Kapha, Sanskrit kökenli bir kelime olup ka (su) ve pha (gelişmek) köklerinden gelmektedir. Toprak ve su elementlerinin birleşimidir.

Kapha bünye tipindeki bireyler; ıslak, en ağır, en yavaş, çok istikrarlı, kaba, kaygan, durgun, mat, soğuk ve yumuşak niteliklerini taşır. Fizyolojimizdeki temel işlevleri, yapı ve birleştirmedir. Beden ve zihinde, tüm yapıyı yağlama ve korumayı yönetmektedir. Fizik bedenimizdeki ana merkezleri, mide, akciğer ve solunum sistemi, pankreastır.

Elementlerin birleşimi sebebi ile Kapha tipi fiziksel olarak en ağır yapıya sahiptir; yuvarlak yüzleri, geniş vücut hatları, iri kalçaları ve yuvarlak omuzları vardır. Metabolizmaları genellikle yavaş çalışır ve aşırı kilo almaya eğilimlidirler. Sık sık ve kolayca öğün atlayabilirler ve iri yapılarına rağmen çok fazla yemek yemezler. Fakat tatlı ve süt ürünlerini çok severler ve tatlıya hiçbir zaman hayır diyemezler. Doshaların içinde sindirim sistemi en ağır ama en etkili olandır. En güzel sindiren bünye tipi olmasından dolayı en az yemek yiyip en fazla kilo alan tiptir. Çoğunlukla çok sağlam kemikleri olan Kapha’lar güçlü ve dayanıklı olur. Ortalamanın altında uzunluğa sahiptirler. Elleri ve ayakları genellikle büyük ve kare şeklindedir. Güçlü dişlere, yumuşak ve sıkı bir cilde sahip olur. İyi yaşlanırlar ve genellikle elli yaşlarına kadar kırışıklıkları olmaz. Saçları gür, kalın telli ve genellikle dalgalıdır. Büyük ve güzel gözleri vardır. Rutubet ve soğuktan şikâyetçi olmalarına karşın bünyeleri soğuğa dayanıklıdır. Yavaş öğrenirler, hafızaları oldukça iyidir.

Kapha bünye tipindeki kişilerin en büyük erdemi, sevgidir. Neşeli, tatlı, uyumlu, iyi huylu, sakin, sabırlı ve hoşgörülüdürler. Çok istikrarlı kişilikleri vardır; ailenin ve evin sağladığı durağanlık, güvenlik ve konforu severler. Dolayısıyla Kapha tipindeki insanların çevresinde olmak hoş bir duygudur. Fazlasıyla güven verirler. Kapha’lar genellikle doğdukları yerde kalırlar. Kendileri için güvendikleri mesleği ve aile üyelerini seçerler. Hayatları boyunca aynı şehirde ve aileleri ile yaşarlar. Güvende olmayı sevdikleri için kolaylıkla riski seçmezler. Karar vermeden önce uzunca süre düşünür, sorgular ve kararlarını öyle verirler. Arkadaşlık ilişkileri de kararları gibi derinlemesine düşünülmüş ve güçlüdür. Fakat bazen aşırı bağımlı ve sahiplenici olabilirler. Duygusal yapıda kişilerdir ve hassas oldukları için kolaylıkla incinebilirler. Duygusal durumları yemelerini etkiler, üzgün olduklarında çok miktarda abur cubur ya da tatlı yemeye eğilimli olurlar. Toprak ve su elementlerinin ağırlığı yüzünden uyumayı çok severler. Sabahları yataktan çıkmaktan zorlanırlar. Derin uykuları vardır.

Kapha’nın toprak ve su elementi baskın olduğundan kış sonu ve ilkbahar aylarında dengesizlik durumları başlangıç gösterebilir. Soğuk, bulutlu ve yağmurlu günler onlar için fiziksel ve zihinsel olarak dengesizlik yaratabilir. Aynı zamanda soğuk, ağır, yağlı, tatlı, ekşi tuzlu tatlar, yiyecekler ve içecekler ve süt ürünleri de yorucudur. Su tutan maddeler element özellikleri dolayısıyla bedendeki su miktarını arttırır. Aşırı karbonhidrat tüketimi, uyku ve özellikle gündüz uykusu Kapha’yı dengesizleştirir. Dengesizlik oluşturan besinler ve hareketsizlik Kapha için tehdit oluşturan en önemli nedenlerdir.

