğundan pozlar sırasında oldukça rahattı, fakat Geeta Iyengar’ın onu çağırmasının nedeni öğrencinin çarpıntısı olduğunu fark etmesiydi. Salonda 1350 kişi var! Kadını sahneye alarak yaptığı medikal ders bir klasik olarak ardında kalacaktır. Bize hep “pranik enerjinizi kontrol edin” dedi, Chalana Kriya, Chedana Kriya, Bedana Kriya, Shodhana Kriya, her asana sırasında yapılmalı ki asana bedenimizi saflaştırıp temizlesin mesajı net olarak verildi. Öğretmen olarak daha çok pratik yapmamızı, pratiğimizden öğrendiklerimizi korkusuzca paylaşmamızı önerdi. Ruhumuzu duymamız gerektiğini vurguladı. Günde 6 saat yoga asana, felsefe ve nefes öğretti. Bazı anlarda kaçınılmaz olarak medikal ders yaptı. Öğretmenlere ise “bakın, görün, dikkat edin” diyerek ders sırasında var olmamız gerektiğini her nefeste söyledi.

Son nefesine kadar asana yapan hocamız Geeta Iyengar’ın ışığının ve hayatının tüm yoga camiasına ilham olmasını dileyerek...

Go to top