Kapha’nın dengesizliği başladığında fiziksel olarak, kronik hazımsızlık, iştah eksikliği, aşırı kilo, yavaş metabolizma, soğuk algınlığı ve vücutta sıvı birikmesi, öksürük, alerjiler, soluk beniz, aşırı uyuma ve horlama, diyabet, fibroidler, kist yağ dokusu gibi iyi huylu kitlelerin oluşumu, ödem, bradikardi, hipotiroidizm, mukuslu kolit, solunum/pankreas bozuklukları, hipoadrenal, hipotansiyon, menoraj, obezite, karbonhidrat metabolizması bozukluğu meydana gelebilir. Zihinsel olarak da depresyon, bağımlılık, tutunma, her şeyi biriktirme, tatmin ve rehavet, tembellik oluşmaya başlayabilir.

Kapha, dengede kalmak ve şayet dengesizlik oluşursa dengeye dönebilmek adına hafif, hazmı kolay, kuru ve sıcak gıdalar, acı, buruk ve kekremsi tattaki yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelidir. İstediği kadar sıvı ve sulu yiyecekleri tüketebilir. Çünkü sıvı beslenme sindirim sistemi üzerindeki stresi azaltır ve asimilasyonu arttırır. Soğuk özelliğini etkisiz kılmak için de ılık beslenmeye kesinlikle dikkat edilmelidir. Hafif tahıllar ve minimum karbonhidrat alımı yapılmalıdır. Karbonhidrat yerine yeşil yapraklı sebzeler ve turpgiller ile beslenmelerini doldurmaları daha iyi olacaktır. Soğuk süt ürünlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. İştahları çok olmasa da bazen gereğinden fazla yiyebilirler. Bu yüzden düzenle ve ölçülü beslenmeye dikkat edilmelidir. Oturmak ve dinlenmeye, tembellik yapmaya eğilimleri yüksektir. Bunu önlemek için bol bol hareket etmeye, egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Hiçbir şey yapılamıyorsa bile her gün mutlaka tempolu yürüyüş yapılmalıdır. Sindirim ve lenf sistemi dahil olmak üzere tüm sistem yavaş çalıştığından dolayı Kapha’nın derin doku masajı yaptırması önerilir. Bu masaj tüm vücudu ve zihni harekete geçirir. İyi hissetmek için dosha’ların arasında en az uykuya Kapha ihtiyaç duyar. Dolayısıyla günde en fazla 7 saat uyumaları yeterli gelecektir. Biriktirme özelliğine fazlasıyla bağımlı olan Kapha’lar, bu alışkanlığın üstüne gitmeli, biriktirmeyi en aza indirmeyi, bağımlılıklarından kurtulmayı hedeflemelidir. En azından bağımlılık duyduğu şeylere karşı bir farkındalık kazanmalıdır. Hareket etmeyi ve bağımlılıklardan kurtulmayı yoga ve meditasyon sayesinde başarabilirler. Zihnini ve bedenini canlandıracak bir yoga akışı her zaman iyi gelecektir. Ayrıca nefes çalışması olarak Bhastrika yapması önerilir. Her beden tipinde de geçerli olan burun ve dil temizliğine her sabah özen gösterilmelidir. Kapha için Ayçiçeği yağı ile banyo öncesi ham ipek kese ile masaj yapılması bedeni rahatlatır, aynı zamanda dil temizliğinden sonra 25-30 dakika boyunca ayçiçeği yağı ile ağız çalkalanmalıdır.

Son olarak Ayurveda’nın tüm bu kadim bilgilerine göre yaşam biçimimizi düzenlememiz, prensiplerine uyum sağlamamız bizi özdisipline sokacak ve daima doshamızı dengeleyecektir. Unutmayalım ki, dengede olan bir Kapha daima güven ve sevgi verir!

SİTEDE ARA

Go to top